Odkładanie poszukiwania pracy się nie opłaca. Absolwenci, którzy nie czekają, odnoszą korzyści

Reklama

sob., 07/20/2019 - 13:06 -- koscielniakk

Wielu absolwentów szkół średnich i wyższych korzysta z wakacji i odkłada szukanie nowego zatrudnienia. Rekruterzy radzą jednak, by nie odkładali za bardzo poszukiwań. Głównym powodem jest korzystna sytuacja na rynku pracy ze względu na wyjątkowo niskie bezrobocie. Są jednak i inne powody.

W ubiegłych czterech miesiącach tego roku bezrobocie nieustannie spadało, w czerwcu utrzymywało się na 2,6%, co jest najniższym wynikiem od 1997 roku. Ilość wolnych miejsc pracy wzrosła na ponad 342 tysiące w stosunku rocznym. Oprócz tego wiele firm chętnie daje szansę również młodym ludziom bez doświadczenia, aby zajęli stanowiska.

Nie zawsze idzie to jednak szybko i sprawnie. Często są to tygodnie odpisywania na ogłoszenia, chodzenia na rozmowy kwalifikacyjne i wynik w dalekiej perspektywie. „Dlatego młodzi ludzie nie powinni odkładać poszukiwania pracy aż na jesień”, wyjaśnia Alžběta Košková, która doradza ludziom, jak zdobyć zatrudnienie. Ten, kto zdecyduje się szukać pracy jak najszybciej, wyjdzie według niej na prowadzenie i zdobędzie doświadczenie. Ponadto należy myśleć również o tym, że wraz z końcem lata kończy się okres prac sezonowych i zainteresowanych pracą przybędzie.

Do młodych ludzi często dociera, że wybrali i studiowali kierunek, w którym trudniej znaleźć pracę. O jakie kierunki konkretnie chodzi? „Gorsze warunki zatrudnienia są w gałęziach humanistycznych i artystycznych” twierdzi Košková i kontynuuje: „Natomiast współcześnie na rynku pracy brakuje osób na stanowiskach technicznych, obojętnie jeśli chodzi o IT, inżynierię, elektrotechnikę czy budownictwo. Miejsce łatwo znajdą również pracownicy manualni i rzemieślnicy”.

Można wykorzystać zniżkę na podatnika i studenta

Powód, dla którego warto wcześnie zacząć pracę, jest również finansowy. Razem z zarobkiem można także otrzymać ciekawy zwrot podatku, korzystając ze zniżki na podatnika w wysokości 24 840 koron, a także zniżkę podatkową dla studentów. I to w każdym miesiącu, w którym obowiązywał status studenta, w wysokości 335 koron.

Jednak te ulgi podatkowe mogą być stosowane tylko do wysokości obliczonego podatku.

„Jeśli absolwent nie zarobi za 2019 rok wystarczająco, aby w pełni zastosować omawiane rabaty, będzie mógł je zastosować tylko częściowo. Na przykład absolwent pracujący od września 2019 do grudnia 2019 25 000 koron brutto po rocznym rozliczeniu podatkowym dostanie od państwa zwrot podatku w wysokości 11 820 koron,“ wyjaśnia doradca podatkowy Gabriela Ivanco z firmy Mazars.

Ubezpieczenie zdrowotne jest wypłacane przez państwo tylko do określonego czasu

Ten, kto będzie odkładał poszukiwanie nowej pracy, musi liczyć się z tym, że państwo przestanie opłacać jego ubezpieczenie zdrowotne. Absolwenci szkół średnich, którzy zdali egzamin maturalny w 2019 roku i korzystają teraz z wakacji, są ubezpieczeni przez państwo do końca sierpnia 2019. U absolwentów szkół wyższych okres ten zależy od tego, w którym miesiącu zdali państwowe egzaminy końcowe.

„Jeżeli byłoby to w czerwcu 2019, są ubezpieczeni przez państwo do końca lipca 2019 pod warunkiem, że przez cały lipiec nie będą pracować zarobkowo czy mieć prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub z powodu przekwalifikowania” wyjaśnia Gabriela Ivanco.

Absolwenci, którzy po upływie tego okresu nie podejmą pracy, a mają pobyt trwały na terenie Republiki Czeskiej, stają się „osobami bez dochodu podlegającemu opodatkowaniu” i muszą zacząć opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne z własnej kieszeni. „Wysokość składki stanowi 13,5% płacy minimalnej i na rok 2019 wynosi 1 803 koron miesięcznie. Obowiązku tego można uniknąć, jeśli absolwent w odpowiednim czasie zarejestruje się w urzędzie pracy jako poszukujący pracy, ponieważ państwo jest również płatnikiem ubezpieczenia dla tych osób” radzi doradca podatkowy.

 

Kiedy dalsze kształcenie i kursy mają sens

A co robić, kiedy nie uda się znaleźć pracy? „Ważne jest, żeby się nie poddawać, a także poznać przyczynę problemu. Czasami może to być drobnostka, nad którą można popracować. W międzyczasie warto się cały czas kształcić i obserwować trendy w branży” radzi Michaela Egedová, dyrektor HR z @VSHosting.

Problem ze znalezieniem pracy mają według rekruterów przede wszystkim absolwenci kierunków humanistycznych. Mają wprawdzie w ręce dyplom ukończenia studiów, ale w praktyce nie ma on prawie zastosowania. W podobnej sytuacji znajdują się maturzyści, którzy nie dostali się na studia i nie mają konkretnych umiejętności, które pomogłyby im odnieść sukces i znaleźć pracę. Wielu z nich decyduje się na roczną przerwę i po wakacjach zapisują się na najróżniejsze kursy. „Dalsze kształcenie ma sens tylko w przypadku, gdy osoba wie, że musi polepszyć konkretne umiejętności czy znajomość języka, albo się przekwalifikować” uważa rekruterka Alžběta Košková.

Fakt ten potwierdza też Barbora Wachtlová z Green Fox Academy, która specjalizuje się w przekwalifikujących kursach programowania. Popyt większości zawodów w IT jest według niej z roku na rok dwukrotnie większy, a w przypadku software developerów wzrost wynosi nawet ponad 570 procent. „Programowanie staje się hitem i zainteresowanie nim rośnie z każdym następnym pokoleniem. W naszej grupie są czterdziestolatkowie, maturzyści i młodzi ludzie, którzy nie skończyli studiów. Wszyscy mają taką samą motywację odnieść sukces w nowej perspektywicznej, którą IT bez wątpienia jest” mówi Wachtlová.

Autor: 
Eva Sovová/Tłum. Katarzyna Starzec
Źródło: 
idnes.cz
Polub Plportal.pl:

Reklama