Portugalia zmienia prawo pracy zdalnej. Kontakt z pracownikami „po godzinach” będzie nielegalny!

Reklama

śr., 11/17/2021 - 15:22 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia illustracyjnego: Pixabay

W Portugalii wprowadzono zmiany w prawie pracy, co ma uregulować pracę zdalną i zapewnić równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Poinformował o tym Euronews.

Wszystkie zmiany w przepisach dotyczą firm zatrudniających powyżej 10 pracowników. Tak, pracodawcom zabrania się kontaktu z pracownikami poza godzinami pracy. Firma może zostać ukarana grzywną za naruszenie zasad.

Ponadto pracodawcom zabrania się monitorowania aktywności pracowników podczas pracy w domu. Jednak portugalski parlament nie poparł propozycji umożliwienia pracownikom wyłączania gadżetów roboczych i czatów po godzinach.

Firmy są również zobowiązane do opłaty rachunków za prąd i internet, które zużyje pracownik zdalny. 

Zmiany w prawie dotyczą również rodziców małych dzieci. Mają oni prawo do pracy w domu, bez konieczności wcześniejszych uzgodnień z pracodawcą, do ukończenia przez dziecko 8. roku życia.

Firmy powinny również wdrażać środki przeciwdziałające samotności. Osoby pracujące zdalnie powinny organizować spotkania offline przynajmniej co 2 miesiące.

Zwraca się uwagę, że Portugalia stała się pierwszym krajem europejskim, który w styczniu tego roku zmienił zasady pracy zdalnej z powodu pandemii. Tymczasowe przepisy wprowadziły obowiązkową możliwość pracy zdalnej - z kilkoma wyjątkami - i zobowiązały pracodawców do zapewnienia narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy w domu.

W Portugalii zarejestrowano ponad milion przypadków COVID-19 w ciągu prawie dwóch lat trwania pandemii, z czego 18 000 zmarło z powodu powikłań choroby. Ponadto 86,53% dorosłej populacji w kraju zostało w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi.

Autor: 
Autor: Eugenia Lutsenko / tłum. Anastasiia Vasylchenko
Źródło: 
Źródło: https://hromadske.ua/posts/u-portugaliyi-zaboronili-robotodavcyam-turbuvati-pracivnikiv-pislya-roboti-za-porushennya-zagrozhuye-shtraf https://www.euronews.com/next/2021/11/08/portugal-makes-it-illegal-for-your-boss-to-text-you-after-work
Polub Plportal.pl:

Reklama