„Niska produktywność i korupcja, hamowanie rozwoju Meksyku”

Reklama

sob., 10/24/2020 - 14:18 -- MagdalenaL

Gian María Milesi Ferretti mówi o podstawowych problemach, z którymi zmaga się kraj. Podkreśla znaczenie migracji; wyjaśnia, że ​​rozmawiał z epidemiologami i wirusologami prognozującymi na przyszłość.

 Wielkim wyzwaniem dla Meksyku zawsze był niska wydajność. Jego strukturalne problemy związane z bezpieczeństwem, poszanowaniem praworządności, konkurencją i korupcją nie są nowe. Nie można ich rozwiązać z dnia na dzień, ponieważ istnieją od ponad 20 lat- powiedział Gian María Milesi Ferretti, wicedyrektor Departamentu Badań Ekonomicznych w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (FMI).

 „Ostatnie dwa kryzysy, w jakich pogrążony był Meksyk, miały swoje źródła za granicami kraju. Mam na myśli lata 2008-2009 i obecny rok. Ale nawet nie będąc w epicentrum, upadki te skończyły się uwidocznieniem podstawowych problemów państwa  i nadal zmniejszają jego zdolność do wzrostu gospodarczego ”.

    W ostatnim wywiadzie, jakiego udzielił Gian María Milesi Ferretti dla El Economista (Ekonom) w związku ze swoim przejściem na emeryturę, przyznał, że nie ma prostych ani unikalnych recept na rozwiązanie tych problemów. Ale ma nadzieję, iż pewnego dnia zobaczy rozwój, na jaki zasługuje Meksyk i jego mieszkańcy.

    Z jego perspektywy „migracje są i były w tym czasie promieniem światła”. Stanowiło to wielkie zmartwienie, ale silny napływ ludzi kierujących się do Meksyku i Ameryki Środkowej pokazuje z założenia, że migranci zawsze podejmują ważne wysiłki, aby pomóc krajowi swojego pochodzenia, gdy przechodzą przez trudne epizody.

    „Myślę, że dostrzegając powagę sytuacji w krajach imigrantów, ludzie dużo poświęcali, aby nadal przesyłać pieniądze”.

Epidemiolodzy, doradcy

    W biurach FMI w Waszyngtonie przyznali, że silna korekta prognoz gospodarczych dokonanych przez instytucję dla świata w World Economic Outlook, sugeruje mniej gwałtowne spadki PKB na ten rok. Już teraz odzwierciedla ona rzeczywisty efekt-"ogromny szok podażowy, który spowodował nagłe zamknięcie maszyn produkcyjnych”.

      „Prognozy na 2020 rok już zawierają reakcję na popyt konsumpcyjny i inwestycyjny. Ludzie żyją w niepewności odnośnie wpływu, jaki miało uderzenie w sektor zatrudnienia. A przede wszystkim podsumowują rzeczywisty wpływ, jaki pandemia wywołana wirusem, który nie posiada szczepionki ani żadnej formy leczenia, ma na nas wszystkich”.

     Gdyby Milesi-Ferretti musiał zostawić list dla swojego następcy na stanowisku, dla następnego numeru dwa Departamentu Badań Gospodarczych FMI, „powiedziałbym mu, że zawsze trzeba stawić czoła pracy, myśląc, iż pozostało jeszcze wiele do nauczenia się”.

   „W tej chwili, przygotowując raport oczekiwań (World Economic Outlook), spędziliśmy więcej czasu na rozmowach z epidemiologami i wirusologami niż z ekonomistami. To dlatego, iż musimy lepiej zrozumieć, co się dzieje ”.

    Oczywiście, „istnieje brutalna niepewność dotycząca czasu trwania ożywienia PKB. Ma nie tylko wymiar ekonomiczny, ale i jest związana z ewolucją pandemii” - powiedział.

    „Jeśli otrzymamy szczepionki i terapie masowej dystrybucji za około 12 lub 15 miesięcy, ożywienie będzie szybsze (...) Teraz zakładamy, że gospodarki rozwinięte powrócą do poziomu PKB sprzed Covid pod koniec 2021 lub na początku 2022 roku. Te nowo powstałe będą musiały poświęcić trzy lub cztery lata więcej. Krajom Ameryki Łacińskiej, na których obszarach pandemia jest najsilniejsza, może to zająć trochę dłużej ”.

Rezygnujemy z modeli automatycznych

  Urzędnik Funduszu Walutowego przyznał, że musieli „zmodyfikować niewyobrażalne prognozy załamania, takiego jak to przewidziane w czerwcu dla Stanów Zjednoczonych czy Meksyku, ponieważ mamy już więcej informacji na temat reakcji gospodarek na zamknięcie i ponowne otwarcie”.

   Powiedział, że nawet po trzęsieniu ziemi nie doszło do załamania PKB (o wartości rocznej 35%) w drugim kwartale roku dla wiodącej gospodarki świata. „Musieliśmy wrócić do bardzo podstawowych pojęć ekonomicznych. Zobaczyć, co dzieje się w podaży i popycie. Porzucić modele automatyczne, aby dokonać szacunków i przyjrzeć się strukturze gospodarki, ocenić stopień wpływu sytuacji na restauracje oraz turystykę ”.

    Nowe oczekiwania co do ożywienia gospodarki, które związane są z końcem roku, mają większy margines błędu, ale też bardziej konkretne podstawy niż te, które dają modele predykcyjne uwzględniające oczekiwaną inwestycję lub środowisko firm.

Autor: 
Yolan Tłum. Daria Matuszak
Źródło: 
https://www.eleconomista.com.mx/economia/Baja-productividad-y-corrupcion-lastre-para-el-crecimiento-en-Mexico-20201014-0012.html
Polub Plportal.pl:

Reklama