
Dziesiątki tysięcy wolontariuszy zbierało w całej Polsce pieniądze na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i do diagnostyki głowy. Kwestom towarzyszyły koncerty oraz różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i sportowe. 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizowano w tym roku w reżimie sanitarnym. Krótko po północy na liczniku było ponad 127 milionów złotych.
Warszawa była centrum Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W stolicy na Placu Defilad stanął wielki namiot, gdzie odbywały się koncerty i działał główny sztab orkiestry. Z powodu pandemii nie zaplanowano w mieście dużych imprez plenerowych związanych z finałem.
Orkiestrę wsparły władze miasta. Prezydent Rafał Trzaskowski wystawił swój megafon z kampanii prezydenckiej, a wiceprezydent Michał Olszewski zaprosił na wspólne gotowanie z Sylwią Majcher autorką "Gotuję, nie marnuję". W stolicy kwestujący wolontariusze mogli bezpłatnie korzystać z transportu publicznego w 1 strefie.
FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
31 stycznia to dzień 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja tym razem zbiera pieniądze na oddziały laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy, a hasło przewodnie wydarzenia to "Finał z głową". O godz. 20 poleciało tradycyjne "Światełko do nieba". Jak podała WOŚP, po 22.30 na liczniku było już ponad 100 mln złotych.
- To jest wspaniałe wydarzenie, jak mało które łączące Polki i Polaków. W tych trudnych czasach, kiedy są podziały, kiedy jest pandemia, kiedy życie polityczne nabrało coraz ostrzejszych form, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jawi się jako zjawisko nadzwyczajne - powiedział w niedzielę dziennikarzom marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Na jednym z portali internetowych trwa aukcja, z której dochód również trafi na konto WOŚP. W aukcji biorą udział m.in. politycy, aktorzy, dziennikarze, a także różnego rodzaju instytucje i przedsiębiorstwa. Szef orkiestry Jerzy Owsiak powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej, że do tej pory nie było jeszcze tak dużej liczby przedmiotów na aukcji.
W Gdańsku Przy Złotej Bramie, obok tablicy upamiętniającej zamach na życie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas finału WOŚP w 2019 r., stanęła e-skarbonka. Powstała na podświetlanej instalacji przedstawiającej prawdziwą, oklejoną serduszkami puszkę WOŚP o wysokości 3 m i szerokości ponad 1,5 m. Na konstrukcji jest panel z kodem QR linkującym do e-skarbonki WOŚP, którą prowadzi Regionalne Centrum Wolontariatu.
Akcje morsowania
W województwie świętokrzyskim, podobnie jak w całym kraju, w kwestę włączyli się celebryci sportowcy i samorządowcy. Ponad 74 tys. zł na tzw. e-skarbonce zebrał prezydent Starachowic Marek Materek. Na licytacje w regionie wystawiono m.in. cytrynówkę produkcji wokalisty Andrzeja "Piaska" Piasecznego, która 10 lat przeleżała w jego piwnicy.
Datki zbierali również miłośnicy lodowatych kąpieli. Akcje morsowania połączone z kwestami zorganizowano m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim i Morawicy.
W Bielsku-Białej jedna z firm wystawiła na licytację zabytkowy pojazd pożarniczy Willys 6-226. W niedzielne południe cena osiągnęła 80 tys. zł.
Wiele radości najmłodszym sprawił bielski klub jeździecki Hubertus, który na Bulwarach Straceńskich zorganizował - prowadząc zbiórkę na rzecz WOŚP - przejażdżki konne.
Półtora tysiąca wolontariuszy na ulicach Krakowa
W Toruniu w czasie akcji WOŚP nie zabrakło tradycyjnej "ściskawy", polegającej na zgromadzeniu się jak największej liczby osób w namalowanym sercu, ale ze względu na pandemię obywa się w formie wirtualnej. Każdy mógł przesłać swoje zdjęcie lub filmik do organizatorów zabawy, a oni zamieszczali je w nakreślonym sercu.
Podczas niedzielnego "Finału z głową" na ulicach Krakowa spotkać można było ok. 1,5 tys. wolontariuszy działających przy sześciu sztabach. Finał WOŚP wsparły m.in. morsy z Klubu Morsów Kaloryfer, które zażywały kąpieli w zimnej wodzie Zalewu Bagry. Posiadacze psów mogli w ramach Psiebiegu spacerować lub biegać jedną z czterech tras wytyczonych w Nowej Hucie, a na Rynku Głównym kwestowali posiadacze golden retriverów. Wieczorem na znak solidarności z WOŚP na czerwono podświetlone będą niektóre krakowskie obiekty m.in. ICE Kraków i kładka Bernatka, a o godzinie 20.00 krakowski hejnał i hymn WOŚP popłynęły z dachu Tauron Areny Kraków.
W Poznaniu jeden ze sztabów WOŚP przygotował dla mieszkańców grę terenową polegającą na odnalezieniu usytuowanych w różnych punktach miasta sześciu dużych czerwonych serc - osoby, które opublikują w mediach społecznościowych zdjęcia wszystkich otrzymają nagrody.
Estrada Rzeszowska transmitowała ze swojego studia koncerty rzeszowskich artystów: The 79, RoseMerry, Agi Walczak i grupy Pusta Przestrzeń. Podczas koncertu online Pustej Przestrzeni, odbyło się premierowe wykonanie specjalnej piosenki powstałej na tegoroczny finał WOŚP: "O jeden dzień dłużej".