Cinco de Mayo - Jak to święto jest obchodzone w Meksyku?

Reklama

pt., 05/06/2022 - 15:44 -- MagdalenaL

Cinco de Mayo to meksykańskie święto znane jako Bitwa pod Pueblą, które w Stanach Zjednoczonych zostało przyjęte przez mieszkających tam Meksykanów i niektórych Amerykanów. Wielu uważa, że jest to Dzień Niepodległości Meksyku, ale nic bardziej mylnego.

 

5 maja 1862 r. (52 lata po wojnie o niepodległość, 16 września 1810 r.) wojska francuskie najechały Meksyk. Tego dnia Francuzi zaatakowali miasto Puebla. 6000 francuskich żołnierzy zmierzyło się z 2000 żołnierzy meksykańskich.

Francuzami dowodził generał Charles de Lorencez, armią meksykańską generał Ignacio Zaragoza. Bitwa rozegrała się w fortach Loreto i Guadalupe. Meksykanie byli mniej liczni i przegrywali. Na miejsce przybyli Indianie Zacapoaxtlas i właśnie wtedy armia trójkolorowych wygrała bitwę. Wiadomość generała Zaragozy do prezydenta Meksyku, Benito Juareza brzmiała: „Broń narodowa okryła się chwałą”.

 

To ważna data w Stanach Zjednoczonych

W 1860 r. nastąpiła migracja Meksykanów do południowej Kalifornii, wielu z nich przyłączyło się do amerykańskiej wojny secesyjnej, a bitwa 5 maja stała się dla nich inspiracją. Po zakończeniu wojny secesyjnej Meksykanie zaczęli świętować tę datę, organizując tańce, karnawały, parady i walki byków.

Dopiero na początku lat 80. XX w. święto Cinco de Mayo zaczęło być komercjalizowane i zyskało popularność wśród ludzi z meksykańską krwią. Na święcie skorzystały przede wszystkim firmy sprzedające alkohol. Cinco de Mayo to jedna z pięciu dat w Stanach Zjednoczonych, kiedy spożywa się najwięcej alkoholu. Na imprezach pojawiają się mariachis, kapelusze charro, tequila, margarity, piwo i tańce.

 

W Meksyku to święto nie jest obchodzone

Wbrew pozorom w Meksyku nie obchodzi się Cinco de Mayo, nie jest to oficjalny dzień w kalendarzu i wspomina się go tylko podczas uroczystości szkolnych. Rano urzędujący prezydent wygłasza orędzie i wszystko toczy się jak w normalnym dniu.

 

W Puebla, gdzie rozegrała się bitwa, jest to oficjalny dzień odpoczynku. Odbywają się parady, imprezy i jest dużo jedzenia. Sprzedaje się enchiladas i kurczaki, gra muzyka mariachi i odgrywa się inscenizację bitwy z Francuzami.

 

Autor: 
Autor: Marca; Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Źródło: 
https://www.marca.com/en/lifestyle/us-news/2022/05/03/62705f27e2704e73a98b45cc.html
Polub Plportal.pl:

Reklama