Tajne służby mogą czytać Wasze wiadomości

Reklama

śr., 10/28/2020 - 19:07 -- MagdalenaL

Komunikatory umożliwiają bezpieczną komunikację, a to ważna zaleta dla przeciwników porządku konstytucyjnego i terrorystów. Tajne służby, aby przeczytać zakodowane wiadomości, muszą posłużyć się specjalistycznym sprzętem i to chce im udostępnić rząd ku przerażeniu liberałów z FDP.

Rząd pochyli się w tę środę nad pomysłem rozszerzenia uprawnień niemieckich służb do kontroli komunikatorów takich jak WhatsApp i inne tego typu aplikacje. Jak dowiedziała się agencja prasowa dpa, urzędnicy Trybunału Konstytucyjnego, niemieckiego odpowiednika ABW oraz wywiadu wojskowego będą mogli już nie tylko blokować rozmowy prowadzone przez aplikacje, lecz także również je czytać.

Warunkiem do wprowadzenia tego tak zwanego Nadzoru nad Źródłami Cyfrowymi i Telekomunikacją jest przede wszystkim odpowiednia ilość urzędników. Należałoby zwiększyć liczbę członków Komisji G-10 w Bundestagu oraz udostępnić dla niej doradcę do spraw technicznych. Bylo to ważne dla SPD.

FDP skrytykowało pomysł. To, że urzędnicy państwowi będą mogli używać wirusów komputerowych, będzie zaprzedaniem wolności i praw obywatelskich. Zaskakujące, że minister sprawiedliwości Lambrecht jako przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego przedstawia ten krok jako konserwatywną wizję bezpieczeństwa. Śledzenie zakodowanych wiadomości, a więc Nadzór Źródeł, to tak naprawdę młodszy brat cyfrowego przeszukiwania danych i stanowi ogromny atak na podstawowe wolności obywatelskie. – powiedział wiceszef frakcji FDP, Stephan Thomae. Obie formy miałyby w ramach operacji tajnych niczym się nie różnić. 

Konsekwencje prawicowych ataków terrorystycznych 

Unia Chrześcijańska długo zastanawiała się już nad tym pomysłem. To dobre i ważne, aby wprowadzić regulacje organów ochrony porządku konstytucyjnego. – mówił jej przedstawiciel, Mathias Middelberg. Tylko tak mogłyby służby państwowe służyć jako system wczesnego ostrzegania.

Projekt niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jawi się jako rozszerzenie zakresu wymiany informacji pomiędzy wywiadem wojskowym a organami ochrony porządku konstytucyjnego. Zostałyby również zmniejszone bariery, stojące na drodze inwigilacji poszczególnych osób prywatnych przez organa państwowe. Wpływają na tę decyzję ostatnie zamachy terrorystyczne prawicowych ekstremistów w Hanau i Halle. Oba ataki zostały przeprowadzone przez osoby nigdy wcześniej niepowiązane z jakimikolwiek organizacjami.

Zaufanie obywateli do służb zbadała w swojej sądzie redakcja SWR. Wynik był średni lub tylko trochę poniżej normy. 51 procent pytanych w teście Infratest-Dimap mówiło, że wierzy w służby ochrony państwowej w kraju, jeśli chodziło o zagranicę było to tylko 38 procent. Z drugiej strony 43 lub nawet 49 procent badanych nie ma w ogóle zaufania do służb. Najmocniej widać to po wyborcach AfD i w mniejszej skali są też wśród Lewicowców. 

Autor: 
Tłum. Sławomir Piechnik
Źródło: 
https://www.n-tv.de/politik/Geheimdienste-sollen-Messenger-mitlesen-article22113949.html ntv.de, shu/dpa
Polub Plportal.pl:

Reklama