Lotnisko w Szwecji zaleca dziewczętom wkładanie łyżeczek do bielizny, którą mają na sobie

Reklama

czw., 06/07/2018 - 21:18 -- koscielniakk

Władze Geteborga radzą dziewczętom zmuszanym do małżeństwa wkładanie do bielizny osobistej łyżeczek, by w ten sposób zapobiec uprowadzeniu i wywiezieniu za granicę. Instrukcja odnosi się do sytuacji, jakie mogą zajść podczas podróży, wymagających zaalarmowania służb lotniska.

"Łyżeczka uruchomi wykrywacze metalu w momencie przechodzenia przez bramkę kontroli bezpieczeństwa. Zostaniecie wtedy poproszone na bok i będziecie mogły porozmawiać z obsługą lotniska. To ostatni moment, żeby ją zaalarmować”, powiedziała Katarina Idegard, zajmująca się w Szwecji przypadkami przemocy.

Specjalna szwedzka linia telefoniczna przyjęła w ubiegłym roku 139 zgłoszeń w sprawie wymuszonych małżeństw lub małżeństw nieletnich.

Pomysł z łyżeczką, który uratował wiele dziewcząt, pochodzi od brytyjskiej organizacji Karma Nirvana. Organizacja ta wystąpiła niedawno o surowe kary za wymuszanie małżeństw których, jak wynika z policyjnych danych, było w ostatnich 3 latach ponad 3.500.

Chowanie łyżeczek w bieliźnie to bezpieczny sposób w przypadku dziewcząt otoczonych na lotnisku rodziną, a chcących powiadomić o swojej sytuacji ochronę.

Przymusowe małżeństwa są sprzeczne z prawem szwedzkim i karze się je więzieniem nawet wtedy, gdy są zawierane za granicą.

Przed dwoma laty pewien ojciec został skazany w Szwecji za zmuszanie swojej córki do wyjazdu do Afganistanu i małżeństwa, którego nie chciała.

 

 

Czternastolatka, która miała zostać wywieziona przez ojca do Etiopii, by poślubić dużo starszego od siebie mężczyznę, została uratowana tylko dlatego, że przez Facebooka prosiła o pomoc swojego szkolnego pedagoga.

Według Katariny Idegard, badania przeprowadzone w 2015 roku wykazały, że 38.000 dziewcząt i kobiet mieszkających w Szwecji miało problem z wymuszonymi wyjazdami do Somalii, Erytrei, Etiopii, Egiptu i Gambii.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
blic.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama