Lotnisko w Doha: rodzice porzuconego dziecka zidentyfikowani po przymusowych badaniach

Reklama

sob., 11/28/2020 - 13:28 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Lotnisko w Doha: rodzice porzuconego dziecka zidentyfikowani po przymusowych badaniach ginekologicznych

2 października, w toalecie lotniska w Doha odnaleziono porzuconego noworodka. W konsekwencji tego zdarzenia kilka pasażerek musiało poddać się przymusowym badaniom ginekologicznym.

 

Matce porzuconego na lotnisku noworodka grozi 15 lat więzienia.

W poniedziałek, 23 listopada, Katar ogłosił, że udało się zidentyfikować rodziców noworodka znalezionego na lotnisku w Doha na początku października. Sytuacja skłoniła pracowników lotniska do zmuszenia pasażerek do poddania się testom ginekologicznym, wywołując skandal. Śledztwo ujawniło, że matka noworodka (...) wrzuciła je do kosza na śmieci w toalecie terminala odlotów lotniska i wsiadła do samolotu docelowego” - oznajmił prokurator z Doha w oświadczeniu prasowym.

Według niego rodzice dziecka (dziewczynki) pochodzą z „krajów azjatyckich”. Katar używa zwykle tego określenia w kontekście osób z Azji Południowej, skąd pochodzi duża liczba pracowników-imigrantów. Prokurator dodał także, że podjęto kroki w celu „zatrzymania uciekinierki”, która przebywa za granicą i grozi jej 15 lat więzienia. Jest uznana za skazaną, co może sugerować, że była sądzona zaocznie. Dwa źródła w Doha podały, że władze Kataru przejęły Interpol w celu jej aresztowania.

Ojciec dziecka miał wiedzieć o zdarzeniu

Matka „była w relacji z osobą mającą również obywatelstwo kraju azjatyckiego, ich relacja doprowadziła do odnalezienia noworodka” – informuje prokurator, dodając, że ojciec „przyznał się do związku z matką dziecka”. Według prokuratora, „matka wysłała mu wiadomość ze zdjęciem noworodka, tuż po jego urodzeniu” i poinformowała, że porzuciła noworodka przed tym jak opuściła kraj.

Badania DNA potwierdzają tożsamość rodziców. Wszyscy emigranci zostający na dłuższy pobyt w Katarze są zobowiązani do oddania dużej ilości krwi w ciągu procesu administracyjnego.

Osoby odpowiadające za „naruszenia” staną przed sądem

Pasażerki – dwie Brytyjki oraz co najmniej trzynaście Australijek - dziesięciu samolotów linii Qatar Airways, podróżujących z lotniska w Doha, zostały zmuszone do poddania się badaniom ginekologicznym po tym jak, 2 października, w toalecie lotniska odnaleziono noworodka. Władze lotniska odpowiadały za ustalenie, czy któraś z pasażerek niedawno urodziła.

Katar, który spotkał się z falą międzynarodowej krytyki po ujawnieniu przymusowych badań pod koniec października, ogłosił kilka dni później, że osoby odpowiadające za „naruszenia” staną przed sądem.

Autor: 
20 Minutes avec Agences, Tłum. Bogumiła Kardas
Źródło: 
https://www.20minutes.fr/monde/2915675-20201124-aeroport-doha-parents-bebe-abandonne-identifies-apres-examens-gynecologiques-forces
Polub Plportal.pl:

Reklama