W obwodzie czelabińskim karetka nie przyjedzie już do omdleń, zatruć, czy bólów w klatce piersiowej

Reklama

ndz., 10/25/2020 - 21:55 -- MagdalenaL

W obwodzie czelabińskim w okresie pandemii COVID-19 placówkom medycznym zaleca się przekierowywanie dzwoniących na pogotowie do przychodni przypisanych według miejsca zamieszkania. Pismo z podpisem szefa regionalnego Ministerstwa Zdrowia Jurija Semienowa zostało rozesłane do lekarzy w samodzielnych placówkach pogotowia ratunkowego oraz przewodniczących instytucji medycznych obsługujących między innymi karetki pogotowia.

Dokument udostępnił na swojej stronie w mediach społecznościowych Roman Nikitin, poseł z Czelabińska. W piśmie można przeczytać, że z powodu wydłużonego czasu oczekiwania na przyjazd karetki zaleca się przekierowywanie do placówek ambulatoryjnych oraz przychodni następujących wezwań: zatruć pokarmowych, tachykardii, bólów brzucha, mdłości, omdleń, kontaktu z zakażonymi koronawirusem, podejrzenia zarażenia COVID-19, bólów w klatce piersiowej (bez wskazania na ostrą chorobę wieńcową), trudności w oddychaniu spowodowanych zapaleniem oskrzeli, płuc lub nieznanego pochodzenia, drżenia ciała przy nieokreślonej przyczynie oraz stanu „ogólnego złego samopoczucia”.

„W jakim celu minister zdrowia obwodu czelabińskiego podpisał taki dokument? Najprawdopodobniej szpitale przygotowywane są na przyjęcie innych pacjentów i z wielu przyczyn osoby wymagające pomocy lekarskiej będą odsyłane do przychodni, zamiast do szpitali” – napisał Roman Nikitin.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że takie pismo zostało napisane. Chodzi w nim o przekierowywanie wezwań z pogotowia do przychodni.

„Widzimy, jak bardzo przeciążone są w tym momencie zespoły pogotowia ratunkowego. Niestety, większość obywateli nie wie lub nie pamięta, że w sytuacjach nie zagrażających zdrowiu lub życiu zamiast wzywać karetkę pogotowia ratunkowego mogą iść na ostry dyżur – poinformowało biuro prasowe rzecznika. – Każde zgłoszenie wpływające do dyspozytora pogotowia ratunkowego musi zostać przez niego zarejestrowane i przetworzone. Pomysł z przekierowywaniem wezwań ma swój konkretny cel, a jest nim próba zmniejszenia natężenia pracy pogotowia ratunkowego. Pracownicy sami będą podejmować decyzję o przekazaniu wezwania na ostry dyżur lub do przychodni. Specjaliści podkreślają, że obecnie około 500 wezwań jest delegowana w taki sposób”.

Biuro prasowe rzecznika Ministerstwa Zdrowia dodało również, że pogotowie to zespół ratunkowy, który świadczy pomoc w sytuacji zagrożenia życia człowieka.

„Bóle brzucha czy zatrucia do nich nie należą. Wezwania rejestruje dyspozytor, a zespół medyków wyjeżdża do pacjentów według kolejności zgłoszeń i pilności wezwania. Nie trzeba dodatkowo obciążać pogotowia niekończącymi się telefonami. Proszę pomyśleć o tym, że w tym momencie osoba poszkodowana w jakimś wypadku może nie doczekać przyjazdu lekarzy – zaznacza biuro prasowe rzecznika. – Dla osób z gorączką, podwyższonym ciśnieniem oraz innymi problemami zdrowotnymi otwarty jest ostry dyżur. Lekarz przyjedzie do domu pacjenta według kolejności zgłoszeń i przeprowadzi badanie, wyznaczy leczenie oraz, jeśli to konieczne, wypisze receptę i wystawi zwolnienie lekarskie, lub też podejmie decyzję o hospitalizacji”.

Dodajmy, że w Czelabińsku od 12 października pomoc ambulatoryjna i wyjazdowa świadczona w ramach ostrego dyżuru i funkcjonująca we wszystkich samorządowych instytucjach medycznych działa całodobowo. Poinformowało o tym wcześniej biuro prasowe urzędu miasta.

„W związku z sezonowym wzrostem zachorowań na grypę i inne ostre choroby układu oddechowego oraz z rozprzestrzenianiem się koronawirusa obłożenie systemu pogotowia ratunkowego i ambulatoryjnego zwiększyło się wielokrotnie. Chcielibyśmy przypomnieć, że w Czelabińsku działają ostre dyżury i pomoc wyjazdowa, którą można wezwać w przypadkach niezagrażających życiu – między innymi przy objawach ostrej choroby zakaźnej układu oddechowego, wysokiej temperaturze, bólach różnego pochodzenia, podwyższonym ciśnieniu tętniczym itp. Lekarz przeprowadzi badanie, określi leczenie, a jeśli to konieczne, zadecyduje o dalszym kierunku leczenia, konieczności hospitalizacji lub obserwacji. Jeśli istnieją odpowiednie wskazania to wezwanie zostanie przekierowane do pogotowia ratunkowego” – poinformował departament zdrowia w Czelabińsku.

Autor: 
Marina Małkowa Tłum. Magdalena Diadenkova
Źródło: 
https://www.znak.com/2020-10-09/v_chelyabinskoy_oblasti_skoraya_bolshe_ne_poedet_na_obmoroki_otravleniya_i_boli_v_grudi
Polub Plportal.pl:

Reklama