Rodzaje zaburzeń osobowości

Reklama

wt., 11/16/2021 - 17:07 -- MagdalenaL

Zaburzenia osobowości zmniejszają nasze zdolności do radzenia sobie ze stresem, relacjami międzyludzkimi oraz zdolnością do rozwiązywania problemów.

 

 

Na naszą osobowość składają się emocje, myśli, zachowania… a nawet duże ilości złości. Jeśli trwa ona zbyt długo, może spowodować zaburzenia osobowości, których istnieje aż 10 rodzajów. Dzieli się je na 3 grupy:

Grupa A: dziwaczni i ekscentryczni

Grupa B: dramatyzujący, emocjonalni i niekonsekwentni

Grupa C: bojaźliwi i niespokojni

 

W grupie A znajdują się:

  • osobowość paranoiczna

Myśli, uczucia i doświadczenia związane z paranoją mogą hamować zdolność do zaufania innym osobom, nawet rodzinie i przyjaciołom, którzy - według chorego - mogą go wykorzystać. Ponadto osoby te mają problemy z relaksem oraz szukają zagrożeń (których nie widzą inni) w sytuacjach dnia codziennego.

  • osobowość schizoidalna

Osoby wykazujące się osobowością schizoidalną mogą wykazywać małe zainteresowanie nawiązywaniem relacji interpersonalnych. Często nie chcą też angażować się w interakcje społeczne. Mogą mieć również problem z interpretacją sygnałów nadawanych przez innych ludzi, co czyni ich zdystansowanymi emocjonalnie.

  • osobowość schizotypowa

Ludzie z osobowością schizotypową mają tendencję do utrzymywania niewielu bliskich kontaktów (poza własną rodziną). Kłopotem jest dla nich zrozumienie, jak działają relacje oraz jak ich zachowanie wpływa na innych. Mogą mieć również problemy z interpretacją zachowania innych osób i z zaufaniem im. Wykazują tendencję np. do nadmiernego lęku społecznego i nieodpowiedniej lub dziwacznej mimiki twarzy.

 

W grupie B znajdują się:

  • osobowość dyssocjalna

To zaburzenie diagnozowane jest częściej u mężczyzn niż u kobiet i charakteryzuje się  bezdusznością dla uczuć innych osób. Chory ignoruje zasady i obowiązki społeczne, jest irytujący i agresywny, zachowuje się impulsywnie, nie ma poczucia winy i nie uczy się na błędach. W wielu przypadkach nie ma trudności ze znalezieniem relacji, może nawet wydawać się miły, jednak więzi te są burzliwe i krótkotrwałe.

  • osobowość narcystyczna

Głównymi przejawami osobowości narcystycznej są: przesadne poczucie własnej wartości, ciągła potrzeba uwagi i brak empatii dla innych. Osoba ta może czuć się lepsza od innych i często fantazjuje o pięknie, władzy, pieniądzach i sukcesie. Może być również niezwykle wrażliwa na krytykę i niepowodzenia oraz doświadczać intensywnych wahań nastroju.

  • osobowość histrioniczna

Większość ludzi cieszy się z komplementów i pochwał. Jednak osoby cierpiące na to zaburzenie czują się niekomfortowo, kiedy znajdą się w centrum zainteresowania. Odnoszą wrażenie, że muszą zabawiać innych, ciągle szukają aprobaty (czują się od niej zależni) lub flirtują i ubierają się prowokacyjnie, aby zapewnić sobie uwagę innych.

  • osobowość chwiejna emocjonalnie - typu borderline

Osoby cierpiące na zaburzenie osobowości typu borderline mają tendencję do poczucia pustki i porzucenia, niezależnie od wsparcia jakie otrzymują od rodziny, czy grupy. Mogą mieć trudności z poradzeniem sobie ze stresem oraz cierpieć na epizody paranoiczne. Wykazują również tendencję do angażowania się w ryzykowne i impulsywne zachowania, takie jak nadmierne picie alkoholu lub hazard.

 

W grupie C znajdują się:

  • osobowość lękliwa

Człowiek z tym zaburzeniem unika sytuacji społecznych i nawiązywania bliskich relacji interpersonalnych, głównie z powodu strachu przed odrzuceniem i poczuciem, że nie jest wystarczająco dobra. Ma niską samoocenę i trudno jej zaufać innym. Sprawiać wrażenie skrajnie nieśmiałej i zahamowanej społecznie. Może być narażona na zwiększone ryzyko nadużywania substancji, zaburzeń odżywiania lub depresji.

  • osobowość zależna

Charakteryzuje się brakiem wiary w siebie i potrzebą atencji. Osoby te potrzebują dużo pomocy w podejmowaniu codziennych decyzji oraz odkładają w czasie te ważne. Boją się porzucenia i mogą robić wszystko, żeby utrzymać relacje. Są to osoby zależne i podatne na przemoc i wykorzystywanie.

  • osobowość anankastyczna

Ta przypadłość to nie to samo, co zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Osoby, które je mają, są bowiem świadome swoich obsesji i zachowań kompulsywnych, a osobowości anankastyczne nie. Mogą one dążyć do perfekcji we wszystkich aspektach swojego życia. Czują, że żadne osiągnięcie nigdy nie jest wystarczające. Kiedy nie są w stanie kontrolować sytuacji lub wszystko wokół nich się zmienia, mogą czuć się bardzo niespokojne i bezbronne.

Autor: 
Autor: Sarah Romero / Tłumaczenie: Julia Śliwak
Źródło: 
https://www.muyinteresante.es/salud/articulo/tipos-de-trastornos-de-la-personalidad-321635089532
Polub Plportal.pl:

Reklama