W Malawi trzy osoby skazane na śmierć za zabicie albinosa

Reklama

ndz., 08/18/2019 - 20:53 -- koscielniakk

Od 2014 r. W kraju odnotowano co najmniej 148 przypadków przemocy wobec albinosów, w tym co najmniej 21 zabójstw.

Dwóch mężczyzn i jedna kobieta zostali skazani na śmierć przez sąd w Malawi za zabójstwo albinosa, jak dowiedzieliśmy sie w środę (14 sierpnia ). Trzej skazani zostali oskarżeni o zabicie albinosa za pomocą żelaznych prętów i kilofu w 2015 r. tuz przed pokrojeniem i pochowaniem go.

„Zostali skazani na śmierć za morderstwo i posiadanie fragmentów ludzkiego ciała - powiedziała nam Agness Patemba, rzeczniczka sądownictwa. Werdykt został wydany we wtorek w Mchinji, na zachodzie kraju. Jest to drugi taki wyrok sądu w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Tego roku, w maju inny mężczyzna został skazany na śmierć za zabójstwo albinosa w 2017 r.

Malawi nie przeprowadzało poważnych egzekucji od 1994 r. Wyroki śmierci są zamieniane na dożywocie.

Utworzenie komisji śledczej

Albinosi w Afryce. Murzyni, z białą skora na skutek depigmentacji. Dyskryminowani, ale czesto też ścigani, zabijali, pozbawiani organów, poddawani brutalnej amputacji kończyn wykorzystywanych potem do magicznych rytuałów, które mają przynieść bogactwo i szczęście.

Malawi, jeden z najbiedniejszych krajów na świecie, zmaga się z przemocą wobec albinosów. Lokalne stowarzyszenie albinosów, APAM, odnotowało od 2014 r. co najmniej 148 przypadków przemocy wobec albinosów, w tym nie mniej niż 21 morderstw. Mniej niż jedna trzecia tych spraw była przedmiotem dochodzenia sądowego, które według APAM zostało zakończone w 90% przypadków przez zwolnienie lub uniewinnienie.

Prezes stowarzyszenia, Ian Simbota, z zadowoleniem przyjął werdykt z Mchinji, mając nadzieję, że zniechęci to do napadania na albinosów. „Ta decyzja wzmacnia naszą wiarę w system sądowy i przekonanie, że w słuszny sposób walczymy z zabójstwami i porwaniem albinosów” - powiedział. Pod naciskiem społeczeństwa obywatelskiego, które oskarża go o bezczynność, prezydent Malawi, Peter Mutharika, powołał w marcu komisję śledczą w celu wyjaśnienia niedawnej fali śmiertelnych ataków na albinosów.

Autor: 
Aris Messinis/Tłum. Ewa Kwaśniewicz
Źródło: 
AFP, lemonde.fr
Polub Plportal.pl:

Reklama