Kiedy socjologia była kontrowersyjna…

Reklama

śr., 09/18/2019 - 17:05 -- Anonim (niezweryfikowany)

Socjologia jest dziś oczywistym elementem rzeczywistości i trudno wyobrazić sobie, żebyśmy mieli patrzeć bez niej na jakiekolwiek zjawisko obejmujące więcej niż kilku ludzi. Na początku jednak ta dziedzina nauki budziła duże kontrowersje.

Wystarczą jednostki

Podstawą socjologii jest założenie, że grupy ludzi wywołują zjawiska inne, niż każdy z nich mógłby wywołać z osobna. Dzisiaj nie wydaje się to kontrowersyjne, jednak jeszcze nie tak dawno takie było. Znaczna część naukowców zakładała, że skoro społeczeństwo składa się z ludzi, to wystarczy wgląd w duszę pojedynczego człowieka, żeby zrozumieć je całe. Na szczęście pogląd ten nie przetrwał próby czasu. Inaczej nauka o społeczeństwie byłaby dużo uboższa niż teraz.

 

Wolna wola

Jak twierdził Emile Durkheim, społeczeństwo wywołuje na jednostkę nacisk, zmuszając ją do działania w określony sposób. Raziło to wszystkich, którzy chcieli upierać się przy praktycznie nieograniczonej wolnej woli. Pogląd o tym, że społeczeństwo zmusza nas do czegokolwiek to prawdziwy materiał wybuchowy, mogący ugodzić tak samo w indywidualistów i tradycjonalistów, w wolnomyślicielstwo i w kościół. To nie jest coś, co jesteśmy skłonni przyznać i socjologowie musieli sporo się namęczyć, żeby wytłumaczyć społeczeństwu, jak wielką jest siłą.

 

Odpowiedzialność

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych poglądów, jakie pojawiły się w socjologii było stwierdzenie, że wszelkie przestępstwa są wynikiem dysfunkcji całego społeczeństwa. Jest to pogląd, który do dzisiaj nie może się przebić do powszechnej świadomości. Ilekroć zdarzy się informacja o wyjątkowo brutalnym morderstwie lub innym rażącym przestępstwie, pierwszą reakcją większości jest stwierdzenie, że musiało być to dzieło pojedynczego szaleńca. Założenie, że w jakimś stopniu wszyscy ponosimy odpowiedzialność za wszystkich, także za przestępców, jest dla nas niewygodne. A szkoda. Ile zmian na lepsze można by przeprowadzić, gdybyśmy zaczęli myśleć poważnie o tym, jak system wpływa na człowieka?

Autor: 
AM
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama