„Samobójstwo: Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że co 40 sekund umiera jedna osoba.”

Reklama

śr., 10/16/2019 - 18:32 -- Anonim (niezweryfikowany)

Co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo - taką informację podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) tuż przed zbliżającym się Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom (10.09). WHO zwróciło również uwagę, że zbyt mała liczba krajów posiada strategie zapobiegawcze samobójstwom.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Światową Organizację Zdrowia, każdego roku samobójstwo popełnia około 800 000 osób. Do ponad 3/4 tych sytuacji dochodzi w krajach o niskim lub średnim przychodzie.

W 2016 roku samobójstwa znajdowały się na drugim miejscu, tuż po wypadkach drogowych, wśród najczęstszych przyczyn śmierci osób w wieku 15-29 lat.

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że najlepszym sposobem na zmniejszenie ilości popełnianych samobójstw będzie wydanie przez rząd surowych ograniczeń dostępu do środków owadobójczych i pestycyd.

 

Rosja, Litwa, Białoruś

Europa znajduje się w samym centrum tego problemu. W roku 2016 średnio 13 osób na 100 000 popełniło samobójstwo, jest to wynik wyższy niż średnia globalna, która wynosi 10,5 na 100 000.

Z drugiej strony kontynent europejski charakteryzuje się dużymi dysproporcjami.

W 2016 roku, Grecja i Finlandia zanotowały 3,8 samobójstw na 100 000 osób — najniższy wynik na całym kontynencie. Cypr i Włochy były następne w kolejności z wynikami (odpowiednio) 4,5 i 5,5 na 100 000 osób.

Niestety niektóre kraje europejskie osiągnęły wynik dwa razy większy niż średnia światowa. Państwami najbardziej dotkniętymi były Rosja (26,5 na 100 000 osób), Litwa (25,7 na 100 000 osób) oraz Białoruś (21,4 na 100 000 osób).

Belgia, Francja oraz Irlandia odnotowały najwyższy wskaźnik samobójstw spośród krajów Europy zachodniej. W kolejności było to 15,7; 12,1 oraz 10,9 na 100 000 mieszkańców.

93 000 mniej odnotowanych samobójstw.

Niedawno Światowa Organizacja Zdrowia ubolewała nad tym, że tylko 38 krajów na świecie posiada strategie prewencyjne samobójstwom.

„Pomimo zauważalnego postępu, nadal co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo” powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Każda śmierć jest tragedią dla rodziny oraz przyjaciół, a przecież samobójstwom zdecydowanie można zapobiec. Wzywamy państwa całego świata do wprowadzenia sprawdzonych strategii zapobiegania samobójstwom do narodowego systemu zdrowa, jak i systemu edukacji” dodał Ghebreyesus.

Organizacja dodała również, że jednym z najlepszych sposobów w zmniejszeniu liczby samobójstw jest ograniczenie dostępu do środków owadobójczych. Do czego wezwała rządzące władze państw całego świata.

Zgodnie ze Światową Organizacją Zdrowia zatrucia pestycydami są najczęściej stosowaną metodą samobójczą, aż jeden na pięć przypadków.

„W wielu krajach np., jak w Bangladeszu, Republice Korei, Sri Lance dużej części popełnianych samobójstw można było zapobiec, poprzez zakaz stosowania niektórych pestycydów. W Sri Lance uważa się, że dzięki takiemu zakazowi zdołano zmniejszyć ilość samobójstw aż o 93 000 w latach 1995 - 2015” dodaje.

 

Produktywne i owocne życie”

Dane wskazują, że samobójstwa znacznie częściej są popełniane przez mężczyzn, aż do trzech razy więcej mężczyzn niż kobiet popełnia samobójstwo w krajach wysokodochodowych. Natomiast w krajach nisko dochodowych dane wskazują, że ilość mężczyzn i kobiet, którzy decydują o odebraniu sobie życia jest równa.

Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza, że na każdą osobę, która z powodzeniem popełniła samobójstwo, jest kolejnych 20 osób, których próba samobójcza się nie powiodła. Szanse przeżycia zależą w dużej mierze od dostępu do intensywnej terapii oraz dostępu do środków leczniczych działających na daną truciznę.

Należy również zwrócić uwagę na wiele mitów szerzących niewłaściwy obraz, np. mit, który twierdzi, że osoba zdeterminowana do popełnienia samobójstwa, w końcu i tak je popełni.

„Badania pokazują, że osoby, które w przeszłości próbowały popełnić samobójstwo znajdują się pod dużym ryzykiem kolejnej próby. Natomiast większość osób, które przeżyły próbę samobójczą nie podejmują kolejnych prób i ostatecznie ich przyczyną śmierci nie jest samobójstwo. Jeżeli osoba przeżyła próbę samobójczą, najczęściej udaje jej się wieść Produktywne i owocne życie” twierdzi rzecznik WHO.

 

Autor: 
Alice Tidey/Tłum. Natalia Walkowiak - Gupta
Źródło: 
euronews
Polub Plportal.pl:

Reklama