Obrzezanie nie ma nic wspólnego z wartością moralną człowieka

Reklama

śr., 06/01/2022 - 20:43 -- MagdalenaL

Na niedawnym wiecu kampanii wyborczej w Kenii parlamentarzysta, który kiedyś teoretyzował, że poznanie jest związane z napletkiem, powrócił do tematu. Teraz sugerował, że społeczności, które nie praktykują tradycyjnego obrzezania mężczyzn, nie powinny być uprawnione do pełnienia funkcji przywódczych. Problem z faszyzmem etnicznym, tak jak z każdym innym faszyzmem, polega na tym, że opiera się on na fałszu, mitach i nielogicznych założeniach.

Przyjrzyjmy się kilku faktom na temat obrzezania mężczyzn. Tylko około 40% mężczyzn na świecie jest obrzezanych. W Europie tylko niewielki odsetek mężczyzn poddaje się temu zabiegowi, tak samo jak w Japonii, Rosji, Chinach i Ameryce Łacińskiej. Nawet w samej Afryce istnieje wiele grup ludności, które nie praktykują obrzezania mężczyzn. Dlatego też obrzezanie, zamiast być normą, jest praktykowane tylko przez mniejszość ludności świata.

Istnieje uporczywy mit, że społeczności, które praktykują obrzezanie mężczyzn, zaczęły to robić na początku dziejów. Jest to założenie historyczne. Kiedy kaprysy historii przynoszą zmiany społeczne lub inne, społeczeństwa przyjmują nowy światopogląd, aby poradzić sobie z nową rzeczywistością. Niektóre społeczeństwa porzucają pewne praktyki, inne wymyślają nowe zwyczaje, a jeszcze inne zapożyczają praktyki od społeczności, z którymi się zetknęły.

Na przykład niektóre społeczności, które dziś praktykują obrzezanie mężczyzn w Kenii, zapożyczyły ten zwyczaj od Masajów. Nie ma na świecie społeczeństwa, które nigdy nie musiało się przystosować lub wymyślić na nowo w obliczu nowych realiów. Nawet język, który uważamy za kluczowy wyznacznik tożsamości, ewoluował z wieku na wiek. Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że gdyby cofnęli się w czasie i spotkali swoich przodków sprzed trzech wieków, nie potrafiliby się ze sobą porozumieć.

 

Usuwanie napletka w niektórych społecznościach afrykańskich jest obrzędem przejścia, oznaczającym nowy etap życia. Prawie wszystkie społeczności mają swoje własne obrzędy, które oznaczają przejście z jednego etapu życia do drugiego. Obrzędy te mogą mieć charakter fizyczny – jak obrzezanie – lub performatywny albo oba. Wszystkie te obrzędy – z wyjątkiem tych, które są szkodliwe lub poniżające – są równe. Ważne jest to, czy ci, którzy przechodzą przez te obrzędy i rytuały, stają się bezinteresownymi, odważnymi mężczyznami i kobietami. Dlatego morderca, gwałciciel, złodziej czy kłamca nie staje się mniejszym przestępcą, ponieważ został obrzezany.

Te obrzędy przejścia są kulturowe i symboliczne, i nie mają absolutnie nic wspólnego z czyjąś wartością moralną czy intelektualną. To dlatego możemy bez skrupułów prosić o pomoc nieobrzezanych Chińczyków i Japończyków. Podobnie, to dlatego toniemy w Morzu Śródziemnym, próbując uciec przed dyktaturą obrzezanych mężczyzn.

 

Wreszcie, faszystowskim nonsensem jest to, że w narodzie składającym się z 45 społeczności o różnych zwyczajach możemy narzucić jeden zwyczaj dla wszystkich i odmówić prawa obywatelstwa społecznościom, które się do niego nie stosują.

Autor: 
Tee Ngugi tłum. Klaudia Bredlak
Źródło: 
https://www.theeastafrican.co.ke/tea/oped/comment/circumcision-has-nothing-to-do-with-one-s-moral-worth-3764104
Polub Plportal.pl:

Reklama