Hiszpania: Trybunał Konstytucyjny podtrzymuje zakaz demonstracji z okazji 8M, Światowego Dnia Kobiet

Reklama

pon., 03/08/2021 - 22:21 -- MagdalenaL

Marsz związany z obchodami światowego dnia kobiet w Hiszpanii

Podczas posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego w ten poniedziałek uzgodniono utrzymanie zakazu zgromadzeń w obliczu zaplanowanych na południe demonstracji w Madrycie z okazji międzynarodowego dnia kobiet.

Mural, oddający hołd 15 sławnym kobietom, znajdujący się przy wejściu do obiektów sportowych w dzielnicy Concepción w Madrycie, rankiem 8 marca został pokryty czarną farbą w akcie wandalizmu. Sprawa została zgłoszona przez okoliczne stowarzyszenia i jest już badana przez policję.

Jak podają źródła, Trybunał podczas sesji plenarnej jednogłośnie zdecydował o przyjęciu odwołań wniesionych przez Powszechny Związek Robotników (UGT) i Komisje Robotnicze (CCOO) w Madrycie od uchwały Sądu Najwyższego w Madrycie (TSJM), która zakazała tego dnia zgromadzeń w stolicy w związku z zagrożeniem dla zdrowia. Trybunał odmówił podjęcia środków dotyczących natychmiastowego zawieszenia zakazu marszów.

Od godz. 9:30 w poniedziałek sesja plenarna Sądu Najwyższego analizowała te odwołania po tym jak w ubiegłą niedzielę TSJM wydał pięć rezolucji w sprawie odwołań przedstawionych przez związki zawodowe i organizacje feministyczne przeciwko zakazowi wydanemu przez Delegację Rządu w Madrycie.

We wszystkich z nich madrycki wymiar sprawiedliwości ratyfikuje zakaz, uwzględniając “wysokie ryzyko” zarażenia i nadając priorytet prawu „do ochrony zdrowia, integralności fizycznej i życia ludzkiego” ponad prawem do zgromadzeń, stosując te same kryteria, co w przypadku pozostałych trzech wniosków o organizowanie imprez w niedzielę, które zostały odrzucone w sobotni wieczór.

Zgodnie z apelacjami obu związków, wyrok TSJM „nie analizuje szczegółowo” wezwania, o którym mowa w odwołaniu, a zamiast tego używa argumentów o „charakterze ogólnym”, aby je odrzucić.

CCOO i UGT rozumieją, że wnioski te muszą zostać rozpatrzone każdy z osobna, a charakterystyka zaplanowanych przez nich zgrupowań uwzględniała “ograniczenie liczby uczestników do 250 osób”, wliczając w to służby bezpieczeństwa, a także konkretnie określony dzień i godzinę – poniedziałkowe południe, co według nich miało zmniejszyć szkodliwość wydarzenia dla zdrowia publicznego.

Ponadto związki te wskazują, że ani Delegacja Rządu, ani sam Trybunał nie rozważyły “alternatyw” dla celebracji tego wydarzenia, takich jak zmiana miejsca czy godziny, aby umożliwić jego odbycie się.

W swoim wspólnym odwołaniu CCOO i UGT nawiązują do naruszenia podstawowego prawa przewidzianego w artykule 21.2 Konstytucji Hiszpanii.

Powołując się na artykuł 11a Ustawy Organicznej 4/1981 z dnia 1 czerwca, dotyczący stanów alarmowych, wyjątkowych i stanów oblężenia oraz orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego 83/2016 z dnia 28 kwietnia, w odwołaniu stwierdza się, że “nie jest tym samym zawieszenie i zakazanie podstawowych praw gwarantowanych w stanie wyjątkowym lub oblężenia, co ich ograniczenie w stanie alarmowym.”

Oba związki uważają, że zawieszenie i zakaz planowanych zgromadzeń jedynie w Madrycie skłania do myślenia, że ​​”w stanie alarmowym stosowane są środki charakterystyczne dla stanu wyjątkowego lub oblężenia, naruszające podstawowe prawa, cechujące praworządność."

Odwołanie to, jak głosi tekst, opiera się na “braku dostatecznego uzasadnienia wyroku” oraz “braku orzeczenia o proporcjonalności i konstytucyjności nałożonych ograniczeń”.

Zgromadzenie nie stwarza zagrożenia dla zdrowia

Odwołanie odrzuca argument, że uchwała TSJM opiera się na “raporcie z Komendy Wyższej Policji z 3 marca 2021 r., który potwierdza, że zaplanowanych jest wiele demonstracji i zgromadzeń” oraz stanowisku, dyrektor generalnej ds. zdrowia publicznego, która zaleca ograniczenie organizowania imprez w dużych skupiskach ludzi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa i chronić zdrowie publiczne.

Zgodnie z apelacją raport policyjny nie dowodzi, że zgromadzenia “stwarzają zagrożenie dla zdrowia, integralności fizycznej i życia ludzkiego”.

Co więcej w apelacji stwierdza się, że “jeżeli to sprawozdanie służy zakazowi jakiegokolwiek masowego wydarzenia, pozostawiamy prawo do demonstracji i zgromadzeń w rękach policji, niezależnie od tego, czy jest stan alarmowy, czy nie”.

W odniesieniu do raportu o zdrowiu publicznym, czytamy w odwołaniu, że “mówi on o ograniczaniu, a nie zakazie” oraz: “jeśli raport ten byłby ściśle stosowany, Madryt nie mógłby stać się celem turystycznym, który przyciąga tysiące ludzi [...] bez przestrzegania środków bezpieczeństwa i bez interwencji władzy”.

Tłumaczenie: A.M.

Autor: 
20minutos.es
Źródło: 
20minutos.es
Polub Plportal.pl:

Reklama