Państwa, w których wolno bić dzieci...

Reklama

ndz., 12/18/2016 - 12:29 -- Anonim (niezweryfikowany)

Chłosta i biczowanie wciąż jeszcze są legalne w 34 państwach wyznaniowych, tradycyjnych.

Konwencja ONZ o prawach dziecka oraz inne międzynarodowe i regionalne traktaty o prawach człowieka, wymagają od państw członkowskich zakazu kar cielesnych w stosunku do dzieci we wszystkich przypadkach.

Zauważalny wzrost świadomości na temat przemocy wobec dzieci, przyczynił się do tego, że coraz więcej państw zupełnie zakazało kar cielesnych w stosunku do dzieci. Całkowity zakaz kar fizycznych wobec dzieci, włącznie z domem, podpisało do dziś 51 państw. Około 55 państw, wyraziło wolę wprowadzenia takiego zakazu.

Państwem, które w 1979 roku jako pierwsze wprowadziło całkowity zakaz bicia dzieci była Szwecja, Na drugie tj. Norwegię, czekaliśmy dziewięć lat. Ostatnim państwem, które 25 października bieżącego roku wprowadziło całkowity zakaz bicia dzieci jest Słowenia.

Został osiągnięty tak wielki postęp, że wiele państw zakazuje dzisiaj kar cielesnych wobec dzieci również poza domem. 128 państw wprowadziło zakaz bicia w szkołach, 138 państw w zakładach karnych, a w 164 państwach zabronione jest bicie, jako kara za przestępstwo.

Mimo tego postępu tylko 10 % dzieci na całym świecie jest ustawowo chronione przed karą cielesną. Rządy 92 państw jeszcze publicznie nie określiły się co do zmiany prawa, a w 69 krajach kary cielesne nie są w pełni zakazane w szkołach.

Oto państwa o tradycyjnych i religijnych systemach prawnych, w których chłosta, i biczowanie jako kara za przestępstwa popełniane przez nieletnich wciąż są legalne:

Afganistan, Bahamy, Bangladesz, Barbados, Botswana, Brunei, Kolumbia, Dominikana, Ekwador, Grenada, Gujana, Indie, Indonezja, Iran, Kiribati, Libia, Malezja, Malediwy, Mauretania, Nigeria, Pakistan, Katar, Arabia Saudyjska, Singapur, Somalia, Saint Vincent i Grenadines, Palestyna, Tongo, Tuwalu, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tanzania, Vanuatu, Jemen i Zimbabwe.

 

Autor: 
Emila Liberda Dženan Smajić
Źródło: 
Global Initiative to End All Corporal Punishment of Children/Al Jazeera
Polub Plportal.pl:

Reklama