Długotrwale bezrobotni: brak perspektywy pracy

Reklama

czw., 04/22/2021 - 22:48 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Hatice EROL / Pixabay

Osoba, która szuka pracy dłużej niż rok, figuruje jako osoba długotrwale bezrobotna. W Austrii w maju 2009 roku odnotowano 34 207 takich osób. Od tamtej pory liczby znacznie wzrastają: 50 tys. w grudniu 2012 roku, 100 tys. dwa lata później. Po krótkim okresie tendencji spadkowej kryzys koronawirusowy ponownie powoduje wzrost. Dzisiaj 146 471 osób jest długotrwale bezrobotna, cztery razy więcej niż jeszcze w maju 2009 roku.

Rząd federacyjny chce przeciwdziałać temu zjawisku. Na przykład za pomocą państwowej ingerencji w postaci pomocy w zakresie integracji, wsparcia wynagrodzeń, placówek doradczych i opiekuńczych, które mają na celu wspomóc optymalne „dopasowanie” między pracodawcami i osobami poszukującymi pracy. Jednak czy można jeszcze zatrzymać tendencję wzrastającego długotrwałego bezrobocia?

Przez te lata jeden czynnik pozostał bez zmian. Według danych szacunkowych AMS (Austriackiego Urzędu Pracy) przekazanych „Wiener Zeitung”, połowa osób, które przez długi czas nie mogą znaleźć pracy, mają ukończony tylko obowiązkowy tok edukacji. Było tak w roku 2009, jest także i teraz. Jednak w międzyczasie jest coraz mniej ofert dla osób o niskich kwalifikacjach - w świecie pracy, w którym coraz częściej używa się kilku języków, wymagane są kompetencje cyfrowe oraz posiadanie szerokiej wiedzy ogólnej, wyjaśniał szef AMS Joahannes Kopf.

42% dotkniętych osób mają ponad 50 lat

Szacunki AMS pokazują ponadto, że 30% osób długotrwale bezrobotnych jest ograniczona swoim stanem zdrowia, a prawie 42% to osoby w wieku ponad 50 lat. Najbardziej dotknięte są osoby starsze z niskim wykształceniem oraz ograniczeniami zdrowotnymi.

Jednak to nie wszystko. Aktualne badanie wiedeńskiego Uniwersytetu Ekonomicznego „Robots, Reshoring, and the Lot of Low-Skilled Workers" wskazuje na zwiększającą się automatyzację w przedsiębiorstwach. Podczas tego procesu pracownicy o niskich kwalifikacjach, wykonujący prace fizyczne, zostają zastąpieni robotami lub drukarkami 3D. Widać to zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw, które wracają z krajów o niższych zarobkach i ponownie zakładają swoje zakłady produkcyjne w Europie.

Wiele z nich przeniosło przed laty swoje siedziby do Chin, Bangladeszu czy Wietnamu, ponieważ siła robocza w Azji była znacznie tańsza niż ta w Europie. Poprzez automatyzację można teraz przyoszczędzić nawet na tanich pracownikach z Azji. Przedsiębiorstwa wracają, jednak bez tworzenia miejsc pracy w Europie - w niżej kwalifikowanych dziedzinach. Dla dobrze wykwalifikowanych osób powstaje przy tym całkiem sporo ofert, na przykład na poziomie zarządzania.

Powrót do Europy bez pracy dla nisko wykwalifikowanych

Autor badania i ekonomista Klaus Prettner podaje przykład firmy Adidas Speedfactory. Po tym, jak niemiecki olbrzym artykułów sportowych przeniósł swoją produkcję na wiele lat do Azji, wrócił w 2016 roku do frankońskiego Ansbach w Niemczech.  Jednak zamiast tysiąca pracowników w hali produkcyjnej pracowała już tylko garstka ludzi. Materiały cięły maszyny, części butów wytwarzały drukarki 3D. Ręcznie już niczego nie zszywano. Tylko kilka etapów pracy, takich jak nawlekanie sznurowadeł, wykonywali ludzie.

Automatyzacja wpływa także na zyski. Poziom płac realnych osób o niskich kwalifikacjach utrzymuje się na stałym poziomie, bo jest mniej miejsc”, mówi Prettner. „W Stanach Zjednoczonych poziom ten wręcz się obniża”. Gorsze wynagrodzenie prowadzi do mniejszej motywacji do szukania pracy, wyjaśnia ekonomista.

Według badania uniwersytetu wzrasta liczba przedsiębiorstw, które wracają do Europy, przede wszystkim ze względu na takie przesłanki: „Jeśli wzrasta udział robotów w gospodarce krajowej, zwiększa się również prawdopodobieństwo, że firmy będą przenosić tam swoje zakłady produkcyjne”, podaje Prettner. Jeden robot zastępuje od 2 do 6 pracowników.

W zeszłym roku Adidas ponownie przeniósł produkcję do Azji. Zautomatyzowanie wyszło również poza Europę. A wykwalifikowani pracownicy są tam tańsi.

Autor: 
Bernd Vasari, tłum. Joanna Niemczyk
Źródło: 
https://www.wienerzeitung.at/nachrichten/wirtschaft/oesterreich/2101306-Kein-Job-in-Aussicht.html
Polub Plportal.pl:

Reklama