Nasilają się problemy H&M w Azji

Reklama

sob., 04/10/2021 - 14:32 -- MagdalenaL

Fot:  Ibrahim Boran z Pexels

Kontrolowane przez państwo media w Chinach rozpoczęły na początku wiosny kampanię przeciwko H&M i kilku innym znanym firmom. W mediach wezwano Chińczyków do bojkotu tych firm. Powodem jest krytyka, jaką firmy wyraziły z powodu ludobójstwa muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej w regionie Xinjiang w Chinach.

Mówi się też między innymi, że H&M odmówił kupowania bawełny z Xinjiangu, ponieważ firma nie mogła być pewna, czy nie została ona zebrana przymusowo. W związku z najnowszym raportem kwartalnym sieć odzieżowa H&M napisała, że robi wszystko, co w jej mocy, aby sprostać „bieżącym wyzwaniom” i wytyczać drogę naprzód. - Chcemy odzyskać zaufanie klientów, współpracowników i partnerów biznesowych w Chinach - pisze H&M w raporcie. Obecnie kilka mediów donosi, że konflikt nabrał nowego wymiaru. 

Sieć musi zmienić mapkę Morza Południowochińskiego 

Według Wall Street Journal, dyrekcja H&M w Szanghaju została wezwana na dywanik przez miejski wydział cyberbezpieczeństwa. Powodem ma być mapa na stronie internetowej szwedzkiej sieci odzieżowej, którą władze chińskie uznały za „problematyczną”. 

Nie jest jasne, o którą mapę dokładnie chodzi, ale media, takie jak South China Morning Post, wskazują granice na Morzu Południowochińskim. Tutaj Chiny, Wietnam, Filipiny oraz inne państwa również mają swoje granice. Chiny twierdzą, że ich „przerywana linia” daje im prawo do tej granicy, mimo że podstawy tego roszczenia zostały częściowo odrzucone przez prawo międzynarodowe. 

Spotkali się z silnymi reakcjami 

Według działu cyberbezpieczeństwa w Szanghaju H&M nadal może naprawić sytuację zmieniając mapkę na stronie internetowej. To z kolei rozwścieczyło Wietnamczyków. 

- Głupi H&M, rozejrzyjcie się! Hoang Sa i Truong Sa należą do Wietnamu. Wynoście się z naszego kraju, pisze użytkownik Twittera, według South China Morning Post. Użytkownik używa wietnamskich nazw wysp zwanych w języku norweskim wyspami Spratly i Paracel. - Wyspy należą do Wietnamu zgodnie z prawem międzynarodowym. Według Dagens Industri H&M narusza obecnie prawo międzynarodowe w całej Azji. H&M ma tylko 12 sklepów w Wietnamie, ale około 250 w Chinach. 

Autor: 
Svein Olav Sæter, tłum: Dominika Bącler
Źródło: 
e24.no https://e24.no/boers-og-finans/i/OQd7L3/hm-konflikten-eskalerer-i-asia?fbclid=IwAR1RyzAajbUGTLJFqKuH7sPIoaAhctign4XBJzy-xFoNg26TNFKjvTBCC-k
Polub Plportal.pl:

Reklama