Co to znaczy być aseksualnym?

Reklama

sob., 07/23/2022 - 10:44 -- MagdalenaL

W obrębie spektrum orientacji seksualnej i tożsamości płciowych istnieje szeroki, wspaniały świat tożsamości do okrycia. Wiedza o tym, kim jesteś i jak się identyfikujesz może być dla niektórych łatwa. Ale dla innych może być to trwająca całe życie podróż odkrywcza, oparta na osobistych doświadczeniach i rozwoju.

 

Ponieważ nasz język dotyczący tożsamości wciąż ewoluuje, tak samo jak nasza zdolność do tworzenia terminologii, która lepiej definiuje to, jak czujemy się z tym, kim jesteśmy, kogo pociągamy i jak doświadczamy atrakcyjności. Jest to szczególnie prawdziwe dla społeczności aseksualnej.

 

W ciągu ostatniej dekady nasze rozumienie tego co znaczy być aseksualnym rozkwitło, dając początek wielu tożsamościom, które są definiowane przez przepływ i odpływ naszej własnej atrakcyjności seksualnej i jak to się odnosi do naszych związków, pożądania seksualnego i romantycznego przyciągania. Nasze rozumienie różnych tożsamości, które wszyscy posiadamy, jest kluczowe dla zdrowia psychicznego, emocjonalnego i ogólnego dobrostanu nas samych, naszych przyjaciół, naszych rodzin i członków naszej społeczności. Jest to ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że historycznie edukacja medyczna wykluczyła treści związane ze zdrowiem LGBTQIA+ z programów nauczania w wyniku dyskryminacji.

 

„Aseksualność jest trochę mglista”, mówi psycholog pediatryczny Gina Rhodes. „Aseksualność jest na swoim własnym spektrum i patrzy na nie tylko atrakcyjność seksualną, ale także romantyczną”.

 

Dr Rhodes pomaga nam zbadać, co to znaczy być aseksualnym, zwracając szczególną uwagę na sposoby, w jakie mówimy o atrakcyjności we wszystkich dziedzinach.

 

CZYM JEST ASEKSUALNOŚĆ?

Zwana również „asem”, aseksualność jest terminem parasolowym dla każdego, kto doświadcza niewielkiego lub żadnego pociągu seksualnego w stosunku do innych osób dowolnej płci. Aseksualność może się różnić na wiele sposobów w zależności od naszych relacji i tego jak definiujemy nasze poziomy atrakcyjności seksualnej, romantycznej i estetycznej.

 

Ważne jest, aby zauważyć, że atrakcyjność seksualna i romantyczna atrakcja to dwie różne rzeczy; chociaż w nowoczesnym społeczeństwie często są one mieszane razem jako dwie części tej samej całości.

 

Atrakcyjność seksualna może być zdefiniowana jako nasze pragnienie dotknięcia innej osoby w intymny sposób. Możemy być atrakcyjni seksualnie dla kogoś bez doświadczania romantycznych uczuć.

 

Atrakcyjność romantyczną można zatem zdefiniować jako nasze pragnienie posiadania głębokiego, czułego związku z drugą osobą. Atrakcyjność romantyczna może istnieć bez doświadczania przez nas atrakcyjności seksualnej i polega wyłącznie na ustanowieniu tej bliskiej, emocjonalnej więzi. Możesz być aromantyczny, co oznacza, że możesz doświadczać niewielkiego lub żadnego romantycznego przyciągania do innych ludzi niezależnie od płci.

 

Następnie, istnieje atrakcyjność estetyczna, która może być zdefiniowana jako uznanie dla czyjegoś piękna lub wyglądu bez posiadania seksualnego lub romantycznego pociągu.

 

Osoby, które identyfikują się jako aseksualne, mogą doświadczać zwiększonego poziomu romantycznego lub estetycznego przyciągania, ale niewielkiego lub żadnego przyciągania seksualnego do osób w ich życiu.

 

„Wygląda to różnie w zależności od osoby” – mówi Dr Rhodes. „Dla niektórych ludzi oznacza to, że mają romantycznego partnera, ale być może ten związek albo nie obejmuje kontaktu seksualnego, albo obejmuje inne rodzaje intymnego kontaktu, takie jak przytulanie. Albo może obejmować kontakt seksualny, ale po prostu nie jest to coś, co aseksualny partner czuje mocno”.

