Jak wynika z raportu ONZ, mieszkańcy Bałkanów nie należą do zbyt szczęśliwych

Reklama

wt., 05/15/2018 - 15:45 -- koscielniakk

Ostatni World Happiness Report 2018 sugeruje, że mieszkańcy większości krajów bałkańskich mają niewiele powodów do zadowolenia.Jak wynika z ostatniego „raportu szczęścia”, poza niektórymi regionami Rumunii, mieszkańcy Bałkanów nie czują się najszczęśliwszymi ludźmi na Ziemi.

Na szczycie listy rankingowej 156 najszczęśliwszych krajów świata znalazły się : Szwajcaria, Holandia i Kanada. Przy ocenie brano pod uwagę : dochody, średnią długość życia, pomoc socjalną, poczucie wolności, ofiarność i dobre samopoczucie.

Jeśli chodzi o Bałkany, tylko Słowenia i Rumunia uplasowały się względnie wysoko, bo odpowiednio na 51 i 52 miejscu. Za nimi, na 66 i 67 miejscu, znalazły się Kosowo i Mołdawia.

Inne kraje bałkańskie „wylądowały” przy końcu listy. Serbia zajęła 78 miejsce, Czarnogóra i Chorwacja- 81 i 82, Macedonia -89, a Bośnia -93.

Wszystkich zaskoczyli Bułgarzy (100. pozycja), znaleźli się bowiem nieco wyżej niż Wenezuela, której się nie wiedzie i okupowana Palestyna.

Ale nie to było najgorsze, bo Albania uplasowała się dopiero na 112 pozycji, to jest w sąsiedztwie krajów afrykańskich dotkniętych katastrofami naturalnymi.

Interesujące, że kilka państw bałkańskich, w tym Serbia i Bułgaria, zajmowały dość wysokie pozycje w podobnym rankingu za lata 2015-17, który nawiasem mówiąc wypadł o wiele lepiej, niż ten z lat 2008-10.

Ameryka znalazła się na 18 miejscu, co jest odbiciem jej problemów z kryzysem w publicznej służbie zdrowia, nadwagą, uzależnieniami od narkotyków i ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi. 

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
BIRN

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama