Protesty w Senegalu - Ousmane Sonko oskarżony o gwałt

Reklama

pon., 03/08/2021 - 22:16 -- MagdalenaL

Fot. nytimes.com

Senegalski sędzia oskarżył lidera opozycji Ousmane Sonko o gwałt i wypuścił go za kaucją po 4 dniach śmiercionośnych protestów spowodowanych aresztowaniem polityka w zeszłym tygodniu.

- Wraca do domu. Jest wolny - powiedział EttienneNdione, jeden z jego prawników.

OusmaneSonko (46 l.) jest oskarżony o napaść na kobietę, która pracowała w salonie kosmetycznym. Sonko twierdzi, że jego oskarżenie ma podłoże polityczne i ma ono zapobiec jego kandydaturze w kolejnych wyborach w 2024 roku. W wynikach w 2019 roku był trzeci, otrzymując 16% głosów.

Do bójki między protestującymi w siłami bezpieczeństwa doszło przed budynkiem sądu w stolicy kraju, Dakarze, przed przesłuchaniem polityka w poniedziałek. Policja rozmieściła opancerzone samochody w mieście jako następstwo kilku dni starć, w których zginęło co najmniej osiem osób, w tym nastolatek z miasta Diaobé na południu kraju. Są to najbrutalniejsze starciado jakich doszło w Senegalu w ostatnich latach.

Po tym jak w centrum Dakaru w poniedziałek demonstranci obrzucili policjantów kamieniami, wystrzelono w ich kierunku gaz łzawiący.

Sonko jest popularny wśród młodych Senegalczyków. Opozycja, znana jako Ruch dla Obrony Demokracji (ang. Movementfor the Defence of Democracy) wezwała do masowych protestów mających trwać przez trzy dni, począwszy od poniedziałku. Szkoły w stolicy zostały zamknięte na tydzień w związku z zamieszkami. W niedzielę AliouneBadaraCissé, główny senegalski funkcjonariusz, który ma za zadanie rozstrzygnąć konflikt, powiedział, że władze “powinny się zatrzymać i porozmawiać z naszą młodzieżą”, oraz ostrzegł, że “jesteśmy na skraju apokalipsy”.

Dlaczego protesty są tak poważne?

Aresztowanie OusmaneSonko jest postrzegane jako “zapalnik dla jeszcze poważniejszego niezadowolenia i frustracji” - tak twierdzi FrancoisRouget z Control Risk, firmy konsultingowej zajmującej się sprawami bezpieczeństwa.

- Dzieją się one [prostesty] w bardzo trudnym momencie gospodarczym - rośnie frustracja związana z godzinami policyjnymi, które zostały nałożone w celu zatrzymania pandemii koronawirusa. Widzimy więc zbieżność problemów – powiedział Rouget.

Większość elektoratu Sonko stanowią młodzi Senegalczycy, którzy czują się rozczarowani swoimi perspektywami znalezienia pracy. Złość kierowana jest również w stronę prezydenta Macky’egoSalla, który oskarżany jest o użycie władzy sądowniczej we własnych celach politycznych. Dwoje pozostały liderów opozycji zostało wykluczonych z wyborów w 2019 roku w związku z oskarżeniami o korupcję, które, jak twierdzą, miały podłoże polityczne. Sonko jest obecnie jedynym znaczącym liderem opozycji w Senegalu. Polityk został oskarżony o gwałt w lutym. Aresztowano go w środę w drodze do sądu kiedy otoczony był grupą zwolenników pod zarzutem zakłócania porządku publicznego, kiedy odmówił zmiany trasy.

Kim jest OusnameSonko?

Sonko to 46-letni były inspektor podatkowy, który został zwolniony w 2016 po upublicznieniu oskarżenia o niezgodności podatkowe wobec brata prezydenta, AliouSall. Był on już wtedy zaangażowany politycznie - założył partię Pastef w 2014 roku. Po zeszłotygodniowym oskarżeniu o gwałt, pozbawiono go immunitetu poselskiego. Jego przeciwnicy lekceważą go, uznając go za demagoga i agitatora, ale Sonko jest popularny pośród młodych ludzi dzięki swojej retoryce panafrykańskiej oraz dzięki sprzeciwowi wobec nieustającej roli Francji w gospodarce Senegalu.

Sonko dorastał w mieście Bignona na południu, w którym miały miejsce jedne z najbardziej brutalnych zamieszek.

Dlaczego atakowane są interesy Francji?

Francja jest najważniejszym partnerem handlowym i inwestorem w Senegalu, a francuskie firmy oskarża się o utrudnianie pracy lokalnym przedsiębiorstwom. Francuska sieć supermarketów Auchan ogłosiła w piątek, że miało miejsce 14 ataków na 32 sklepy na terenie kraju. Inne francuskie spółki, takie jak stacje paliw Total, biura Air France czy sklepy telefonów komórkowych Orange, również zostały zaatakowane przez protestujących. Uważają oni Francję, której Senegal jest byłą kolonią, za zwolennika prezydenta Salla.

Międzynarodowa reakcja?

Sąsiedzi Senegalu ze Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej potępili przemoc i  wezwali “wszystkie partie aby zachowano spokój i powściągliwość”, dodając również, że władze powinny “skorzystać ze wszystkich środków aby załagodzić napięcie i zagwarantować wolność do pokojowego protestu”.

ONZ oraz zagraniczne ambasady także wezwały strony do zachowania powściągliwości.

Tłumaczyła Zuzanna Witt

Autor: 
BBC
Źródło: 
bbc.com
Polub Plportal.pl:

Reklama