Nie powiodła się również amerykańska próba zakończenia walk w Górskim Karabachu

Reklama

wt., 10/27/2020 - 14:04 -- MagdalenaL

Od 27 września w starciach zginęły dziesiątki cywili. Trzecia próba zakończenia konfliktu pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem w Górskim Karabachu ponownie zakończyła się niepowodzeniem – wkrótce po zawieszeniu broni, które zostało osiągnięte przy interwencji Stanów Zjednoczonych.

Porozumienie w sprawie ostatniego humanitarnego rozejmu ogłosił w niedzielę Waszyngton, po dwóch wcześniejszych nieudanych próbach zawieszenia broni, które Armenia i Azerbejdżan wypracowały z pomocą Rosji oraz Francji.

Dzisiejszy rozejm nie obowiązywał nawet przez godzinę, kiedy już pojawiły się pierwsze oskarżenia o jego naruszeniach. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu zarzuciło Armenii ostrzeliwanie miasta Terter i okolicznych wiosek. Z kolei armeński resort obrony oskarżył państwo sąsiadujące o przeprowadzenie ataków artyleryjskich na kilka pozycji na linii frontu.

Międzynarodowi mediatorzy chcą doprowadzić do przerwania trwających od 27 września walk i ostrzeliwania obszarów cywilnych, w czasie których zginęło co najmniej tysiąc osób, wśród nich dziesiątki cywili.

Spór między dwoma krajami o górzysty, położony na uboczu region, który na mocy prawa międzynarodowego należy do Azerbejdżanu, lecz w przeważającej mierze jest zamieszkany przez Ormian, trwa od dziesięcioleci. Po krwawej wojnie w latach 90., która pochłonęła 30 tysięcy istnień ludzkich, w 1994 roku strony konfliktu doprowadziły do zawieszenia broni, co w pewnym stopniu uspokoiło sytuację. Obecna eskalacja jest najpoważniejszą od 2014 roku.

 

Autor: 
K. Št./tłum. Małgorzata Pabich
Źródło: 
https://www.rtvslo.si/svet/evropa/tudi-poskus-zda-za-prekinitev-spopadov-za-gorski-karabah-neuspesen/540291
Polub Plportal.pl:

Reklama