Chiny zgadzają się na troje dzieci w rodzinie

Reklama

wt., 06/01/2021 - 13:30 -- MagdalenaL

W miniony poniedziałek Chiny ogłosiły, że pary małżeńskie będą mogły posiadać troje dzieci, co stanowi poważną zmianę w dotychczasowej polityce populacyjnej Państwa Środka.

Ostatnie dane ujawniły dramatyczny spadek liczby urodzeń w tym najbardziej zaludnionym kraju na świecie.

Jak poinformowała oficjalna agencja informacyjna Xinhua, zmiana została zatwierdzona na posiedzeniu Głównego Komitetu Partii Komunistycznej pod przewodnictwem prezydenta Xi Jinpinga.

W 2016 r. Chiny uchyliły obowiązującą od dziesięcioleci politykę jednego dziecka, którą wprowadzono, by powstrzymać potężny wzrost populacji i wprowadziły limit dwojga dzieci.

Spadek wskaźnika urodzeń

Nie spowodowało to jednak stałego wzrostu liczby urodzeń, ponieważ wysokie koszty wychowania dzieci w miastach zniechęcały wiele par do zakładania rodzin.

Upublicznione w kwietniu wyniki przeprowadzanego co dekadę spisu powszechnego pokazały, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat populacja chińska rosła najwolniej od lat 50. ubiegłego wieku.

Jak poinformowało Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne (NBS), pomimo wysiłków rządu, liczba chińskich noworodków gwałtownie spada (do rekordowo niskiego poziomu 12 mln w 2020 roku). Dane najnowszego spisu wskazują na współczynnik dzietności na poziomie 1,3 dziecka na kobietę w 2020 r., czyli tyle samo, co w starzejących się społeczeństwach, takich jak Japonia i Włochy.

Chiński współczynnik dzietności jest obecnie poniżej poziomu gwarantującego utrzymanie stabilnej populacji, ostrzegł NBS.

Spadek populacji w wieku produkcyjnym

Wyniki spisu powszechnego z 2020 r. pokazały również, że populacja Chin rośnie najwolniej od lat 60. ubiegłego wieku, osiągając wskaźnik 1,41 mld.

Spadkowi przyrostu naturalnego towarzyszy gwałtowny spadek liczby ludności w wieku produkcyjnym, co pogłębia obawy o zbliżający się kryzys demograficzny.

Przez dziesięciolecia obowiązywania polityki jednego dziecka i tradycyjnych preferencji społecznych dla chłopców (zachęcających do ​​selektywnych aborcji seksualnych i porzucania dziewczynek) została także zachwiana równowaga płci.

 

Autor: 
Emila Liberda
Źródło: 
Agencije, Tłum. Emila Liberda
Polub Plportal.pl:

Reklama