Astra to żółty, Pfizer zielony - węgierska cukiernia oferuje ciastka o tematyce szczepionkowej

Reklama

wt., 04/20/2021 - 13:17 -- MagdalenaL

Węgierska cukiernia rozpoczęła produkcję różnych słodkości o tematyce szczepionek jako lekarstwo wobec niepokoju jakie generuje występowanie różnych rodzajów szczepionek i potencjalne konsekwencje ich przyjmowania.

W cukierni rodziny Sulyan, w mały miasteczku Veresegyhaz na północny-wschód od Budapesztu, klienci mają do wyboru wiele rodzajów wielowarstwowych musów z kolorowymi galaretkami na wierzchu, podanych w małych szklankach. Na wierzchu, dla dekoracji, znajdują się strzykawki.

Każdy kolor reprezentuje inny rodzaj szczepionki na COVID-19 - cytrusowy żółty to AstraZeneka, odrobinę ciemniejszy odcień żółtego należy do Sinopharmu, zielony w odcieniu matchy to Pfizer, pomarańczowy to Sputnik V, a wyrazisty niebieski to Moderna.

Te słodkości rodzina Sulyan proponuje w okresie, gdy miliony Węgrów musi przejść przez proces rejestracji na szczepienie, w międzyczasie debatując nad zaletami czy wadami poszczególnych szczepionek.

Węgrzy nie mogą podjąć decyzji, co do rodzaju szczepionki - otrzymują oni taką, jaka akurat jest dostępna u ich lekarza rodzinnego. W ostatnich tygodniach tysiące osób dołączyło do grup wsparcia na Facebooku by być w kontakcie z osobami, które otrzymały ten sam rodzaj szczepionki.

- Tutaj ludzie mają wybór, nie ma żadnej rejestracji czy efektów ubocznych - powiedziała cukierniczka Katalina Benko dodając, że ich celem nie było tworzenie kampanii za lub przeciwko jednemu czy drugiemu rodzajowi szczepionek.

- Naszych słodkości może spróbować każdy, a jedynym skutkiem ubocznym może być nieśmiały uśmiech na twarzy - powiedziała Benko, starannie rozprowadzając pomarańczową galaretkę po warstwie musu.

Autor: 
tłum. Zuzanna Witt
Źródło: 
https://www.reuters.com/lifestyle/astra-is-yellow-pfizer-is-green-hungarian-pastry-shop-offers-vaccine-themed-2021-04-19/
Polub Plportal.pl:

Reklama