Papież broni związków cywilnych

Reklama

pon., 11/23/2020 - 16:51 -- MagdalenaL

W dokumencie zaprezentowanym w Rzymie, papież Franciszek z bezprecedensową siłą opowiedział się za takim modelem prawnym.

„Związki cywilne są potrzebne” – przyznał argentyński papież.

„Osoby homoseksualne mają prawo do rodziny (...) to czego potrzebujemy to prawo dotyczące związków partnerskich.” Ta deklaracja papieża Franciszka, broniącego legalizacji związków cywilnych dla par homoseksualnych, wywołała sensację. Rzeczywiście, głowa Kościoła katolickiego nigdy nie wypowiadała się tak jednoznacznie na ten temat, nawet jeśli od momentu jego wyboru w 2013 roku, regularnie można było słyszeć, że nie jest on przeciwny tego typu środkom.

Co dokładnie powiedział Franciszek i w jakim kontekście? Zarejestrowane zdanie w języku hiszpańskim jest w istocie wypowiedziane przez Franciszka. Pochodzi ono z filmu Francesco, poświęconemu jego osobie. Dokument, zrealizowany przez Evgeny Afineevsky, został zaprezentowany podczas festiwalu filmowego w środę, 21 października, w Rzymie. „Osoby homoseksualne mają prawo być częścią rodziny, są dziećmi Bożymi i mają prawo do rodziny” – oznajmił papież. „Nikt nie może zostać wyrzucony z rodziny, nie można sprawić by życie takiej osoby stało się z tego powodu nie do zniesienia”. To czego potrzebujemy to prawo dotyczące związków partnerskich, osoby te mają prawo być legalnie chronione. Tego bronię”.

Dokument zawiera wiele wypowiedzi papieża, w tym ekskluzywne wywiady na rozmaite tematy, także na temat homoseksualizmu. Nikt nie może więc zakwestionować autentyczności zdania wypowiedzianego przez Franciszka. Nawet jeśli nie ma ono charakteru oficjalnego, ponieważ nie jest częścią przemówienia czy homilii wygłoszonej przez Stolicę Apostolską. Dodatkowo, Watykan miał opublikować w środę wieczorem aktualizację dotyczącą słów na ten temat.

Nie jest to jednak niespodzianka. W 2014 roku papież Franciszek we własnej osobie zatwierdził możliwość uznania przez Kościół katolicki „miłości” par homoseksualnych w dokumencie przygotowawczym do Synodu o rodzinie. W tamtym czasie, włoski biskup, mgr Bruno Forte, jeden z odpowiadających za synod, doprecyzował, bez wspominania o „małżeństwie”, że Kościół był „w trakcie poszukiwań ewentualnej kodyfikacji praw, które mogłyby być przyznane osobom żyjących w związkach homoseksualnych”. Jednak ta perspektywa jest narzucana przez niemiecki episkopat, który chciałaby uznania błogosławieństwa par homoseksualnych, podobnie jak kilka innych kongregacji religijnych, m.in amerykański zakon jezuitów, któremu nie udało się zdobyć odpowiedniej liczby głosów do przyjęcia takiej propozycji synodalnej.

Ponadto, dobrowolne milczenie Franciszka w 2015 r. podczas włoskiej debaty politycznej na temat przyznania statusu prawnego parom homoseksualnym bardzo zaskoczyło niektóre kręgi. Podobną postawę przyjął arcybiskup Buenos Aires, kardynał Bergoglio, który także nie zabrał głosu w czasie debat w 2002 i 2010 roku.

W swojej książce, będącej wywiadem z Dominique Wolton, papież potwierdza swój stosunek do „związków cywilnych” par homoseksualnych, ponieważ „nie ma innej drogi”. Dodaje jednak, że „nie jest to małżeństwo”. Udzielając odpowiedzi francuskiemu badaczowi obawia się, że jego stanowisko zostanie zrozumiane jako wsparcie dla „ideologii teorii płci ”, którą zdecydowanie odrzuca.

Autor: 
Jean-Marie Guénois, Tłum. Bogumiła Kardas
Źródło: 
https://www.lefigaro.fr/actualite-france/le-pape-francois-defend-le-droit-a-l-union-civile-des-couples-homosexuels-20201021
Polub Plportal.pl:

Reklama