„Nie masz wykształcenia wyższego? Pracodawcy częściej niż kiedykolwiek nie zwracają na to uwagi”

Reklama

ndz., 11/14/2021 - 01:16 -- MagdalenaL

Źródło: Pixabay

Jeśli nie masz dyplomu ukończenia szkoły wyższej, nie jesteś sam. Zauważ, że zdecydowana większość dorosłych osób w wieku produkcyjnym - nawet w USA - nie ma takiego wykształcenia.

Możesz założyć, że masz niewielkie szanse na rozwój dobrze płatnej kariery z benefitami i potencjałem rozwoju w firmie z listy Fortune 500. W końcu tak wiele miejsc pracy wymaga posiadania przynajmniej tytułu licencjata.

Jednak twoje szanse mogą być większe niż myślisz, a to wszystko dzięki rosnącej sieci programów praktyk zawodowych dla pracowników umysłowych, które prowadzą do zatrudnienia w firmach blue chip, w tym u dużych graczy technologicznych, takich jak Google, Amazon i Salesforce.

Takie programy doprowadzają do szkoleń w miejscu pracy, świadczeń, coachingu i dostępu do sieci pracowników i absolwentów.

Sprostać rzeczywistości

W ciągu ostatnich pięciu lat pracodawcy starali się rozwiązać dwie kwestie.

Jedną z nich jest przewidywany od dawna niedobór wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w branży technologicznej. Drugą jest potrzeba aktywnego przeciwdziałania systemowym nierównościom i nieświadomym uprzedzeniom w praktykach zatrudniania i awansowania.

Żeby pozostać konkurencyjnym, zdali sobie sprawę, że muszą poszerzyć zakres poszukiwań kandydatów o wysokim potencjale. Obecnie coraz bardziej powszechne jest przekonanie, że żadna rasa, pochodzenie etniczne, płeć, kod pocztowy czy dyplom, nie mają monopolu na talenty.

„Jesteśmy firmą opartą na talencie. To nasz jedyny atut. Poszerzyliśmy więc aperturę" - powiedziała Pallavi Verma, starszy dyrektor zarządzający w firmie konsultingowej Accenture. To przedsiębiorstwo stworzyło swój pierwszy program praktyk w Chicago w 2016 r. i od tego czasu przyjęło 1200 praktykantów w 35 miastach. „[Program] jest częścią naszej strategii pozyskiwania talentów".

Year Up jest organizacją, która zapewnia bezpłatne szkolenia zawodowe uprawniające do zaliczenia szkoły policealnej w 29 lokalizacjach w USA. Podobnie jak wiele organizacji non-profit i pomaturalnych szkół w całym kraju, organizacja ta współpracuje z pracodawcami, takimi jak Accenture, w celu znalezienia praktykantów o wysokim potencjale.

Year Up zapewnia szkolenia z zakresu umiejętności biznesowych i technicznych, aby przygotować potencjalnych kandydatów do pracy w korporacji przed zarekomendowaniem ich pracodawcy.

Główną misją grupy jest pomoc w zmniejszeniu dysproporcji szans, zwłaszcza dla kandydatów z mniejszości narodowych. „Wymóg ukończenia szkół policealnych wyklucza 70% Afroamerykanów i 80% Latynosów" - powiedział Morris Applewhite, główny specjalista ds. zaangażowania korporacyjnego w Year Up.

Kilka lat temu Chance Rodnez, obecnie 30-latek, znalazł drogę do Accenture po ukończeniu jednego z programów Year Up, w ramach którego nie pobierano czesnego. Po odbyciu praktyki w Accenture został zatrudniony na pełny etat jako młodszy analityk. Od tego czasu, jak twierdzi, dwukrotnie awansował i obecnie pracuje jako starszy analityk ds. chmury obliczeniowej.

„To było doświadczenie zmieniające życie" - powiedział Rodnez.

Firma Big Blue zmierza bardziej w kierunku zatrudniania w oparciu o umiejętności

IBM był jedną z pierwszych firm technologicznych, które stworzyły program praktyk rozpoczynających się w 2017 roku.

