Zachowania konsumentów w czasie pandemii

Reklama

pon., 11/30/2020 - 20:07 -- MagdalenaL

Ostatnie miesiące zmieniły zwyczaje zakupowe Polaków. Zakupy na zapas, szukanie jakości i promocji oraz zakupy w sklepach bliżej domu czy kupowanie marek własnych to obecne trendy. Ważne stały się: higiena i bezpieczeństwo oraz reputacja sklepów. Pojawiły się nowe tendencje tj. domowe gotowanie, e-commerce czy dbanie o zdrowie.

Szukanie jakości

Podstawą zakupów jest wysoka jakość za dobrą cenę. Wzrasta zainteresowanie produktami ekologicznymi i bio. Wzrost sprzedaży żywności ekologicznej to około 40%. Spada zainteresowanie produktami w promocji o 6% w kwietniu i maju. Trendy te mogą szybko się zmienić, gdyż rozwija się akcja promocyjna sklepów. Produkty droższe są coraz bardziej popularne. Szukanie jakości to również szukanie marek własnych sklepów. Konsumenci chcą niższej ceny i szukają tańszych produktów a marka własna jest kojarzona z jakością i dobrą ceną. Wzrost zakupu tych produktów to 13% rdr.

Potrzeby klientów

Coraz częściej kupowane są produkty na zapas. Wzrost wartościowy to 150%. Popularne produkty to produkty suche i produkty antybakteryjne. Najczęściej są to zakupy na 2-3 dni oraz produkty o przedłużonym terminie przydatności. Coraz częściej kupowane są produkty dla domu, szczególnie do gotowania i pieczenia. Wzrost jest ponad trzykrotny w porównaniu z okresem przed pandemią. Obecnie zakupy są rzadsze, ale również droższe. Około 30% klientów szuka nowości. Nowe pomysły, innowacje sklepów tj. szybkie płatności, aplikacje sklepów, dostawa do domu są dobrze odbierane. Około 30% klientów przekonało się do zakupów online. Wzrost jest znaczny i trwały.

Najważniejsza ze zmian zachowań klientów to szukanie bezpieczeństwa, higieny oraz sklepów dbających o zdrowie. Ważna jest reputacja sklepów oraz ich zaangażowanie w walkę z koronawirusem. Główne trendy dotyczą jakości za dobrą cenę oraz nowości i produktów do gotowania i pieczenia. Trendy jakie mają się utrzymać to szukanie jakości i innowacji. Bardzo modne jest obecnie gotowanie w domu, szukanie inspiracji, nowych pomysłów to sposób na spędzanie wolnego czasu. .

Autor: 
Dorota Smoleńska
Polub Plportal.pl:

Reklama