Indiańscy muzułmanie

Reklama

śr., 03/21/2018 - 21:23 -- koscielniakk

300 osobowa społeczność z plemion Tzotzil i Tzetzal z meksykańskiego syanu Chiapas, są jedyną społecznością indiańską w kraju, która praktykuje Islam.

 

 

W 1994, po powstaniu zapatystów i ich Armii Wyzwolenia Narodowego (hiszp.Ejército Zapatista de Liberación Nacional) w meksykańskim stanie Chiapas,

pochodzący z Hiszpani Aureliano Pérez, znany także jako Emir Nafia, przybył do San Cristobal de las Casas żeby założyć tam misję Al- Mutabitun, salafistycznej grupy muzułmańskiej o ortodoksyjnym charakterze.

Niemniej jednak, komendant Marcos, przywódca zapatystów nie zgodził się połączyć sił z Pérezem i projekt upadł. Nafia zdecydował się więc rozprzestrzenić Islam wśród części indian Tzetzal i Tzotzil między innymi poprzez piękarnię założoną w centrum San Cristobal.

Przyjechaliśmy do San Cristobal de las Casas żeby poznać Ibrahima Cheb Cheb, jednego z pierwszych indian nawróconych na Islam i człowieka, który jak magnez przyciągał ludzi do jedynej w Meksyku społeczności indiańsko-muzułmańskiej.

 

 

W samym mieście Ibrahim pokazał nam meczet, który wznieśli z pomocą muzułmańskiego architekta Percy'ego Moranchel'a.

 Od 1994 do dnia dzisiejszego społeczność muzułmańska w Chiapas urosła do 300 członków, co, jak twierdzi Percy, jest liczbą która "nie robi różnicy".

"Porównuję to z 50 kroplami wody pośród tysięcy litrów." powiedział Percy. "Niemniej jednak to, że udało się stworzyć tę społeczność w tak odległym miejscu jest prezentem od Allaha."

 

 

Autor: 
Igor Łukawczyk
Źródło: 
Vice Mexico

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama