Japonia: Wzrost samobójstw o 16% podczas drugiej fali koronawirusa

Reklama

sob., 01/16/2021 - 23:22 -- MagdalenaL

Wolontariuszka odpowiadająca na telefon przychodzący do Tokyo Befrienders, ośrodka zapobiegania samobójstwom.

Wzrost samobójstw od lipca do października, zwłaszcza wśród kobiet i dzieci, kontrastuje ze spadkiem podczas pierwszej fali.

Badanie wykazało, że podczas drugiej fali koronawirusa obserwuje się wzrost wskaźnika samobójstw w Japonii, zwłaszcza wśród kobiet i dzieci, w odróżnieniu do spadku podczas pierwszej fali, kiedy rząd wypłacił obywatelom świadczenia.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców Hong Kong University oraz Tokyo Metropolitan Institute of Gerontology, od lipca do października wskaźnik samobójstw wzrósł o 16%, porównując liczbę samobójstw z liczbą o tej samej porze poprzedniego roku, co stanowi gwałtowny odwrót sprawy, jeżeli porównać te wyniki ze spadkiem wskaźnika samobójstw o 14% w okresie od lutego do czerwca ubiegłego roku.

"W odróżnieniu od normalnych warunków ekonomicznych, obecna pandemia nieproporcjonalnie wpływa na zdrowie psychiczne dzieci, młodzieży oraz kobiet (zwłaszcza gospodyń domowych)," napisano w badaniu opublikowanym w piątek w miesięczniku "Nature Human Behaviour".

Badanie wykazuje, że wcześniejszy spadek wskaźnika był wynikiem rządowych dotacji, redukcji etatu oraz zamknięcia szkół.

Według raportu wszystko się odwróciło - wskaźnik samobójstw wśród kobiet wzrósł o 37% i jest to wzrost pięciokrotnie wyższy niż wśród mężczyzn - w wyniku pandemii niszczącej sektory gospodarki zdominowane przez kobiety, zwiększając ciężar, jaki muszą dźwigać pracujące matki, podczas kiedy nasiliła się przemoc domowa.

Badanie oparte o dane ministerstwa zdrowia wykazuje, że od listopada 2016 roku do października 2020 roku wskaźnik samobójstw wśród dzieci wzrósł o 49% po zamknięciu szkół podczas drugiej fali wirusa.

Yoshihide Suga, premier Japonii, ogłosił w tym miesiącu stan wyjątkowy w Tokio oraz trzech sąsiednich prefekturach w celu zapobiegania ponownemu rozprzestrzenianiu się wirusa. W tym tygodniu do prefektur objętych stanem wyjątkowym dołączyło siedem kolejnych, wraz z Osaką oraz Kioto.

Taro Kono, Minister ds. reformy administracyjnej oraz regulacyjnej powiedział Reuters w czwartek, iż mimo, że rząd rozważy przedłużenie stanu wyjątkowego, nie można teraz "zabić gospodarki".

"Wirus martwi nas wszystkich, ale wielu ludzi odebrało sobie życie z powodu utraty pracy oraz przychodów. Stracili nadzieję," powiedział. "Musimy zachować balans pomiędzy zapobieganiem wirusowi a utrzymywaniem gospodarki przy życiu."

Autor: 
Tłum. Julia Karoń
Źródło: 
https://www.theguardian.com/world/2021/jan/16/japans-suicide-rate-rises-16-in-second-wave-of-covid-study-finds
Polub Plportal.pl:

Reklama