Biden odwraca politykę Trumpa i znosi zakaz służby w wojsku dla osób transpłciowych.

Reklama

śr., 01/27/2021 - 15:49 -- MagdalenaL

W poniedziałek, prezydent Biden podpisał dekret odwracający kroki poprzedniej administracji zakazujący osobom transpłciowym służby w wojsku. Tym samym spełnił on obietnicę kampanii dotyczącą bardziej globalnych zasad dla amerykańskich członów służby.  Biden „wierzy, że tożsamość płciowa nie powinna być przeszkodą jeśli chodzi o służbę wojskową, a siła Ameryki polega na jej różnorodności”, czytamy w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom.

Na pytanie, jak umożliwić wszystkim wykwalifikowanym Amerykanom służbę w wojsku, można łatwo odpowiedzieć, doceniając nasze podstawowe wartości. Ameryka jest silna sama w sobie, lecz również na świecie, ale tylko wtedy, gdy nie jest podzielona. Armia nie stanowi wyjątku. Decyzja ta skutecznie uchyla rozkaz Departamentu Obrony z 2019 r., który nakładał surowe obostrzenia na służbę żołnierzy transpłciowych, tym samym zezwalając na służbę żołnierzom, którzy nie byli zdiagnozowani z dysforią na tle tożsamości płciowej, nie zmienili jeszcze płci i nie musieli tego robić, a także spełniali standardy wyznaczone przez ich płeć biologiczną, takie jak strzyżenie włosów, czy noszenie munduru. Zasady te, które nastąpiły tuż po ogłoszeniu ich na Twitterze przez Prezydenta Donalda Trumpa w 2017 r., odwróciły wcześniejsze rozporządzenia wydane pod kierownictwem Obamy.

Aktywiści twierdzą, że w czasie rządów Trumpa, liczba osób, która nie mogła pełnić służby wojskowej wynosiła aż 15 000. „Zasada ta, dotyczyła wszystkich żołnierzy transpłciowych”, powiedział Aaron Belkin, dyrektor Palm Center, które opowiadało się za zniesieniem zakazu, odnosząc się do przepisów zakazujących omawiania orientacji seksualnej osób homoseksualnych. „W efekcie, zmuszeni byli do służby w milczeniu”. Podczas rozprawy potwierdzającej, sekretarz obrony Lloyd Austin powiedział, że popiera uchylenie. Pentagon nie opublikował statystyk o tym, ile transpłciowych żołnierzy odeszło z armii odkąd zarządzenie z 2019 roku weszło w życie. Shannon Minter, dyrektor prawny Narodowego Centrum Praw Lesbijek, a tym samym jeden z prawników, którzy wnieśli skargę na zakaz wojskowy, powiedział, że nakaz „oznacza koniec najpoważniejszego zagrożenia dla równości prawnej osób transpłciowych w historii naszego kraju”. 

„To dosłownie rząd federalny powiedział światu, że osoby transpłciowe są niestabilnie psychiczne i niezdolne do pracy”, powiedział Minister. Dodał także, że służba wojskowa od dawna uważna jest za podstawę równego obywatelstwa w Stanach Zjednoczonych. „Będziemy to wspominać jako początek prawdziwego punktu zwrotnego w walce o równouprawnienie osób transpłciowych. Podczas gdy Trump i urzędnicy militarni twierdzili, że zakazanie osobom transpłciowym służby wojskowej poprawiłoby gotowość do działania. Niedawno opublikowane badanie z Palm Center, instytutu badawczego zajmującego się kwestiami personelu LGBTQ w wojsku, powiedział, że zakaz zmniejszył pulę rekrutacyjną wojska i obniżył morale wśród żołnierzy transpłciowych.

Zakaz służby wojskowej dla osób transpłciowych był jednym z ruchów administracji Trumpa mających na celu wyeliminowanie ochrony ludzi transpłciowych, włączając to opiekę medyczną, zatrudnienie, schroniska dla bezdomnych i inne usługi mieszkaniowe i fundusze federalne. Administracja Trumpa unieważniła także wytyczne z czasów Obamy, które chroniły uczniów transpłciowych i oświadczyła, że federalne przepisy Tytułu IX nakładają na szkoły zakaz udziału uczniów transpłciowych w sportach szkolnych odpowiadających ich tożsamości płciowej.

Tłumaczyła Agata Piotrowska

Autor: 
Missy Ryan and Samantha Schmidt
Źródło: 
washingtonpost.com
Polub Plportal.pl:

Reklama