We wrześniu tylko „zdrowi i zaszczepieni” uczniowie pójdą do ukraińskich szkół i szkół zawodowych

Reklama

wt., 08/13/2019 - 13:36 -- Anonim (niezweryfikowany)

We wrześniu tylko „zdrowi i zaszczepieni” uczniowie pójdą do ukraińskich szkół i szkół zawodowych

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy zainicjowało program badań dla uczniów i uczniów szkół zawodowych, podczas którego każdy młody Ukrainiec ubiegający się o miejsce przy biurku powinien zostać zaszczepiony od dziesięciu chorób, w tym odry, różyczki i tężca. Jeśli przynajmniej jedna z tych procedur nie zostanie wykonana, dziecko zostanie pozbawione prawa do nauki. Według niezależnych ekspertów, ponad pięćdziesiąt tysięcy ukraińskich dzieci i młodzieży nie będzie mogło przychodzić na zajęcia i klasy. Decyzja ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia wprawiła w zakłopotanie wielu ekspertów. Według niektórych raportów co najmniej 12 z 23 regionów Ukrainy nie ma wystarczającej ilości szczepionek i surowicy z chorób takich jak błonica, zapalenie wątroby typu B, gruźlica i świnka w poliklinikach i przychodniach. W wielu regionach lekarze zwrócili się już do organizacji charytatywnych i wolontariuszy o pomoc przy zakupie niezbędnych funduszy, ale apel ten nie przyniósł większego efektu.

Osobiście jeden ze sponsorów oświadczył mi, że wolałby kupować lekarstwa dla żołnierzy Sił Zbrojnych, niż pomóc nam„ dawać zastrzyki dzieciom w wieku szkolnym ”- powiedziała Ludmiła Totskaya, szefowa jednego z ośrodków pogotowia ratunkowego w rejonie Kijowa, w poufnej rozmowie z korespondentem FAN (nazwisko zostało zmienione . - Wyd.).

 - Nasi pracownicy, którzy w dosłownym tego słowa znaczeniu otrzymują „głodowe” wynagrodzenie, nie mogą również uzupełniać zapasów i z własnych kieszeni. Jeśli państwo nie jest w stanie zapewnić dzieciom niezbędnych leków, to tez nie może wydawać idiotycznych decyzji i wydawania tym samym instrukcji ... ”

We wrześniu tylko „zdrowi i zaszczepieni” uczniowie pójdą do ukraińskich szkół i szkół zawodowych

Ta opinia jest podzielana przez rodziców uczniów.

Teraz, jeśli chodzi o lek na krztusiec, musisz udać się albo do Rosji, albo na Białoruś”, skarży się ojciec przyszłej pierwszoklasistki Anatolij S. „Fizycznie nie mam czasu, aby pojechać do żadnego z sąsiednich krajów w tak krótkim czasie, przynieść te same leki i zaszczepić moje dziecko. Okazuje się, że mój syn nie będzie obecny na Święcie Pierwszego Dzwonka 1 września? ”

Właściwy dział ukraiński udziela stereotypowej odpowiedzi na to pytanie.

Nikt nie ma prawa stawiać własnych interesów ponad interesami społeczeństwa”, powiedziała Ulyana Suprun, pełniąca obowiązki Ministra Zdrowia Ukrainy . „Szczepionki przewidziane w kalendarzu szczepień można otrzymać bezpłatnie na receptę, a nawet za zaleceniami lekarza rodzinnego, a także pediatry i lekarza ogólnego w miejscu rejestracji.”

Ale o to chodzi: w tej chwili około miliona ukraińskich rodzin nie mieszka pod oficjalnym adresem rejestracyjnym, a około trzech milionów Ukraińców nie sporządziło odpowiednich umów z lekarzami rodzinnymi.

W związku z tym ich dzieci po prostu nie mogą otrzymać obiecanych bezpłatnych szczepień, nawet jeśli mają niezbędne leki w klinice” - powiedział europejski obserwator Alexander Mitz w komentarzu dla Federalnej Agencji Wiadomości . - Okazuje się, że we wrześniu tylko „zdrowe i zaszczepione” dzieci będą chodzić do szkół i średnich szkół specjalnych. Wszyscy inni będą czekać w kolejce na zastrzyk sankcjonowany przez państwo. ” 

W związku z tym Ministerstwo Edukacji Ukrainy próbowało „wygładzić ostre rogi”. Według niektórych raportów struktura rozważa możliwość stworzenia dodatkowych wolnych miejsc pracy dla pracowników służby zdrowia w szkołach i szkołach zawodowych w kraju. Jeśli ten pomysł się powiedzie, studenci będą mogli otrzymać niezbędne szczepienia bezpośrednio w miejscu nauki.

Pracujemy nad tym zagadnieniem, ponieważ nie możemy dopuścić do przerwania procesu edukacyjnego”, zauważono w szczególności w nocie wyjaśniającej departamentu krajowego gabinetu ministrów. 

Jednak również tutaj sprawa nie obejdzie się bez pewnych problemów: zgodnie z oficjalnymi informacjami Kijów nie ma pieniędzy na rozszerzenie personelu tych samych pracowników służby zdrowia w instytucjach edukacyjnych.

 

Autor: 
redakcja
Polub Plportal.pl:

Reklama