W Dani orzeczono pierwszą karę za noszenie nikabu

Reklama

pon., 08/06/2018 - 17:24 -- koscielniakk

Naruszyła porządek publiczny, bo pokłóciła się z inną kobietą, ale nosiła też nikab- ukarano ją za oba przewinienia.

 

27-letnia muzułmanka jest pierwszą osobą w Danii ukaraną z powodu noszenia nikabu, tradycyjnej zasłony twarzy, zabronionego przez nowe prawo.

Jak donoszą agencje, policja zauważyła muzułmankę podczas kłótni w centrum handlowym, w północnej Kopenhadze i ukarała ją za odmowę ściągnięcia nikabu.

Nowe prawo duńskie wywołało protesty i krytykę organizacji pozarządowych.

Wprawdzie nie wskazuje ono wyraźnie na burki czy nikaby, ale „przewiduje karę dla wszystkich, którzy publicznie zasłaniają twarz".

Policjanci przejrzeli zdjęcia z kamer wideo, żeby mieć pewność, czy w trakcie kłótni druga kobieta celowo ściągnęła muzułmance nikab, czy ten zsunął się z jej twarzy przypadkowo.

Kary nawet do 1.500 dolarów

Obie kobiety zostały ukarane za zakłócenie spokoju i porządku publicznego, a jedna z nich również za złamanie prawa zakazującego noszenia zasłony przykrywającej twarz. Obwiniona będzie musiała zapłacić ponad 155 dolarów grzywny.

Niektóre muzułmanki już teraz powiedziały, że nie będą przestrzegały nowego prawa, które za kilkukrotne jego złamanie przewiduje karę nawet 1.500 dolarów.

Organizacje broniące praw człowieka nazwały nowe prawo duńskie "dyskryminacyjnym", kolejnym ze "szkodliwego trendu".

Europejski Trybunał Praw Człowieka podtrzymał w ubiegłym roku podobny zakaz w Belgii oceniając, że zgoda we wspólnocie jest ważniejsza od indywidualnego prawa swobodnego wyrażania uczuć religijnych.

Całkowity lub połowiczny zakaz noszenia nikabu obowiązuje obecnie w Austrii, Bułgarii, Bawarii i we Francji.

 

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama