POWTÓRNA ISLAMIZACJA HISZPANII

Reklama

śr., 10/02/2019 - 21:43 -- zzz

Tylko na terenie czterech z siedemnastu hiszpańskich wspólnot autonomicznych islam nie jest już przedmiotem nauczania w szkołach publicznych. W środę prowadzenie zajęć z Koranu ogłosiły władze regionu Balearów.

Jak poinformował odpowiedzialny w rządzie Balearów za oświatę Marti March, w poniedziałek z władzami regionalnej wspólnoty muzułmańskiej została zawarta umowa o wprowadzeniu do szkół publicznych zajęć dotyczących islamu.

Na podstawie tej umowy w 10 szkołach publicznych naszego archipelagu prowadzone będą lekcje religii muzułmańskiej - zapowiedział członek regionalnego rządu zdominowanego przez socjalistów i Podemos.

Marti March wyjaśnił, że choć kwestia wprowadzenia do szkół publicznych na Balearach nieobowiązkowych lekcji z islamu omawiana była już od kilku lat i miała zostać ostatecznie zakończona w tym roku szkolnym, to pierwsze zajęcia z nowego przedmiotu ruszą na archipelagu dopiero we wrześniu 2020 r. (w innych regionach już się odbywają).

Baleary to trzynasta z siedemnastu wspólnot autonomicznych Hiszpanii, gdzie w szkołach publicznych mogą być prowadzone zajęcia z islamu. Wyjątek stanowią jeszcze tylko Galicja, Murcja, Kantabria oraz Kastylia-La Mancha.

Z szacunków MSW w Madrycie wynika, że w 47-milionowej Hiszpanii mieszka już blisko 2 mln muzułmanów, zazwyczaj obywateli Maroka lub potomków Marokańczyków. Od 2013 r. ich liczba zwiększyła się o ponad 300 tys. Największe skupiska wyznawców islamu występują w Andaluzji oraz w Katalonii.

W kwietniu trzy reprezentowane w parlamencie partie skrajnej lewicy, Podemos, Zjednoczona Lewica oraz katalońska ERC, wsparły wystosowany do rządu apel blisko 60 organizacji laickich i związkowych o wycofanie religii ze szkół publicznych i placówek prywatnych dotowanych z państwowego budżetu.

W dokumencie wezwali oni władze Hiszpanii do zapewnienia “szkoły wolnej od indoktrynacji religijnej". Zażądali też od rządu anulowania umów z 1979 r. zawartych z Watykanem, które zastąpiły konkordat z 1953 r.

Lekcje religii są prowadzone w hiszpańskich szkołach jako zajęcia nieobowiązkowe, choć ocena z tego przedmiotu wliczana jest do średniej końcowej.

W Hiszpanii mieszka rekordowa w historii tego kraju liczba muzułmanów, blisko 2 mln - wynika z opublikowanych 21 sierpnia danych Związku Muzułmańskich Wspólnot Hiszpanii (UCIDE). Od 2013 r. ich liczba zwiększyła się o około 300 tys.Według danych UCIDE najwięcej muzułmanów mieszka we wschodnich i południowych prowincjach Hiszpanii.

Przypomnijmy:

 

1306 lat temu, 29 kwietnia 711 na Gibraltarze wylądowały muzułmańskie wojska pod wodzą Tarika ibn Zijada. Rozpoczął się islamski podbój Półwyspu Iberyjskiego.

W tym czasie znakomita większość tego terenu znajdowała się pod panowaniem Królestwa Wizygotów. Dość słabego, ale jednak stanowiącego poważną siłę w ówczesnym świecie. Nic nie zapowiadało rychłej klęski.

W ciągu siedmiu lat, do 718 roku oddziały muzułmańskie (Arabowie i Berberowie) opanowali prawie cały Półwysep Iberyjski, z wyjątkiem ziem zajmowanych przez Basków i kawałka Asturii.

Rozpoczęła się nowa epoka, długowieczne rządy muzułmanów na zachodnim krańcu Europy. Ludność hiszpańska poczęła nazywać najeźdźców Moros, to znaczy Maurowie. Opanowany przez siebie obszar nazwali Al-Andalus, stąd nazwa dzisiejszej Andaluzji.

Pochód muzułmański nie zatrzymał się na terenie Hiszpanii. Szedł dalej w stronę Francji i został zatrzymany przez Karola Młota dopiero w 732 roku w bitwie pod Poitiers.

- Podbój był tak szybki i niespodziewany, że zaskoczył samych władców świata muzułmańskiego. Kalif w Damaszku sam nie wiedział czy nagrodzić, czy ukarać zwycięskich dowódców – mówiła dr Małgorzata Nalewajko.

Zdobyte ziemie półwyspu zostały włączone do kalifatu damasceńskiego. Sytuacja uległa zmianie w 755 roku, gdy dynastia Umajjadów została obalona, a jedyny ocalały jej członek przedostał się na teren Półwyspu Iberyjskiego. Abd-ar Rahman szybko przejął władzę i stworzył niezależny emirat ze stolicą w Kordobie.

Rekonkwista, czyli proces odbijania ziem spod władzy muzułmańskiej, ruszyła z Asturii dopiero w drugiej połowie IX wieku. Kampania trwała blisko osiem wieków.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 
plportal.pl
Polub Plportal.pl:

Reklama