Finlandię zalała fala dekoltów: reakcja kobiet na seksistowską krytykę premier

Reklama

pon., 10/26/2020 - 16:36 -- MagdalenaL

Zdjęcie fińskiej premier, Sanny Marin, opublikowane przez jedno z czasopism dla kobiet, wywołało falę krytyki. Internautki potępiają „mizoginizm”, który wciąż dotyka kobiety zajmujące się polityką. Odpowiadają zdjęciami.

Dekolt niezgody. Od prawie tygodnia, fińska premier, Sanna Marin, znajduje się w ogniu krytyki, po tym jak w czasopiśmie dla kobiet Trendi pojawiło się jej zdjęcie. Skąd te ataki? Nie mają one nic wspólnego z pracą premier, chodzi natomiast o zaprezentowanie prostej marynarki, pod którą nie było nic poza naszyjnikiem.

Zdjęcie po raz pierwszy pojawiło się na instagramowym koncie czasopisma. Sanna Marin pozuje na molo, na tle jeziora, znajdującego się na kilka metrów od jej prywatnej rezydencji. Ma na sobie czarną marynarkę, a na zdjęciu nie widać cienia piersi. Niemniej jednak, publikacja wywołała natychmiastowe kontrowersje.

W mediach społecznościowych polityczni przeciwnicy fińskiej przywódczyni szybko zakwestionowali jej profesjonalizm i kompetencje, oskarżając ją o „bawienie się w modelkę” w środku kryzysu pandemii. Nie wspominając nawet ani słowa o wywiadzie udzielonemu magazynowi, który pojawił się w kioskach dwa dni po tym jak symbolicznie odstąpiła swoje stanowisko szesnastolatce, w ramach kampanii na rzecz praw dziewcząt. Jakby już spodziewając się krytyki, Sanna Marin ubolewa w wywiadzie nad osobistymi wyborami kobiet, które zawsze muszą być tematami „debat i analiz”, wcześniej podkreślając obsesję na punkcie wyglądu kobiet.

#jestemzsanną: ruch wsparcia utworzony

Wielu Finów ma dość. Krytyka, której obiektem stała się Sanna Marin jest po prostu związana ze zwykłym seksizmem, zjawiskiem, które wciąż spotyka kobiety w polityce. Mentalność musi ulec zmianie, z tego powodu Internauci utworzyli ruch wsparcia. W efekcie, od kilku dni setki Finów (także kilku mężczyzn) pozują wydekoltowani na zdjęciach zamieszczanych w sieci pod hasłem #imwithsanna (#jestemzsanną). Niektóre z nich zostały dumnie udostępnione przez magazyn Trendi na swoim koncie instagramowym.

„Chcemy żyć w świecie, w którym kobieta nie będzie obawiała się utraty wiarygodności z powodu dekoltu.” – piszą między innymi śpiewaczki chóru, jak zauważył dziennik Le monde. Tarja Halonen, prezydent Finlandii w latach 2000–2012, ironicznie pogratulowała Sannie Marin „wstąpienia do klubu” kobiet w polityce, których wygląd fizyczny jest nieustannie komentowany, w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy mogą „pokazywać nagie torsy, niezależnie czy ich ciała na to pozwalają czy nie”.

Najmłodsza w Unii Europejskiej

8 grudnia 2019 roku, Sanna Marin w wieku 34 lat stała się najmłodszą premier w historii swojego kraju, a także w całej Unii Europejskiej. Zastąpiła Anne Rinti, która zrezygnowała ze swojego stanowiska po przeprowadzeniu strajku pocztowego, w wyniku którego utraciła zaufanie Partii Centrum, partnera koalicji rządzącej.

Po zyskaniu przychylności Finów wskutek umiejętnego zarządzania kryzysem sanitarnym i ekonomicznym podczas pierwszej fazy epidemii (Finlandia była wówczas jednym z krajów najmniej dotkniętych kryzysem w Europie), obecnie Sanna Marin jest krytykowana za niewystarczające przewidywanie drugiej fali. Od kilku tygodni, Finlandia – jak i pozostałe kraje Europy – stanęła w obliczu odrodzenia się epidemii. Niektórzy zarzucają także premier brak jasności w kwestii maseczek, których noszenie zalecane jest w zamkniętych miejscach publicznych dopiero od września.

Autor: 
Ségolène Forgar, Tłum. Bogumiła Kardas
Źródło: 
https://mada Ségolène Forgar me.lefigaro.fr/societe/en-finlande-reponse-photos-polemique-sur-decollete-plongeant-premiere-ministre-sanna-marin-151020-183047
Polub Plportal.pl:

Reklama