Instagram - błogosławieństwo czy przekleństwo?

Reklama

wt., 11/09/2021 - 22:52 -- MagdalenaL

Źródło: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/E3E9/production/_121454385_070998013-1.jpg

 

Obudzić się, sięgnąć po telefon, otworzyć Instagrama i zacząć go przeglądać...

Dla wielu z nas jest to aż za dobrze znana rutyna. A jak ta aplikacja wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

Informatorka Facebooka - Frances Haugen - ostrzegła, że Instagram jest „bardziej niebezpieczny niż inne formy mediów społecznościowych”. Poinformowała o tym zaraz po ujawnieniu wyników badań własnych firmy, które pokazały, że portal ten faktycznie może być szkodliwy.

W tamtym czasie Instagram stwierdził, że badania te wykazały jego „zaangażowanie w zrozumienie złożonych i trudnych problemów”.

Z racji tego, że politycy nadal badają media społecznościowe, BBC rozmawiało z pięcioma osobami o swoich doświadczeniach na Instagramie.

 

Tworzenie społeczności

Dani ma mieszane uczucia co do Instagrama. 29-latka z Południowej Walii utrzymuje się z tej platformy i zbudowała społeczność dla osób transpłciowych, które zrzeszają się online.

Spotkała się jednak z wieloma wyzwiskami z powodu jej wyglądu.

Źródło: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/12269/production/_121454347_dani.jpg

„Instagram to największe błogosławieństwo i największe przekleństwo w moim życiu” - powiedziała Dani dla BBC.

„Kiedy jesteś osobą transpłciową posiadającą konto publiczne, to musisz liczyć się z bluźnierstwami – jednak część nienawiści, której doświadczyłam w Internecie, była bardzo szkodliwa”.

„Nienawistne komentarze były podłe. Ktoś nawet wysłał mi specjalnie stworzony wątek, w którym ludzie robili mi zdjęcia i wyśmiewali mnie”.

Frances Haugen powiedziała wspólnej komisji posłów i lordów, że Instagram staje się źródłem „porównań społecznych, konfrontacji ciał, stylu życia - a to jest najgorsze szczególnie dla dzieci”.

Dani, która pokonała uzależnienie od alkoholu, mówi, że widzi, jak media społecznościowe mogą być uzależniające.

„Jestem trzeźwa od kilku lat, ale uważam, że Instagram jest zły dla osób z skłonnościami do uzależnień. To działa na tej samej zasadzie - zaspokojenia potrzeby posiadania coraz więcej i więcej.”

Sir Nick Clegg - wiceprezes ds. globalnych w macierzystej firmie Instagrama Meta - broni platformy, mówiąc, że „przytłaczająca większość” nastoletnich dziewcząt lubi z niej korzystać.

Powiedział, że firma wprowadzi narzędzia do zwalczania szkodliwego korzystania z Instagrama, w tym funkcję „zrób sobie przerwę”, która zachęci młodych użytkowników do wylogowania się.

 

Obraz ciała

Hannah spędza od sześciu do dziesięciu godzin dziennie w mediach społecznościowych, na których jest zalogowana odkąd była nastolatką.

Obecnie ma 24 lata, studiuje na University of the West of Scotland w Ayr i ma konto na wszystkich głównych platformach: Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat i TikTok.

„Mam naprawdę zły nawyk sprawdzania z samego rana wszystkich powiadomień” – wyjaśnia.

Źródło: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/3BF1/production/_121454351_hannah.jpg

„To ostatnia rzecz, którą robię przed pójściem spać. Mój cały dzień kręci się wokół mediów społecznościowych.”

„Zdecydowanie jestem uzależniona od TikToka, mogę go na spokojnie przeglądać przez kilka godzin. Wiem, że w zasadzie marnuję czas… są chwile, kiedy próbuję to ograniczyć”.

Na Instagramie Hannah śledziła wpływowe osoby, których widok sprawiał, że czuła się źle ze swoim ciałem.

„To sprawiało, że chciałam, aby moje ciało wyglądało tak jak ich. Zaczęłam mieć nierealistyczne oczekiwania dotyczące bycia szczupłą modelką. Odkryłam, że to naprawdę szkodziło mojemu zdrowiu psychicznemu, więc cofnęłam się o krok i przestałam ich obserwować”.

