Przynajmniej co ósmy polski rodzic żałuje, że ma dzieci

Reklama

czw., 07/29/2021 - 14:48 -- MagdalenaL

fot. Juliane Liebermann / źródło: unsplash.com

W skali światowej może to oznaczać, że dziesiątki mln ludzi wychowują dzieci, mimo że w rzeczywistości tego nie chcą.

Zostać ojcem lub matką — dla wielu jest to piękne i przejmujące doświadczenie. Równocześnie jest to wydarzenie, które wywraca życie do góry nogami: na raz zmienia się wszystko. Mimo że, wielu rodziców nie potrafi sobie już wyobrazić życia, w którym nie posiadają dzieci, istnieje również mnóstwo ojców i matek, którzy woleliby cofnąć czas.

 

Badanie

W nowym badaniu naukowym uczeni przeprowadzili ankietę wśród prawie 2 tys. polskich rodziców w wieku od 18 do 40 lat, którzy stanowili reprezentatywną grupę dla demografii całego społeczeństwa. Ponadto, przepytanych zostało dodatkowe 1,3 tys. młodszych rodziców — w wieku od 18 do 30 lat. Obu grupom zostało zadane palące pytanie: czy jeśli mogliby zadecydować raz jeszcze o tym, czy kiedykolwiek będą lub nie będą mieć dzieci, co by zrobili? Odpowiedzi, które usłyszeli naukowcy wywołują poruszenie: z analizy wynikało, że około 13,6 proc. rodziców z pierwszej grupy oraz około 10,7 proc. z drugiej grupy żałuje, że zdecydowało się na posiadanie potomstwa.

 

Porównanie

Oznacza to, że co najmniej jedna ósma polskich rodziców żałuje, że ma dzieci. Jest to wartość nieco wyższa niż, przykładowo, w Stanach Zjednoczonych i Niemczech, gdzie kolejno 7 oraz 8 proc. ojców i matek ubolewa nad swoją decyzją o posiadaniu potomstwa. Zanim otrzymaliśmy wyniki ankiet, zastanawialiśmy się, czy procent takich rodziców będzie w Polsce niższy, czy wyższy w porównaniu do USA i Niemiec, mówi Konrad Piotrowski portalowi Scientas.nl. Ludzie, z którymi rozmawiałem mówili mi, że Polska jest krajem, w którym relacje rodzinne są bardzo ważne i wysoko cenione. Niektórzy z nich wskazali na fakt, że 40% ludzi w Polsce chodzi do kościoła oraz założyli, że katolicy prawdopodobnie nie będą żałować, że mają dzieci. Ogólnie rzecz biorąc, większość w swoich ankietach zagłosowała na niższy próg, w porównaniu do Stanów i Niemiec, procent żałujących rodziców. I co się okazało? Liczba polskich rodziców, którzy żałują jest nawet o 50% wyższa niż w tych dwóch krajach.

 

Powody

Pytanie brzmi: dlaczego tak dużo Polek i Polaków „pluje sobie w brodę”, że zdecydowali się na dzieci? Z rezultatów badania wynika, że rolę grają m.in. problemy psychologiczne — rodzice, którzy żałują posiadania dzieci częściej doświadczyli w okresie swojego dzieciństwa traumy, która charakteryzowała się przemocą i odrzuceniem. Co więcej, tacy rodzice częściej cierpią na depresję oraz zaburzenia lękowe, a także częściej doświadczają uczucia wypalenia. Również problemy finansowe oraz samotne rodzicielstwo znacznie zwiększają szansę na to, że ktoś może żałować, że zdecydował się na dzieci. Poza tym, finanse mogą być również jednym z powodów, dlaczego procent żałujących rodziców jest w Polsce wyższy niż w USA i Niemczech. Polska jest biedniejsza, więc możliwym jest, że więcej polskich rodzin wpada w problemy finansowe, tłumaczy Piotrowski. Inną kwestią, choć równie sugestywną, jest to, że w Polsce dostęp do aborcji jest bardzo ograniczony. Nie wykluczam zatem możliwości, że w Polsce więcej osób zostaje rodzicami niespodziewanie. Jest to oczywiście niezbyt dobry punkt wyjścia, aby zostać matką lub ojcem, a rezultaty mojego badania mogą być tego efektem.

 

W skali światowej

Niestety, na dzisiaj żałowanie rodzicielstwa jest tematem stosunkowo rzadko podejmowanym w badaniach naukowym. Jednakże, Piotrowski ostrzega, że ten fenomen jest prawdopodobnie daleko od bycia ograniczonym tylko do Polski. Rodzice w innych krajach mają do czynienia z takimi samymi problemami, wyjaśnia. Widzimy na przykład, że procent Polaków i Polek doświadczających uczucia wypalenia jest wciąż na wysokim poziomie, ale sprawa wygląda podobnie również w Belgii, Szwajcarii oraz Kanadzie. Wypalenia rodzicielskiego doświadczają się głównie w krajach rozwiniętych, w szczególności w cywilizacji Zachodniej. Jeśli spojrzymy na Unię Europejską (około 440 mln mieszkańców) lub Amerykę Północną (około 580 mln mieszkańców), procent rodziców żałujących posiadania potomstwa może przekładać się na dziesiątki milionów ludzi, którzy wychowują dzieci, mimo że tego nie chcą.

