Zamach bombowy w Peszawarze: przynajmniej siedmiu zabitych w zamachu na szkołę w Pakistanie

Reklama

wt., 10/27/2020 - 22:20 -- MagdalenaL

Przynajmniej siedem osób zginęło a 50 zostało rannych w zamachu na szkołę religijną w Peszawarze w Pakistanie, podaje policja.

Zginęli młodzi mężczyźni w wieku od 20 do 30 lat, a dziesiątki innych osób zostało rannych, wliczając w to cztery osoby w wieku poniżej 13 lat.

Motyw ataku na wykład Koranu nie jest jasny. Uczestniczyło w nim kilkuset uczniów.

Atak jest badany, lecz żadna grupa nie przyznała się do przeprowadzenia go.

Według wcześniejszych raportów wśród zmarłych było czworo dzieci, lecz wycofano to stwierdzenie.

W ostatnich latach w trakcie rebelii talibskiej, Peszawar - miasto na północy, niedaleko granicy z Afganistanem, było świadkiem aktów dużej przemocy.

Sześć lat temu zaatakowana została szkoła wojskowa. Zginęło wtedy 150 osób, głównie dzieci.

Dzięki represjom wojskowym ataki w Pakistanie znacznie się zmniejszyły.

Co się stało w szkole?

BBC poinformowane zostało przez policję, że wybuch miejsce miał około godziny 8:30 czasu lokalnego.

W szkole religijnej nazwanej medresą, do klasy uczęszczało około 60 osób.

Na krótko przed wybuchem, zauważony został przez naocznego świadka mężczyzna wchodzący do budynku z torbą pełną ładunków wybuchowych.

Zdjęcia z wnętrza sali pokazują jak rozległe są zniszczenia.

Podczas zamachu użyto 5 kg materiałów wybuchowych, powiedział w rozmowie z pakistańską gazetą Express Tribune zastępca inspektora generalnego policji Shafqat Malik.

Do szpitala trafiły dziesiątki rannych, większość z oparzeniami.

Cytując słowa policji, agencja prasowa AFP mówi, że wśród rannych było również dwóch nauczycieli.

Imran Khan pełniący funkcję Premiera Pakistanu ubolewa nad “utratą cennych ludzkich istnień” oraz obiecuje, że osoby odpowiedzialne za wybuch zostaną postawione przed wymiarem sprawiedliwości.

Analiza: Ilyas Khan, BBC News, Islamabad

Zamach, który nastąpił po bombardowaniu dzielnicy Quetta w niedziele, przypomina erę powszechnej zbrojnej przemocy w Pakistanie w połowie 2000 roku.

Od czasu ataku na Army Public School w 2014 roku, który wstrząsnął światem, to pierwszy łatwy cel w jaki uderzyli podejrzani.

Zamach ten zmotywował armię pakistańską by oczyścić tereny wzdłuż granicy pakistańsko-afgańskiej z bojowników, choć w listopadzie 2016 roku armia twierdziła, że jest  tam już czysto.

Ostatnie wydarzenia mogą być związane z doniesieniami o przegrupowaniu Talibów na terenach rzekomo oczyszczonych. Ataki kierowane są głównie w PTM, pasztuński ruch nacjonalistyczny, oskarżający wojsko o ochronę bojowników i powszechne łamanie praw człowieka.

Istnieje obawa, że obecne przegrupowanie Talibów jest działaniem skierowanym przeciwko nie tylko PTM i nowemu sojuszowi opozycyjnemu, który ma na celu pozbycie się Imrana Khana, ale też ma wpłynąć na procesy polityczne w Afganistanie.

W oczach analityków islamscy bojownicy są pełnomocnikami pakistańskiego ustanowienia bezpieczeństwa. Pracują oni nad realizacją jego celów.

Autor: 
Tłum. Alicja Jurałowicz
Źródło: 
https://www.bbc.com/news/world-asia-54701753
Polub Plportal.pl:

Reklama