Senegal protestuje: kraj jest u progu apokalipsy

Reklama

ndz., 03/07/2021 - 20:20 -- MagdalenaL

Jeden z najwyższych urzędników Senegalu, którego zadaniem jest rozstrzyganie konfliktów powiedział, że kraj znajduje się w niebezpiecznej przepaści po czterech dniach protestów, w wyniku których zginęło co najmniej pięciu młodych ludzi.

 

Alioune Badara Cissé, znany jako mediator republiki, wezwał władze do zaprzestania gróźb i zastraszania młodzieży. Powiedział też, że protestujący powinni działać pokojowo i zaprzestać grabieży. Niepokoje wywołało aresztowanie lidera opozycji Ousmane Sonko. Pan Sonko pojawił się w sądzie w piątek oskarżony o zakłócanie porządku publicznego. Stoi także w obliczu zarzutu gwałtu. Zaprzecza zarzutom, a jego zwolennicy twierdzą, że oskarżenia są motywowane politycznie. Do protestów przyczyniły się również nierówności ekonomiczne i obawy o poziom życia młodych ludzi. Podczas niedzielnej konferencji prasowej Cissé powiedział, że władze „muszą zatrzymać się i porozmawiać z naszą młodzieżą”. Ostrzegł również, że „jesteśmy u progu apokalipsy”.

Jego oświadczenie nastąpiło dzień po tym, jak nastolatek z południowego miasta Diaobe został piątą osobą, o której wiadomo, że zginęła w starciach z siłami bezpieczeństwa w różnych częściach kraju. Ale szanowany mediator ostrzega przed znacznie większymi zawirowaniami, jeśli rząd nie podejmie szybkich działań w celu rozwiązania problemu pogłębiającego się ubóstwa i braku perspektyw zatrudnienia dla młodzieży - informuje redaktor BBC Africa, Will Ross. W piątek, w następstwie przemocy w stolicy, Dakarze i innych miejscach, minister spraw wewnętrznych Antoine Felix Abdoulaye Diome obiecał użyć „wszelkich środków niezbędnych do przywrócenia porządku”. Przemawiając w ogólnokrajowej telewizji, Diome oskarżył Sonko o „nawoływanie do przemocy”. Przemawiając w ogólnokrajowej telewizji, Diome oskarżył Sonko o „nawoływanie do przemocy”. Opozycyjny sojusz znany jako Ruch w Obronie Demokracji (M2D), który stoi za demonstracjami, zapowiedział trzy kolejne dni protestów, które rozpoczną się w poniedziałek. Grupa regionalna z Afryki Zachodniej Ecowas potępiła przemoc i wezwała „wszystkie strony do zachowania powściągliwości i zachowania spokoju” - dodając, że władze powinny „podjąć niezbędne kroki w celu złagodzenia napięć i zagwarantowania wolności pokojowego demonstrowania”.

Pan Sonko, lat 46, został w lutym oskarżony o gwałt. Po śledztwie został aresztowany w środę i postawiony przed sądem w towarzystwie grupy zwolenników. Policja powiedziała, że ​​następnie aresztowała go za zakłócanie porządku publicznego, kiedy odmówił zmiany drogi do sądu. Pan Sonko mówi, że zarzuty gwałtu są sfabrykowane. Zarzuca prezydentowi Macky Sallowi próbę usunięcia potencjalnych przeciwników przed wyborami w 2024 roku. Dwóch innych liderów opozycji zostało wykluczonych z wyborów w 2019 roku po tym, jak zostali skazani na podstawie zarzutów, które ich zdaniem były motywowane politycznie. Istnieją doniesienia, że ​​pan Sall może dążyć do zmiany konstytucji, aby umożliwić mu kandydowanie na trzecią kadencję. Pan Sonko - który jest szczególnie popularny wśród młodych Senegalczyków - jest jedynym poważnym rywalem prezydenta, mówi Ndèye Khady Lo z BBC Afrique w Dakarze. W 2014 roku założył własną partię polityczną Pastef-Les Patriotes i zajął trzecie miejsce w wyborach prezydenckich w 2019 roku, zdobywając 15% głosów.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska

Autor: 
BBC
Źródło: 
bbc.com
Polub Plportal.pl:

Reklama