Do końca tego roku przeszkoli ponad 1000 praktykantów i zatrudni większość z nich - powiedziała Kelli Jordan, dyrektor ds. kariery, umiejętności i wydajności w IBM.

Według firmy średnia pensja praktykanta jest o około 50% wyższa niż średni lokalny dochód w miejscu, w którym pracuje dana osoba. Po zatrudnieniu, wynagrodzenie zazwyczaj wzrasta.

Aż 20% pracowników IBM w USA nie ma wyższego wykształcenia.

Jednak oczywiście, awans w wielu dużych firmach będzie wymagał od kandydatów posiadania tytułu licencjata lub wyższego.

Praktykanci mogą znaleźć wsparcie również w tym zakresie. W IBM, na przykład, niektóre z kursów szkoleniowych mogą dać praktykantom punkty za studia, nawet do 45 w przypadku praktyk w zakresie inżynierii oprogramowania.

W Bank of America kandydaci do pracy bez dyplomu uczelni wyższej są brani pod uwagę na stanowiska na poziomie podstawowym, a czasem wyższym, w ramach wewnętrznego programu o nazwie Pathways, który oferuje szkolenia w miejscu pracy i pokrewne, trenera, a także wynagrodzenie i świadczenia, w tym zwrot kosztów nauki w szkole wyższej. Do tej pory firma zatrudniła w ramach tego programu 10 000 osób ze społeczności o niskich i średnich dochodach, a do 2025 roku zamierza zatrudnić kolejne 10 000.

 

Źródło: Pixabay

 

Możliwość zwiększenia liczby praktyk zawodowych

Istnieją powody, aby sądzić, że dostępność praktyk zawodowych będzie powszechniejsza w takim stopniu, w jakim przy zatrudnianiu będzie kładziony większy nacisk na umiejętności niż na stopnie naukowe.

Wspólnie z firmą Aon, Accenture stworzyła podręcznik dla innych pracodawców, który może posłużyć jako przewodnik przy tworzeniu własnych programów praktyk.

W międzyczasie wzrasta zainteresowanie niwelowaniem różnic w możliwościach i zamożności. Pod koniec ubiegłego roku, koalicja prezesów firm utworzyła OneTen, organizację non-profit, której celem jest zatrudnianie, promowanie i awansowanie w ciągu najbliższej dekady miliona Afroamerykanów bez dyplomu „do kariery zapewniającej utrzymanie rodziny".

Pracodawcy, którzy nie mają infrastruktury, aby bezpośrednio pozyskiwać, szkolić i trenować kandydatów na praktykantów o wysokim potencjale, mogą teraz współpracować z firmą taką jak Multiverse, aby pomóc im w tworzeniu i zarządzaniu programami praktyk.

Firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii została założona w 2016 roku i właśnie rozpoczęła działalność w Stanach Zjednoczonych w tym roku. Od momentu założenia zapewniła weryfikację, szkolenie, coaching, budowanie sieci kontaktów i staże dla 5 000 praktykantów u ponad 300 pracodawców.

Większość uczestników programu to osoby o różnym pochodzeniu społecznym, połowa z nich to kobiety, a jedna trzecia pochodzi z mniej zamożnych środowisk - podała firma. Gros praktykantów, którzy ukończyli program, pozostaje u swoich pracodawców przez co najmniej dwa lata.

Do tej pory Multiverse pozyskało 12 amerykańskich klientów (w tym Google, Verizon i Class Pass). Jednak liczba ta może wzrosnąć ponad dwukrotnie do końca roku - powiedziała Sophie Ruddock, wiceprezes i dyrektor generalny oddziału w Ameryce Północnej.

„Widzimy, że popyt nabiera rozpędu".

Sprostowanie: We wcześniejszej wersji tej historii błędnie podano odsetek miejsc pracy w IBM, które nie wymagają ukończenia studiów wyższych.

Autor: 
Autor: Jeanne Sahadi / Przekład: Magdalena Ambicka
Źródło: 
Źródło: CNN, https://edition.cnn.com/2021/10/11/success/jobs-apprenticeships-college-degrees-feseries/index.html
Polub Plportal.pl:

Reklama