Teraz zrobiła selekcję kont, które obserwuje, zamieniając influencerów na profile zawierające treści body-positive.

„Zdałam sobie sprawę, że nie każdy nosi rozmiar s, jest bardzo chudy i ma dwa metry wzrostu. Zaczęłam podążać za ludźmi, którzy wyglądają bardziej podobnie do mnie i to poprawiło moją pewność siebie”.

Hannah również otrzymała sporo nienawistnych komentarzy na Instagramie.

„Otrzymałam wiele opinii od obserwujących mnie osób, które mówiły mi, że muszę schudnąć, ponieważ robię się zbyt gruba – a noszę tylko rozmiar dziesięć. To przez nie miałam negatywne nastawienie do swojego ciała.”

 

 

Toksyczne środowisko

W Hornsey School for Girls w północnym Londynie Scarlett i Anisa powiedziały BBC, że są świadome niebezpieczeństw mediów społecznościowych.

Scarlett ma 15 lat i korzysta ze wszystkich platform poza Facebookiem, który jej zdaniem nie jest przeznaczony dla osób w jej wieku.

„Obserwuję YouTuberów, którzy tworzą treści o modzie, jak np. Emma Chamberlain, którą kocham” – mówi.

„Ale kiedy widzę kogoś o naprawdę wysokim standardzie urody, kiedy właśnie przechodzę przez okres dojrzewania, jest to naprawdę trudne. Widząc to, myślę, że powinnam tak wyglądać. To sprawiło, że poczułam się niepewnie.”

„Przestałam obserwować wiele kont”.

Źródło: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/10711/production/_121454376_school.jpg

Anisa, która również ma 15 lat, zmienia grono obserwowanych przez siebie kont, starając się unikać negatywnych treści.

Jednak wciąż widziała w Internecie rzeczy, których nie chciała widzieć.

„Zauważyłam, że konta niektórych osób tworzą toksyczne środowisko. Ponieważ jestem nastolatką, wiem, że muszę uważać na tzw. pranie mózgu” – mówi Anisa.

„Jako muzułmanka czuję, że jest to naprawdę zła reprezentacja nas… więc jeśli widzę tego rodzaju treści, przestaję obserwować takie konto”.

Dziewczyny mówią, że miały również przyjemne doświadczenia w mediach społecznościowych, zwłaszcza jeśli chodzi o kręcenie filmów ze znajomymi.

Scarlett powiedziała: „Próbowałam wielu przepisów kulinarnych z filmów wideo i nabyłam wiele umiejętności dzięki filmom online”.

„Są tam również relacje powiązane z niesamowitymi faktami, a także wskazówki i porady życiowe – nie jest tak źle, chociaż negatywy prawdopodobnie przeważają nad pozytywami”.

 

Wolni od portali społecznościowych

Nie wszyscy w szkole są na Instagramie. Leah, która ma 15 lat, nie dostała jeszcze pozwolenia na założenie konta.

„Ten zakaz spowodowany jest negatywnymi rzeczami, których tam nie brakuje, więc szanuję decyzję mojej mamy” – mówi.

 

Źródło: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/47A9/production/_121454381_leah.jpg

„Chciałabym mieć konta w mediach społecznościowych, ponieważ wszyscy moi znajomi je mają i czasami czuję się trochę wyobcowana, ale znam też złą stronę tych portali. Słyszałam wiele historii dotyczących moich znajomych, którzy otrzymywali nieodpowiednie zdjęcia i okropne filmy – czyli rzeczy, których ludzie w naszym wieku nie powinni oglądać”.

We wrześniu Meta – wciąż nazywana Facebookiem – wstrzymała plany stworzenia „Instagram experience” dla dzieci poniżej 13 roku życia, nazwanego „Instagram Kids”.

Firma powiedziała, że wysłuchanie „rodziców, ekspertów, decydentów i regulatorów” zajmie trochę czasu – powiedział szef Instagrama, Adam Mosseri.

Autor: 
BBC / Natalia Stawicka
Źródło: 
https://www.bbc.com/news/technology-59180946
Polub Plportal.pl:

Reklama