 

Konsekwencje

Żal, którego doświadczają niektórzy rodzice nie jest obciążający tylko i wyłącznie dla nich samych. Hamuje on również odpowiednie wypełnianie roli wychowawczej, co najprawdopodobniej ma negatywny wpływ na relację z dzieckiem. Nasza aktualna wiedza dotycząca korelacji pomiędzy żałowaniem rodzicielstwa a metodami wychowawczymi jest alarmująca, opowiada Piotrowski. Myślimy, że taki żal może szkodzić dzieciom. Rodzice z symptomami depresji zaniedbują potrzeby dzieci wcześniej, a ponadto są oni dla dzieci bardziej surowi. Im młodsze są dzieci, tym więcej czasu spędzają one w domu i są bardziej zależne od swoich rodziców. Klimat emocjonalny wewnątrz danej rodziny ma wpływ na rozwijające się mózgi dzieci, co następnie znowu wpływa na możliwości radzenia sobie z lękiem oraz stresem przez dzieci. Jest to główny powód, dlaczego istnieje ogromne ryzyko, że dzieci, które dorastały w dysfunkcyjnych rodzinach będą cierpieć na zaburzenia psychologiczne nawet, kiedy są już dorosłe.

 

Ryzyko bycia rodzicem

Mimo że, wielu ludzi jest przekonanych, że chcą w przyszłości mieć dzieci (95 proc. dorosłych Amerykanów i Amerykanek twierdzi, że życzy sobie mieć dzieci, w porównaniu do 93 proc. mężczyzn i 95 proc. kobiet w Unii Europejskiej), możliwe ryzyka, które niesie ze sobą rodzicielstwo są wciąż bardzo często niewystarczająco podkreślane. Zdecydowanie się na potomstwo jest decyzją, której konsekwencje towarzyszą rodzicom przez resztę ich życia — matką lub ojcem zostajesz na zawsze. Jeden z aspektów, które sprawiają, że posiadanie dzieci może być ryzykowne jest fakt, że wiadomo z czym to się tak naprawdę wiąże dopiero po narodzinach dziecka. Dbanie o dzieci innych ludzi lub praca z dziećmi nie daje przecież wystarczająco dobrego obrazu tego, jak to tak naprawdę jest być rodzicem.

 

Lepsze informacje

Jest to ważna lekcja, którą muszą zrozumieć rządy rozwiniętych krajów, które w coraz większym stopniu próbują przekonać swoich obywateli do zdecydowania się na dzieci, aby zapobiec starzeniu się społeczeństwa oraz demograficznemu kryzysowi, mówi Piotrowski. Młodzi muszą być w odpowiedni sposób poinformowani o tym, z czym wiąże się posiadanie dzieci, przy czym musi zostać również podkreślone, że nie jest to łatwe zadanie. Jako ojciec lub matka masz wielkie zobowiązanie wobec swoich dzieci przez dwadzieścia, czy dwadzieścia pięć lat. Nadszedł czas, aby przemienić podkoloryzowany obraz rodzicielstwa na realistyczny — taki, w którym jest miejsce na zarówno radość, jak i łzy.

 

Źródło spełnienia

Rezultaty tego badania pokazują, że niestety nie każdy jest w stanie podjąć się rodzicielskich wyzwań oraz, iż nie dla każdego bycie rodzicem jest źródłem spełnienia. Moje ustalenia sugerują, że ścieżka rodzica, który żałuje, że ma dzieci już od wielu, wielu lat jest drogą wyboistą, konkluduje Piotrowski. U niektórych jest to w pewnym sensie powrót do ich własnego dzieciństwa. Tacy rodzice traktują potem swoje dzieci gorzej. Dlatego boję się, że dzieci żałujących rodziców mogą doświadczyć na swojej ścieżce rozwoju tego samego, czego w młodości doświadczyli ich rodzice. Aby temu zapobiec musimy się jednak najpierw zastanowić nad problemem samym w sobie. Dopiero potem możemy pomóc rodzicom, którzy znaleźli się w takiej sytuacji.

Ten temat prosi się zatem o następne badania, na przykład takie, w których przebadana zostanie ta problematyka również w innych krajach. Jeśli zdecydujemy się to zbadać i nie będziemy się bać szukania odpowiedzi, jestem pewien, że wkrótce będziemy mieć dużo więcej podobnych danych z większej liczby europejskich krajów, zakłada Piotrowski. Mam naprawdę dużą nadzieję, że tak się stanie, ponieważ nadszedł czas, aby uznać istnienie także tego aspektu rodzicielstwa.

Autor: 
Vivian Lammerse tłum. Julia Lewandowska
Źródło: 
https://www.scientias.nl/maar-liefst-een-op-de-acht-poolse-ouders-heeft-spijt-van-het-krijgen-van-kinderen/
Polub Plportal.pl:

Reklama