Tak łatwo uszczęśliwić mężczyznę

Reklama

sob., 04/30/2022 - 18:28 -- MagdalenaL

Co daje szczęście mężczyźnie tak w związku, jak i w życiu? Psycholodzy z USA znaleźli na to odpowiedź, która wcale nie była taka trudna. Gdyby to było tak samo proste u kobiet.

 

Co uszczęśliwia mężczyznę? Tym pytaniem zajmuje się wiele magazynów dla mężczyzn i udziela, powiedzmy, odpowiedzi z dość ograniczoną kreatywnością.

Nie, żeby w magazynach dla kobiet było inaczej – ale w  jednym aspekcie badanie w czasopiśmie naukowym „Journal of Marriage and Family”, przyznaje rację periodykom dla mężczyzn: Uszczęśliwić panów jest właściwie bardzo prosto. Gdyż mężczyzna jest szczęśliwy wtedy, gdy ich współpartner.  

Dwóch amerykańskich psychologów odkryło to po analizie danych od prawie 400 par, gdzie co najmniej jeden z partnerów był starszy niż 60 lat i para była zamężna średnio od 39 lat.

Deborah Carr z Uniwersytetu Rutgersa (ang. Rutgers University) oraz Vicki Freedman z Uniwersytetu Michigan (ang. Univeristy of Michigan) obserwują, jaki wpływ na dobre samopoczucie i  satysfakcję małżeńską mają oceny partnerów względem siebie.

Uwzględniono przy tym, czy uczestnicy czuli się doceniani przez partnera, czy uczucia drugiej osoby zwykle były rozumiane, jak często dochodziło do kłótni między partnerami i czy działali sobie wzajemnie na nerwy.

Wprawdzie dla obu płci ważne jest, aby ktoś oceniający swój związek dobrze, również uznawał siebie za ogólnie szczęśliwszego, ale wpływ szczęścia partnera na własne szczęście różnił się między mężczyznami i kobietami.

 

Efektu nie można zastosować odwrotnie

Jeśli partnerka była zadowolona ze swojego małżeństwa, to jej mąż był zadowolony ze związku i z życia jako całości. Nie działa to jednak w drugą stronę. Mąż, który  czuł się szczęśliwym w małżeństwie, nie zawsze miał automatycznie szczęśliwą żonę.

Zdaniem naukowców wynika to z tego, że kobiety w związku często noszą większe brzemię niż mężczyźni. Inna analiza wykazała, że szczęście kobiety wyraźnie ucierpiało, gdy tylko jej mąż zachorował – nierzadko w podeszłym wieku.

Z drugiej jednak strony na szczęście małżonka nie wpływa mocno, gdy jego żona zachoruje. „Wiemy, że kobiety częściej troszczą się o swojego partnera, gdy jest chory, co jest naturalnie stresujące”, mówi Carr. „Ale gdy kobieta choruje, często nie opiekuje się nią mąż, lecz jej córki”.

Badacze dość przyjrzeli się starym parom, aby stwierdzić, że dobry związek wprawdzie nie zawsze jest czymś pięknym, ale w podeszłym wieku stanowi coś ważnego, w szczególności jeżeli chodzi o zdrowie. Dobre małżeństwo, mówi Carr, jest ważnym czynnikiem ochronnym. Szczęśliwy partner rzadziej będzie chorował i lepiej upora się z trudnymi wydarzeniami.

Według badań, jeśli kobiety zwracają uwagę na siebie i własne potrzeby, jest to gwarantem nie tylko własnego szczęścia, ale także ich mężów. On z kolei może pośrednio zapewnić sobie szczęście, dbając również o to, co uszczęśliwia jego żonę. Właściwie bardzo proste.

Autor: 
Tłumaczenie: Łucja Piotrowska / Autor: Fanny Jiménez
Źródło: 
https://www.welt.de/gesundheit/psychologie/article133814240/So-einfach-macht-man-Maenner-gluecklich.html / zdjęcie: picture alliance / Bildagentur-o
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama