,,Zaczęło się od słów” - ocaleni z Holokaustu o mowie nienawiści jako przyczynie ludobójstwa

Reklama

czw., 04/08/2021 - 12:40 -- MagdalenaL

Najnowsza kampania internetowa ma na celu przeciwdziałanie antysemickim nastrojom w Internecie oraz edukację młodego pokolenia.

Jak pokazują badania, młode pokolenie nie ma pojęcia o ludobójstwie dokonanym przez Nazistów, a w Internecie podczas pandemii rozwija się ruch antysemicki. Zaniepokojeni tymi zjawiskami, ocaleni z Holokaustu korzystają z mediów społecznościowych by opowiedzieć o tym, jak mowa nienawiści doprowadziła do masowej zagłady.

Uczestnicy akcji publikują krótkie filmy wideo z hashtagiem #ItStartedWithWords (“zaczęło się od słów”) na których opowiadają swoje historie. Celem kampanii jest uświadamianie społeczeństwa o podstępnych działaniach, które podejmowali Naziści w celu odczłowieczenia i marginalizacji Żydów - o krokach, które zostały podjęte lata przed powstaniem obozów zagłady i ludobójstwem na skalę przemysłową. 

Organizatorzy akcji planują wypuszczenie sześciu indywidualnych filmików oraz jedną kompilację w środę na platformach Facebook, Instagram i Twitter. Kolejne nagrania będą publikowane raz w tygodniu. Zamieszczane posty będą zawierały link do strony internetowej zawierającej więcej źródeł, w tym więcej relacji oraz materiały dydaktyczne.

- Niewielu z nas wciąż o tym mówi, ale nadal się nas słucha - powiedział Sidney Zoltak, Polak mieszkający w Montrealu, który w tym roku kończy 90 lat. Wywiad telefoniczny przeprowadziła z nim agencja Associated Press. - Nie zamierzamy opowiadać historii, które przeczytaliśmy czy usłyszeliśmy. Będziemy mówić o faktach, o tym co przydarzyło się nam, naszym sąsiadom, wspólnotom, i to ma moim zdaniem największą wartość.

Kiedy partia nazistowska doszła do władzy w Niemczech w 1933 roku, władze natychmiast przystąpiły do “arianizacji” kraju, co doprowadziło do segregacji i marginalizacji społeczności żydowskiej. Rząd nazistowski zachęcał do bojkotowania żydowskich przedsiębiorstw, które musiały być oznaczone gwiazdą Dawida czy słowem “Jude” - Żyd”. Propagandowe filmy i plakaty ukazywały Żydów jako “szkodniki”, porównując ich do szczurów czy robactwa. W międzyczasie uchwalano kolejne prawa mające na celu ograniczenie każdego aspektu życia społeczności żydowskiej.

W swoim filmiku Charlotte Knobloch, urodzona w Monachium w 1932 roku, opowiada o swoich sąsiadach, którzy nagle zabronili swoim dzieciom bawić się z nią czy innymi Żydami.

- Miałam 4 lata - wspomina Knobloch. - Nie miałam pojęcia kim są Żydzi.

Kampania, zbiegająca się w czasie z Dniem Pamięci Holokaustu w Izraelu, została zorganizowana przez znajdującą się w Nowym Jorku “Conference on Jewish Material Claims Against Germany” (“Claims Conference”) - organizację międzynarodową, której celem jest zapewnienie odszkodowań, reparacji oraz pomocy osobom ocalałym z Holocaustu i ich rodzinom. Inicjatywa wspierana jest przez wiele organizacji, w tym ONZ.

Akcja zbiega się także z badaniem, opublikowanym w tym tygodniu przez izraelskich naukowców, które pokazuje, że pandemia i lockdown przyniosły wzrost nastrojów antysemickich w Internecie. Powstałe teorie spiskowe obarczają Żydów winą za trwający kryzys sanitarny i gospodarczy. Coroczne badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Telawiwski na temat antysemityzmu wskazało, że w około 40 krajach dzięki izolacji społecznej miało miejsce mniej ataków na członków społeczności żydowskiej. Mimo tego, liderzy społeczności żydowskiej wyrazili zaniepokojenie mową nienawiści, która po zniesieniu lockdownu może zmienić się w akty fizycznej agresji.

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski w oświadczeniu wspierającą nową internetową kampanię zauważył, że jeden z mężczyzn, którzy w styczniu br. napadł na Kapitol w Waszyngtonie, miał na sobie bluzę z hasłem “Camp Auschwitz: Work Brings Freedom” (“Obóz Oświęcim: Praca Czyni Wolnym”).

- Ocaleni z Oświęcimia odczuli bezpośrednio jak to jest, gdy słowa zmieniają się w czyny – napisał Komitet. - Ich wiadomość do nas - nie bądźmy obojętni!

Ostatnie badania przeprowadzone przez “Claims Conference” ujawniły brak wiedzy na temat Holokaustu wśród młodych ludzi - i na ten właśnie problem zwraca również uwagę najnowsza inicjatywa. Badanie przeprowadzone wśród millenialsów i generacji “Z” ze wszystkich 50 stanów USA pokazało, że 63% respondentów nie wiedziało, że 6 milionów Żydów zostało zamordowanych w Holokauście, a 48% nie potrafiło nazwać ani jednego obozu zagłady czy obozu koncentracyjnego. Gideon Taylor, prezydent “Claims Conference”, w wywiadzie telefonicznym z Nowego Jorku dla Associated Press powiedział, że badanie pokazało jak “przesłania, koncepty i idee, które były znane 20, może nawet 10 lat temu” już takie nie są.

Holokaust ,,nie wziął się znikąd”

W zeszłym roku miała miejsce udana kampania, podczas której ocaleni z Holokaustu nawoływali Facebooka do blokowania postów w których zaprzecza lub zmienia się historię Holokaustu. Taylor uznał więc, że warto znów poprosić świadków historii o pomoc.

- Holokaust nie wziął się znikąd - powiedział. - Zanim wypędzono Żydów ze szkół, miejsc pracy i domów, zanim zniszczono synagogi, sklepy i przedsiębiorstwa, i zanim powstały getta, obozy i bydlęce wagony, to właśnie słowa zostały użyte, by wzburzyć falę nienawiści. [...] A kto może lepiej wskazać granicę pomiędzy niebezpiecznymi słowami a okropnymi czynami lepiej niż ci, którzy przeżyli piekło ludzkiego zepsucia?

Dla Zoltaka, zmiana słów w czyny przyszła bardzo szybko po tym jak armia nazistowska rozpoczęłą okupację jego miasta na wchodzie od Warszawy w połowie 1941 roku. Naziści natychmiast wprowadzili prawo antysemickie, które już wcześniej funkcjonowało w zachodniej części Polski, okupowanej od dwóch lat. Jak powiedział Zoltak, jego rodzice zostali przymuszeni do niewolniczej pracy. Rok później, Niemcy siłą przenieśli wszystkich żydowskich mieszkańców (około połowę populacji 15-sto tysięcznego miasta) do getta, odseparowanego od reszty miasta, nałożyli rygorystyczne przepisy i ograniczyli dostęp do żywności. Trzy miesiące później getto zlikwidowano, a Żydów przenoszono do obozu w Treblince lub zabijano po drodze. Zoltak był jednym z niewielu szczęśliwych, którym udało się uciec do pobliskiego lasu, gdzie pozostali w ukryciu do kolejnej wiosny. Wtedy przyjęła ich katolicka rodzina z pobliskiego gospodarstwa i trzymała w ukryciu do końca wojny. Po wojnie Zoltak powrócił do swojego miasta, gdzie, jak się okazało, zaledwie 70 z 7 tysięcy Żydów ocalało. Śmierć ponieśli wszyscy jego koledzy, a także cała rodzina jego ojca.

- Czasem trudno to zrozumieć - powiedział. - Nie są to tylko liczby, ale ludzie, którzy mieli imiona i swoje rodziny.

Autor: 
tłum. Zuzanna Witt
Źródło: 
https://www.euronews.com/2021/04/08/it-started-with-words-holocaust-survivors-recount-how-hate-speech-led-to-mass-murder
Polub Plportal.pl:

Reklama