 

Ktoś, kto identyfikuje się jako aseksualny może angażować się w seks jako bardziej sposób na pokazanie, że mu zależy, niż w coś w co jest zainwestowany.

 

Istnieje wiele błędnych przekonań na temat aseksualności. Często jest ona błędnie mylona z utratą libido. Jednym z głównych błędnych przekonań jest to, że aseksualność jest samodzielnym stanem medycznym, który można leczyć. Inni lubią myśleć, że aseksualność jest jak celibat lub abstynencja. Istnieje też niebezpieczne założenie, że ktoś może identyfikować się jako aseksualny, ponieważ doświadczył jakiejś traumy seksualnej lub napaści fizycznej. Dr Rhodes ostrzega jednak, że te błędne przekonania są na ogół nieprawdziwe i mogą być bardzo szkodliwe.

 

„Kojarzenie aseksualności z traumą jest szkodliwe, ponieważ dla wielu osób jest to coś, co było procesem odkrywania, a nie coś, co zostało im zadane” – mówi dr Rhodes. „Założenie, że czyjaś tożsamość jest wynikiem traumy, może naprawdę odebrać agencję i ciężką pracę, którą ta osoba mogła wykonać, aby zaakceptować siebie za bycie aseksualnym, zwłaszcza gdy żyjemy w społeczeństwie, które naprawdę ceni seksualną i romantyczną atrakcyjność”.

 

I w przeciwieństwie do celibatu czy abstynencji – które są tymczasowymi decyzjami opartymi na okolicznościach lub przekonaniach – aseksualność jest orientacją, tożsamością i stanem bycia. To nie jest wybór.

 

„Aseksualność jest czymś bardziej trwałym” – mówi dr Rhodes.

 

RODZAJE ASEKUALNOŚCI

Jak wszystkie rodzaje aseksualności, które istnieją na spektrum, aseksualność może być płynna. Ktoś kto jest aseksualny może doświadczać różnego stopnia atrakcyjności seksualnej przez całe życie i może się ona różnić w zależności od związku. Ktoś może używać terminu parasolowego „aseksualny” jako swojej tożsamości definiującej. Istnieje również kilka podgrup lub kategorii tożsamości, które zostały stworzone w celu lepszego zdefiniowania różnych stopni, w jakich ktoś może doświadczać swojej aseksualnej tożsamości.

 

Poniższa lista nie jest wyczerpująca, ale są to pewne tożsamości aseksualne, których należy być świadomym:

 

ACEFUX

Jako orientacja seksualna na spektrum aseksualnym, tożsamość ta jest definiowana jako ktoś, kogo orientacja zmienia się w czasie, ale generalnie pozostaje na spektrum aseksualnym. Na przykład, jeśli zwykle nie masz pragnienia aktywności seksualnej, ale są dni lub tygodnie, w których pragniesz aktywności seksualnej, może być to tożsamość, z którą się odnosisz.

 

„Aseksualność może się zmieniać z czasem, gdy ludzie lepiej poznają siebie i uzyskają lepszy obraz tego, jak wyglądają związki” – mówi dr Rhodes. „To coś, co może być w fluktuacji dla wielu ludzi”.

 

DEMISEXUAL

Jeśli jesteś „demisexual”, możesz uznać kogoś za atrakcyjnego seksualnie tylko wtedy, gdy rozwinąłeś z nim emocjonalną lub romantyczną więź. Jeśli nie masz tej emocjonalnej lub romantycznej więzi, zazwyczaj nie doświadczasz seksualnego pociągu do innych. Dla wielu osób, które identyfikują się jako demisexual, mogą one wstrzymywać się z uczestnictwem w aktywności seksualnej, dopóki nie rozwiną tej emocjonalnej i romantycznej więzi.

 

FRAYSEXUAL

Ktoś kto jest fraysexual (lub ignotasexual) może doświadczać seksualnego przyciągania z kimś na początku, ale potem ten seksualny pociąg zanika z czasem, gdy rozwijają emocjonalną więź. Ta tożsamość może być postrzegana jako przeciwieństwo demisexual.

 

GRAYSEXUAL

Jako że aseksualność jest spektrum, osoby graysexual mieszczą się w tej szarej strefie, która istnieje pomiędzy chęcią a brakiem chęci do aktywności seksualnej. Możesz identyfikować się jako osoba szara, jeśli doświadczasz ograniczonego pociągu seksualnego rzadko. Kiedy doświadczasz pociągu seksualnego, może on nie być na tyle silny lub intensywny, aby działać w oparciu o niego.

