Włochy i San Marino: Sputnik V jest prawie w 100% skuteczny

Reklama

wt., 08/10/2021 - 21:05 -- MagdalenaL

U 99% uczestników badania, przeprowadzonego przez władze San Marino i Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych, po podaniu drugiej dawki rosyjskiej szczepionki Sputnik V pojawiły się przeciwciała przeciwko koronawirusowi.

Franco Cavalli poinformował TASS, że badanie miało na celu zbadanie skuteczności szczepionki: przeciwciała były mierzone 21 dni po pierwszej dawce i 21 dni po drugiej dawce. Według wstępnych wyników, opartych na danych pochodzących od ponad 5000 osób, ponad 99% uczestników badania wytworzyło przeciwciała po drugiej dawce. Instytut przeprowadzi ich analizę jakościową.

„Prawie 20 000 tys. osób w San Marino (około dwie trzecie populacji) zostało zaszczepionych Sputnikiem V. Do tego dochodzi jeszcze 840 turystów z różnych krajów.”

Według Cavalli'ego, zdarzały się przypadki zakażenia koronawirusem pomiędzy pierwszą a drugą dawką, jak również bezpośrednio po drugiej dawce. Nie ma jednak na razie dokładnych danych na ten temat. Takie same przypadki wystąpiły w przypadku szczepionki firmy Pfizer.

3 sierpnia Komisja Europejska zatwierdziła świadectwa szczepień mieszkańców San Marino Sputnikiem V.

Autor: 
vesti.ru , tłumaczenie Urszula Modrzejewska
Źródło: 
https://www.vesti.ru/article/2598858
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama