Pakistan: sąd skazał Chrześcijanina na karę śmierci za rzekomą obrazę Islamu

Reklama

śr., 09/09/2020 - 08:51 -- zzz

LAHORE - we wtorek pakistański sąd skazał chrześcijanina na śmierć pod zarzutem bluźnierstwa.

Asif Pervaiz, pracownik fabryki odzieżowej, został oskarżony przez swojego przełożonego o przesłanie mu w wiadomości tekstowej uwłaczających uwag na temat muzułmańskiego proroka Mahometa.

Znieważenie proroka w Pakistanie grozi obowiązkową karą śmierci w większości muzułmańskim.

Pervais został skazany po procesie w Lahore, który trwał od 2013 roku. Jego prawnik Saif-ul-Malook powiedział agencji Reuters, że odwoła się od wyroku.

W orzeczeniu sądu stwierdzono, że Pervaiz będzie najpierw odbywał karę trzech lat więzienia za „niewłaściwe użycie” telefonu do wysłania obraźliwej wiadomości tekstowej, a potem zostanie powieszony.

Został również ukarany grzywną w wysokości 50 000 rupii pakistańskich (300 USD), jak głosi wyrok.

Pervaiz powiedział sądowi, że jego przełożony złożył oskarżenie dopiero po tym, jak odmówił przejścia na islam, powiedział Saif-ul-Malook. Prawnik skarżącego, Murtaza Chaudhry, zaprzeczył, że tak jest.

Organizacje praw człowieka twierdzą, że prawa dotyczące bluźnierstwa są często nadużywane do prześladowania mniejszości lub nawet wobec muzułmanów w celu rozstrzygania osobistych rywalizacji. W Pakistanie narasta islamistyczny ekstremizm i takie oskarżenia mogą skończyć się linczem lub uliczną chłostą.

Obywatel USA pochodzenia pakistańskiego podczas procesu o bluźnierstwo w północno-zachodnim mieście Peszawar w lipcu został zastrzelony na sali sądowej przez nastolatka, który powiedział świadkom, że zabił go za obrazę Proroka Mahometa.

Od czasu jego aresztowania domniemany strzelec był gloryfikowany przez zwolenników w Pakistanie jako „święty wojownik”, a tysiące islamistów zebrało się, by żądać jego uwolnienia. (Pisanie przez Asif Shahzad; Edytowanie przez Angus MacSwan)

 

Autor: 
Mubasher Bukhari
Źródło: 
reuters
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama