Co trzecie dziecko cierpi z powodu zatrucia ołowiem

Reklama

czw., 08/06/2020 - 10:02 -- AleksandraJ

Zatrucie ołowiem może powodować uszczerbki na zdrowiu fizycznym i psychicznym. Według UNICEF na całym świecie dotyka ono nawet do 800 milionów dzieci – przede wszystkim w biednych krajach.

 

Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych co trzecie dziecko na świecie cierpi z powodu zatrucia ołowiem - przez zanieczyszczenie powietrza lub wody. Nawet do 800 milionów dzieci powinno zostać natychmiastowo poddane leczeniu z powodu wysokiej koncentracji ołowiu we krwi, donosi raport UNICEF. Chodzi o potężny dotąd nieznany kryzys zdrowotny.

,,Z powodu niewielu wczesnych symptomów ołów niezauważalnie zagraża rozwojowi dzieci, z możliwymi skutkami śmiertelnymi”, mówi kierująca UNICEF Henrietta Fore. W obliczu wiedzy o szerokim rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń ołowiem i ich skutkach zdrowotnych konieczne jest natychmiastowe działanie, aby chronić dzieci teraz i na zawsze.

Ołów może działać na człowieka jak neurotoksyna. Badania wykazały, że ludzie wystawieni w dzieciństwie na wysokie zanieczyszczenie ołowiem, cierpią na zaburzenia zachowania, a także często mają uszkodzone nerki i problemy z sercem.

Zanieczyszczenia ołowiem najczęściej są wywoływane przez wolno stojące piece do przetapiania, określone farby i benzynę. Także używanie ołowianych rur dla dostarczania wody pitnej może prowadzić do zatrucia ołowiem wśród dzieci.

Szczególnie dotknięta jest południowa Azja

Według raportu także nie poddane recyclingowi lub źle przetworzone akumulatory samochodowe są jednym z najczęstszych powodów zanieczyszczeń ołowiem. Raport podaje, że stężenie ołowiu we krwi dzieci w zamożnych krajach w ostatnich latach silnie spadło. Problem narasta natomiast wśród biednych nacji. Szczególnie dotknięta jest południowa Azja.

Ekspozycja na ołów w wieku dziecięcym według raportu może wiązać się także z problemami ze zdrowiem psychicznym oraz zaburzeniami zachowania takimi jak wzrost przestępczości i przemocy. ,,Dobrą wiadomością jest, że ołów może zostać poddany recyclingowi, bez pomocy siły roboczej, tak aby nie zagrażał dzieciom i ich otoczeniu. Miejsca zanieczyszczone ołowiem mogą zostać oczyszczone”, mówi Richard Fuller, prezydent organizacji zajmującej się ochroną środowiska Pure Earth, która współpracowała przy raporcie. ,,Ludzie mogą zostać uświadomieni o niebezpieczeństwie, jakie niesie ołów, aby sami mogli chronić siebie i swoje dzieci. Inwestycje się opłacają: lepsze zdrowie, większa produktywność, wyższy wskaźnik inteligencji, mniej przemocy i lepsza przyszłość dla milionów dzieci na całym świecie.”

 

Autor: 
tłum. Aneta Garlikowska
Źródło: 
https://www.spiegel.de/wissenschaft/medizin/unicef-jedes-dritte-kind-leidet-unter-bleiverschmutzung-a-220a21e4-1936-4b3a-8824-a51ebad92c69; pixabay
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama