Zamordowany nauczyciel historii zostanie uhonorowany najwyższym odznaczeniem

Reklama

wt., 10/20/2020 - 18:33 -- MagdalenaL

Nauczyciel, który zginął pod Paryżem zostanie pośmiertnie odznaczony Legią Honorową. Ponadto, ma zostać uhonorowany uroczystością na Sorbonie.

Francuski nauczyciel historii Samuel Paty zamordowany przez domniemanego islamistę ma zostać uhonorowany najwyższym krajowym odznaczeniem we Francji. Minister Edukacji Jean-Michel Blanquer powiedział telewizyjnej stacji BFM, że Paty powinien otrzymać pośmiertnie Order Legii Honorowej (Légion d'honneur) i tym samym zostać upamiętniony. Uroczystość odbędzie się w środę na Sorbonie w Paryżu.

W zeszłym tygodniu 47-latek został zaatakowany i ścięty przez domniemanego islamistę na przedmieściach Paryża. Policja rozstrzelała podejrzanego 18-latka z czeczeńskimi korzeniami.

Na początku października nauczyciel podjął temat wolności słowa i opowiedział o czasopiśmie satyrycznym Charlie Hebdo, które kilka lat temu, a także ponownie ostatnio opublikowało karykatury Mahometa i dlatego stało się celem krwawego ataku. Nauczyciel pokazał te karykatury na lekcji z 13-letnimi uczniami.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił incydent jako „ewidentnie islamistyczny atak terrorystyczny”.

 

Autor: 
Tłum Aleksandra Wereska
Źródło: 
https://www.zeit.de/gesellschaft/zeitgeschehen/2020-10/islamismus-frankreich-geschichtsleher-enthauptung-ehrung-hoechster-orden-samuel-paty ZEIT ONLINE, Reuters, khe
Polub Plportal.pl:

Reklama