Dramatyczne ostrzeżenie dla całego świata: Z powodu zmian klimatycznych głoduje coraz więcej ludzi

Reklama

czw., 10/18/2018 - 14:24 -- koscielniakk

Światowy Program Żywnościowy ONZ (SPH) ostrzega, że zmiany klimatyczne będą miały destrukcyjny wpływ na rolnictwo i możliwości wyżywienia ludzi.

 

 

"Głos Ameryki" donosi, że na świecie spodziewany jest wielki głód, o ile nie powstrzyma się na czas globalnego ocieplenia.

SPH ostrzega, że światowe konflikty i klęski żywiołowe nie sprzyjają ograniczeniu głodu na świecie.

Pierwszy raz od dziesięcioleci program podał do wiadomości, że wzrosła liczba ludzi dotkniętych chronicznym brakiem żywności. W tym roku zarejestrowano 821 mln głodujących, to o 11 mln więcej niż w latach ubiegłych.

"Głos Ameryki" cytuje szefa SPH odpowiedzialnego za prace nad zmniejszeniem ryzyka ze strony klęsk żywiołowych, który powiedział, że liczba katastrof naturalnych zwiększyła się aż dwukrotnie od początku lat 90-tych ubiegłego wieku, i że z powodu ekstremalnych wydarzeń coraz więcej ludzi musi opuszczać swoje domostwa, co skutkuje jeszcze większym głodem.

„Jeśli globalne temperatury dalej będą rosły, sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy”.

- Według naszych prognoz, ocieplenie o 2˚C sprawi, że dla około 189 mln ludzi podaż żywności będzie niepewna i niestabilna. 4˚ C więcej, w przypadku braku konkretnych działań, oznaczają brak żywności dla miliarda ludzi. Jest to dla klimatologów niesamowicie przekonujący argument, uważają pracownicy SPH.

Raport dotyczący światowej podaży żywności, sporządzony przez sześć najważniejszych agend ONZ pokazuje, że największe perturbacje w systemach dostarczania żywności były efektem suszy oraz tego, że większość katastrofalnych zmian miała miejsce w Afryce.

 

 

Liczba głodujących z powodu suszy wywołanej zmianami klimatycznymi stale rośnie, zwłaszcza w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Postęp w krajach azjatyckich tylko na jakiś czas przyczynił się do zmniejszenia głodu na świecie.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Zaznacz:

Reklama