Piotr Pawłowski nie żyje. Założyciel Fundacji Integracja miał 52 lata

Reklama

śr., 10/10/2018 - 11:17 -- koscielniakk

Piotr Pawłowski, działacz społeczny walczący o prawa osób z niepełnosprawnościami, nie żyje. Od 4 października przebywał w stanie ciężkim w szpitalu.

 

 

Piotr Pawłowski urodził się w Legionowie, ale od lat mieszkał i pracował w Warszawie. "Od ponad 25 lat działał na rzecz likwidacji barier architektonicznych, cyfrowych, społecznych i prawnych. Był ambasadorem przemian społecznych w naszym kraju. Twórcą i prezesem Fundacji Integracja i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji" - czytamy na stronie fundacji.

"Integracja" w 1994 roku wystartowała jako magazyn dla osób z niepełnosprawnościami ich rodzin i przyjaciół. To do tej pory największe i najbardziej opiniotwórcze, ukazujące się nieprzerwanie pismo o tej tematyce w Polsce. W 1995 roku Pawłowski z grupą kilkunastu osób powołał do życia Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Dwa lata później założył Fundację Integracja, która powstała, aby wspierać działania Stowarzyszenia.

Piotr Pawłowski był także pomysłodawcą i redaktorem naczelnym powstałego w 2003 roku portalu www.niepelnosprawni.pl. To również największe medium internetowe poświęcone niepełnosprawności.

Centrum Integracja

W 2003 roku otworzył pierwsze Centrum Integracja. To punkt konsultacyjny poświęcony aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami i miejsce, gdzie mogą podnosić swoje kwalifikacje. W kolejnych latach powstały kolejne punktu, zlokalizowane w Krakowie, Gdyni, Zielonej Górze i Katowicach.

Za swoje działania Pawłowski został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego, Medalem Rzecznika Praw Obywatelskich; Medalem Rzecznika Praw Dziecka.

 

 

 

Piotr Pawłowski. 35 lat na wózku inwalidzkim

Piotr Pawłowski złamał kręgosłup skacząc do wody na główkę w wieku 16 lat. Od tamtej pory porusza się na wózku inwalidzkim. Zanim stał się osobą całkowicie sparaliżowaną grał w koszykówkę i uprawiał lekkoatletykę.

Ukończył studia w Instytucie Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Podyplomowe Studia Etyki i Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Był doktorantem Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

Był miłośnikiem malarstwa - ustami malował m. in. pejzaże i martwą naturę. Od 1989 roku należał do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Jego prace można było oglądać m. in. w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Autor: 
------------------
Źródło: 
wp.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama