Lista 100 zakazanych tematów: Te treści są zakazane w Chinach

Reklama

śr., 12/29/2021 - 23:27 -- MagdalenaL

Kilka dni temu Chiny opublikowały listę 100 tematów, które nie mogą być już poruszane w audiowizualnych treściach przekazu online.

Lista, która oficjalnie nazywa się „Standardowymi zasadami przeglądu krótkich treści wideo online (2021)”, zawiera oczywiste treści, takie jak seks czy przestępczość, ale obejmuje również kilka ciekawych tematycznie wyjątków.

Lista została opublikowana przez stowarzyszenie Netcasting Services Association (CNSA). CNSA to jedno z największych stowarzyszeń branżowych i jednocześnie jedyne w dziedzinie internetowego wideo i audio w Chinach. Jej członków stanowią wiodące krajowe firmy technologiczne, dostawcy usług internetowych i telefonii komórkowej, a także stacje radiowe i telewizyjne w Chinach.

Seks, magia i historia Chin

Jak można się spodziewać naturalnie zabronione są treści erotyczne. To samo dotyczy ukazywania „niekonwencjonalnych” związków partnerskich i małżeństw oraz przysłaniania okolic łonowych lub innych wrażliwych części ciała liśćmi figowymi. 

Wybujały hedonizm, ekstrawagancja, posługiwanie się magią lub czarodziejstwem oraz tematyczne lub przeciwstawne religie również znajdują się na liście zakazanych.

Ponadto zabronione jest pokazywanie treści zawierających faszyzm lub skrajny nacjonalizm i takich, które są sprzeczne z chińskim socjalizmem państwowym. Podobnie przeszłość i historię Chin można przedstawiać jedynie w pozytywnym kontekście,  z absolutnym wyłączeniem jakiejkolwiek krytyki.

„Treści będące zafałszowane lub treści poniżające, które degradują wielkie tradycje kulturowe narodu chińskiego” są surowo zabronione. Tak samo klipy wideo promujące niepodległość Tajwanu, Hongkongu, Tybetu czy innych ruchów secesjonistyczny.

Filmy online nie mogą również zawierać żadnych fragmentów programów telewizyjnych lub filmów, nawet tych, które są ogólnie dozwolone w Chinach.

Naruszenia mogą nieść za sobą poważne konsekwencje

Jeśli producenci wideo naruszają wytyczne, ponoszą konsekwencje prawne. Rozpowszechnianie zabronionych treści w Chinach powoduje, że pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem, a nawet stracić dostęp do rynku pracy.

Tym samym studenci narażają swoje miejsce na uczelni i inne osoby zainteresowane podobną tematyką, ryzykują stałą utratą połączenia internetowego. W zależności od wagi przestępstwa istnieje ryzyko procesu karnego, a następnie pozbawienia wolności.

Ponadto operatorzy platform internetowych, stacji radiowych lub telewizyjnych również podlegają sankcjom, jeśli udostępniają lub rozpowszechniają zabronione treści. Na pierwszym etapie, ryzyko wiąże się z karami pieniężnymi, a następny stanowi wycofanie zezwolenia na transmisję.

Autor: 
Tłumacz: Maja Knychalska
Źródło: 
https://www.t-online.de/digital/internet/id_100003970/china-wer-das-land-kritisiert-riskiert-job-und-internetanschluss.html
Polub Plportal.pl:

Reklama