Co sprawia, że kraj jest szczęśliwy?

Reklama

czw., 04/22/2021 - 21:34 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Joakim Honkasalo / Unsplash

Kiedy światowe rządy wprowadziły ograniczenia związane z koronawirusem, wymagające od ludzi stania w odległości dwóch metrów od siebie, w Finlandii zaczęły krążyć żarty: „Dlaczego nie możemy trzymać się zwyczajowych czterech metrów?".

Finowie przyjmują obraz siebie jako melancholijnych i powściągliwych - ludzi, którzy opanowali dystans społeczny na długo przed pandemią. Popularne lokalne powiedzenie mówi: „Szczęście zawsze kończy się łzami".

Jednak przez cztery ostatnie lata Finlandia wygrywała tytuł najszczęśliwszego państwa na świecie według Sieci Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, która co roku publikuje raport oceniający globalne wskaźniki szczęścia.

Najnowszy raport, opublikowany w zeszłym miesiącu, skłonił niektórych Finów do zadania pytania: Naprawdę?

„Cztery razy z rzędu to za dużo" - powiedział Jukka Lindstrom, pisarz i komik stand-upowy. Pogoda jest „jak najgorszy dzień w Londynie, każdego dnia", powiedział. „Jest zdecydowanie coś w naszej historii, co sprawia, że mamy ten rodzaj niskiej samooceny jako naród, zawsze czujemy się jak ci gorsi".

Raport Światowego Szczęścia wykorzystuje dane z wywiadów ponad 350.000 osób w 95 krajach, przeprowadzonych przez firmę badawczą Gallup. Rankingi nie są oparte na czynnikach takich jak dochód czy oczekiwana długość życia, ale na tym, jak ludzie oceniają własne szczęście na 10-punktowej skali.

„Wierzymy, że te subiektywne lub postrzegane przez siebie oceny są bardziej wiarygodnym sposobem na określenie, jak dobre jest życie" - powiedział Shun Wang, profesor KDI School of Public Policy and Management w Korei Południowej i jeden z autorów raportu.

Wśród pytań znalazły się takie jak: „Czy dużo się wczoraj uśmiechałeś lub śmiałeś?", „Czy wczoraj nauczyłeś się lub zrobiłeś coś ciekawego?" oraz „Czy przez cały wczorajszy dzień byłeś traktowany z szacunkiem?".

Inne pytania odnoszą się do zaufania. Ktoś, kto uważał, że jest „bardzo prawdopodobne” aby policja lub nieznajomi zwrócili zgubiony portfel miał, średnio, znacznie wyższy wynik oceny życia niż ktoś, kto myślał przeciwnie - odkryli naukowcy.

Autorzy doszli do sześciu kategorii, które wyjaśniają większość różnic w szczęściu między krajami: produkt krajowy brutto per capita, wsparcie społeczne, oczekiwana długość życia, wolność dokonywania wyborów życiowych, hojność i postrzeganie poziomu korupcji. Dr Wang powiedział, że niektóre wyniki były zaskakujące: Część Europy Wschodniej uplasowała się stosunkowo nisko na liście, pomimo względnie dobrego poziomu dochodów, podczas gdy w Ameryce Południowej było odwrotnie: poziom szczęścia był wysoki, biorąc pod uwagę stosunkowo niski poziom dochodów.

W Finlandii, relatywnie egalitarnym społeczeństwie, ludzie nie są zafiksowani na „dorównywaniu poziomem życia sąsiadom”.

„Ludzie często całkiem dobrze radzą sobie z porównywaniem społecznym" - powiedział Antti Kauppinen, profesor filozofii na Uniwersytecie w Helsinkach. „Zaczyna się to od edukacji; każdy ma dostęp do dobrego wykształcenia. Różnice w dochodach i bogactwie są stosunkowo niewielkie."

David Pfister, architekt z Austrii mieszkający w Oulunkyla, na przedmieściach Helsinek, powiedział, że opisałby Finów jako zadowolonych - ale trudno powiedzieć, czy szczęśliwych. „Dziecko zwiększyło nasze szczęście" - powiedziała jego żona, Veera Yliniemi, nauczycielka. Inny mężczyzna z tego samego przedmieścia, Janne Berliini, lat 49, powiedział, że jest wystarczająco szczęśliwy. „Mam pracę" - powiedział. „Podstawowe rzeczy są w porządku".

Ludzie w Finlandii mają również tendencję do posiadania realistycznych oczekiwań wobec swojego życia. Sari Poyhonen, profesor językoznawstwa na Uniwersytecie w Jyvaskyla, powiedziała, że kiedy coś w życiu przekroczy oczekiwania, ludzie często zachowują się z pokorą, wolą żartować niż się przechwalać. Twierdzi, że Finowie są profesjonalistami w utrzymywaniu swojego szczęścia w tajemnicy.

Tegoroczny raport otrzymał niewiele uwagi w fińskich mediach informacyjnych. „Finlandia jest nadal najszczęśliwszym krajem na świecie"- tak rozpoczyna się krótki artykuł, który ukazał się na stronie 19 w Ilta-Sanomat, gazecie codziennej.

Wszystkie kraje, które znalazły się w pierwszej dziesiątce - w tym cztery pozostałe kraje skandynawskie - mają inne filozofie polityczne niż Stany Zjednoczone, które zajęły 14 miejsce na liście, za Irlandią i przed Kanadą. Niższy poziom szczęścia w Stanach Zjednoczonych może być napędzany przez konflikty społeczne, uzależnienie od narkotyków, brak dostępu do opieki zdrowotnej i nierówność dochodów, powiedział dr Wang.

Sprawy w Finlandii są dalekie od ideału. Podobnie jak w innych częściach kontynentu, rośnie tam skrajnie prawicowy nacjonalizm, a bezrobocie wynosi 8,1 procent, czyli jest wyższe niż średnia stopa bezrobocia w Unii Europejskiej wynosząca 7,5 procent.

Ale w Finlandii jest wiele rzeczy, które są naprawdę wspaniałe. Krajowy system szkolnictwa publicznego, który rzadko testuje dzieci, należy do najlepszych na świecie. Studia są bezpłatne. Istnieje dobry powszechny system opieki zdrowotnej, a opieka nad dziećmi jest przystępna cenowo. Finlandia była też jednym z najmniej dotkniętych przez pandemię krajów europejskich, co eksperci przypisują wysokiemu zaufaniu do rządu i niewielkiemu oporowi przed wprowadzaniem ograniczeń.

Heikki Aittokoski, korespondent do spraw międzynarodowych w Helsingin Sanomat, największej fińskiej gazecie codziennej, powiedział, że to co go uderzyło po podróży do krajów takich jak Wielka Brytania, Bhutan, Kostaryka, Botswana, Dania i Stany Zjednoczone w celu zbadania szczęścia do książki, to zwykłe aspekty fińskiego życia, które uważał za oczywiste.

Na przykład, ludzie ufają sobie nawzajem - powiedział. Każdego ranka w Helsinkach można zobaczyć dzieci w wieku 7 lat idące same z plecakami do szkoły, czujące się całkowicie bezpiecznie.

„To uosabia fińskie szczęście"- powiedział Aittokoski. „Jest coś, co zrobiliśmy dobrze".

Autor: 
Jenny Gross, Johanna Lemola tłum. Karolina Schittko
Źródło: 
https://www.nytimes.com/2021/04/20/world/europe/world-happiness-report-ranking.html
Polub Plportal.pl:

Reklama