Brexit: negocjatorzy spotykają się w Londynie więc rozmowy handlowe trwają

Reklama

sob., 10/24/2020 - 18:07 -- MagdalenaL

Rozmowy handlowe zostały wznowione w Londynie, po tym jak negocjatorzy powrócili do stołu po tygodniowej przerwie.

Urzędnicy prowadzą intensywne rozmowy, więc porozumienie z UE cały czas jest możliwe, podkreśla Liz Truss - Sekretarz ds. Handlu międzynarodowego.

Przed terminem przewidzianym na grudzień, “liczy się każdy dzień”, mówi główny negocjator Michel Barnier.

Obie strony ponoszą “ogromną wspólną odpowiedzialność”, powiedział po wznowieniu rozmów.

Wielka Brytania wezwana została do “podjęcia niezbędnych kroków” by osiągnąć porozumienie, po tym jak rozmowy utknęły w martwym punkcie w zeszłym tygodniu po szczycie w Brukseli.

Strona brytyjska przystała na rozmowy po słowach Barniera w trakcie przemowy w środę, że “potrzebne są kompromisy po obu stronach”.

Porozumienie ma regulować stosunki handlowe po okresie przejściowym Wielkiej Brytanii po Brexicie w styczniu 2021 roku.

Główne spory obejmują prawa połowowe, zasady konkurencji po Brexicie i sposób egzekwowania wszystkich umów.

Po podpisaniu umowy Wielkiej Brytanii z Japonią po Brexicie, Truss twierdzi, że chce ona też zawrzeć “dobry układ z UE”.

W piątkowej rozmowie z dziennikarzami powiedziała „Prowadzimy intensywne negocjacje z UE. Zrobiliśmy rzeczywisty postęp”.

W wywiadzie dla BBC z jej ust padły słowa, że każda umowa opierać powinna się „na zasadzie, że Wielka Brytania jest suwerennym narodem”.

Minister spraw zagranicznych Japonii wezwał Wielką Brytanię oraz UE do zawarcia ważnego dla firm japońskich porozumienia, w trakcie ceremonii w Tokio.

Format rozmów

W rozmowie z dziennikarzami w czwartek tuż po przybyciu do Wielkiej Brytanii a przed spotkaniem ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Lordem Davidem Frostem, Barnier powiedział, że „ważne jest, aby znów zasiąść przy stole”.

“Początkowa” runda negocjacyjna potrwa do niedzieli. Tam spotka się para a rozmowy będą zarówno w Brukseli jak i Londynie.

W związku z ograniczeniami związanymi z koronawirusem, późniejsze rozmowy odbywać się będą za zgodą obu stron osobiście bądź internetowo.

Negocjacje wznowione będą zgodnie z wolą Wielkiej Brytanii w oparciu o teksty prawne przygotowane przez urzędników.

Głównym żądaniem UE było, że “nic nie jest uzgodnione” do momentu, gdy nie osiągnięte zostaną postępy na wszystkich obszarach.

Wydarzenia ostatnich dni to trochę politycznego teatru, jednak można to wybaczyć.

Uderzanie w klatkę piersiową było przykrywką dla rządu, by ten wrócił do negocjacji, bo nadszedł czas na duże kompromisy.

W zeszłym tygodniu na szczycie przywódcy UE wypowiadali się ostro na temat Brexitu, co teraz część z nich przyznaje - było błędem.

Jednak przywódcy pokazać chcieli tym samym, że są przeciwni Wielkiej Brytanii, opuszczenie Unii nie opłaca się a jej interesy będą chronione. 

Zasady “pomocy publicznej”, w kwestii której nie zgadzają się obie strony, ograniczają pomoc rządu dla przemysłu by zapewnić uczciwą konkurencję gospodarczą.

By przestrzegać zasady bloku w sprawie dotacji w ramach umowy handlowej, postulat UE złożony wcześniej w tym roku został odrzucony przez Wielką Brytanię. 

Ku zadowoleniu Barniera, Lord Frost zasugerował, by Wielka Brytania uzgodniła “zasady” wydawania dotacji. 

Spór trwa również o to, ile złowić będą w stanie rybackie łodzie europejskie na brytyjskich wodach od przyszłego roku.

Żądania Wielkiej Brytanii do corocznych rozmów by ustalać limity zasobów i ograniczyć dostęp statków UE do brytyjskich łowisk, spotykały się z jej sprzeciwem.

Termin przejścia jest bliski

W okresie przejściowym po Brexicie, Wielka Brytania nadal przestrzegała przepisów handlowych UE, w ramach jednolitego rynku i unii celnej.

W grudniu skończyć ma się ten 11-miesięczny okres, którego Wielka Brytania nie chciała przedłużyć.

W marcu oraz przez całą pandemię prowadzono rozmowy przez łącza wideo, latem zaś osobiście.

W przypadku gdy umowa nie zostanie zawarta, handel między Wielką Brytanią a UE będzie trwał zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Handlu z siedzibą w Genewie.

Autor: 
Tłum. Alicja Jurałowicz
Źródło: 
https://www.bbc.com/news/uk-politics-54642907
Polub Plportal.pl:

Reklama