 

LITHOSEXUAL

Ta orientacja seksualna odnosi się do osób, które mogą doświadczać seksualnego przyciągania do innych, ale nie chcą, aby te uczucia były odwzajemnione. Możesz czuć się nieswojo na myśl o tym, że ktoś uzna cię za atrakcyjnego seksualnie i możesz stracić swoje uczucia atrakcyjności seksualnej, jeśli odkryjesz, że te uczucia są wzajemne. Z tych powodów możesz nie szukać związków seksualnych.

 

JAK POZNAĆ, ŻE JEST ASEKSUALNY?

Odkrywanie swojej tożsamości rozpoczyna się od refleksji nad własnymi doświadczeniami i uczuciami. W trakcie nauki po drodze, niektóre ważne pytania, które możesz chcieć sobie zadać to:

 

  • Jak wygląda dla mnie atrakcyjność seksualna dzisiaj?
  • Jak wyglądało dla mnie pożądanie seksualne w moim życiu?
  • Co oznacza dla mnie moja tożsamość?
  • Jak ta tożsamość zmieniłaby sposób, w jaki myślę o sobie?
  • Jak ta tożsamość zmieniłaby sposób, w jaki myślę o relacjach, które mam z innymi ludźmi?
  • Czy są zmiany, których chcę dokonać w moich relacjach seksualnych i romantycznych?
  • Czy są aspekty mojej tożsamości, które chcę przekazać moim bliskim?

 

 

„Wiele osób rozpocznie tę podróż po prostu próbując dowiedzieć się więcej o aseksualności i próbując uzyskać poczucie, jaka etykieta jest dla nich odpowiednia” – mówi dr Rhodes. „Rada, której bym udzielił, to nawiązanie kontaktów z innymi osobami aseksualnymi i grupami aseksualnymi oraz wysłuchanie ich doświadczeń związanych z pogodzeniem się ze swoją tożsamością. Jednym z najlepszych sposobów, w jaki możemy dowiedzieć się o sobie, jest podróż innych ludzi”.

 

JAK ROZMAWIAĆ Z PRZYJACIÓŁMI I RODZINĄ O SWOJEJ ASEKSUALNEJ TOŻSAMOŚCI

Jeśli odkryłeś, że jesteś aseksualny, to kiedy i jak podzielisz się tą informacją z ludźmi w twoim życiu zależy od Ciebie. To jak zdecydujesz się ujawnić zależy od tego jak się czujesz w kwestii swojego bezpieczeństwa fizycznego oraz zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Coming out następuje w różnym czasie dla różnych ludzi, więc jest dobrze jeśli nie jesteś gotowy.

 

Kiedy jednak jesteś gotów podzielić się tą informacją, dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy może być zapytanie swoich odbiorców, co rozumieją na temat aseksualności.

 

„Zacznij od tego, co już wiedzą” – radzi dr Rhodes. „Zapytaj: Co wiesz o aseksualności lub spektrum aseksualności? Co myślisz o idei, że istnieje podział między romantyczną a seksualną atrakcją i jak każda z tych rzeczy może się różnić od osoby do osoby?”.

 

Otwierając rozmowę w ten sposób, możesz ocenić, jak wiele wiedzą i gdzie mogliby użyć więcej edukacji, aby lepiej zrozumieć własną tożsamość. Po drodze twoja tożsamość może się zmienić lub ewoluować w zależności od tego, jak się czujesz i w jakich związkach jesteś. Jeśli tak się stanie, ważne jest abyś pamiętał i przypominał swoim bliskim, że orientacja seksualna i aseksualność istnieją na całym spektrum. To kim jesteś dzisiaj może nie być tym, kim będziesz jutro i jest to całkowicie OK.

 

„Tożsamość nie jest grą typu gotcha. Jeśli czyjaś tożsamość zmienia się lub nagina, to jest to pod wpływem jego doświadczeń” – wyjaśnia dr Rhodes. „Kiedy ludzie mówią ci, kim są, cenne jest, aby im uwierzyć”.

Autor: 
Autor: nieznany / Tłumaczenie: Karolina Bejma
Źródło: 
https://health.clevelandclinic.org/asexual/
Polub Plportal.pl:

Reklama