,,Nie mogłem tego znieść, kiedy cała sala była przeciwko mnie''

Reklama

pt., 04/16/2021 - 22:41 -- MagdalenaL

 “Jesteś teraz przekonany, Holman?”

“O czym mam być przekonany?”

“Że szczepionki stanowią duże zagrożenie dla naszego społeczeństwa?”

“O tym nie jestem przekonany.”

“Dania kończy z AstraZenecą, a my kończymy z Janssen. A Ty nie jesteś przekonany, że te szczepionki stanowią zagrożenie dla ludzkości? To głupie, Holman.”

“Nieszczepienie się jest bardziej niebezpieczne od szczepienia się.”

Kiedy dorośli mężczyźni grają we “właśnie, że tak-właśnie, że nie”, stają się przedszkolakami, które pragną sięgnąć po prawdziwą broń palną.

W każdej dyskusji jest taki moment, w którym obydwie osoby myślą, że mają rację, a jeden nigdy nie jest w stanie przekonać drugiego.

Ten moment zazwyczaj szybko następuje.

Dlatego debaty są bezsensowne. Nigdy w swoim życiu nie usłyszałem: “Wysłuchałem Twoich argumentów i muszę powiedzieć: są bezdyskusyjne. Jak mogłem kiedykolwiek tak głupio myśleć? Przyjmij moje przeprosiny za moje głupie rozumowanie i od teraz uszanuję Twoje stanowisko.”

Był taki czas – bezpośrednio po zamordowaniu Theo van Gogha – kiedy zawsze byłem gotowy na miłą społeczną dyskusję, i uważam się za szczęściarza, że w tym czasie byłem chroniony. Publiczność mnie nie uwielbiała. Przeciwnie. Zauważyłem, że nie mogłem tego znieść, kiedy cała sala była przeciwko mnie.

Dwoma, trzema żartami próbowałem nieco umilić atmosferę, ale kiedy zauważyłem, że mój humor jest odbierany jako obraźliwy („Nie traktujesz nas poważnie!”), moje argumenty stały się nieśmiałe, jąkające się, niepewne i przede wszystkim wypowiadane łagodnym tonem, co nie wywierało silnego wrażenia. Od tej pory już nigdy więcej nie pokusiłem się o debatę.

Wydaje się, że połowa Holandii cierpi na impotencję związaną z debatą, podczas, gdy druga połowa celebruje swoją paranoje jako normalny stan umysłu.

“Jest tyle dowodów, dostarczonych przez wielkich uczonych, że Chińczycy umieścili w tej szczepionce mikroskopijne nadajniki, aby później móc przejąć nad Tobą kontrolę.”

“Ale nawet wtedy, sąsiedzie, lepiej jest przyjąć tę szczepionkę, niż ryzykować, że zachoruje się na covid.”

 “Absurd!”, mówi.

Kiedy ktoś mówi “absurd”, to myśli, że wygrał debatę. Jest to klucz do dyskusji. Zdanie, które wypowiedziałeś, jest absurdem. Zdanie, które on powie, także. Tak oto wszystkie zdania stają się bezsensowne. Kiedy wszystkie zdania są bezsensowne, naprawdę znajdujesz się w krainie Absurdu.

Autor: 
Theodor Holman, tłum. Wiktoria Dzido
Źródło: 
https://www.parool.nl/columns-opinie/ik-kon-er-slecht-tegen-als-de-hele-zaal-tegen-mij-was~b9a77416/
Polub Plportal.pl:

Reklama